16-12-2023 21:48

Εκπληκτική ανατροπή της Λαμίας στη Μίκρα 2-3 τον Άρη με Ολινγκά, Σόουζα

Την ανατροπή της 10ης αγωνιστικής πέτυχε η Λαμία, η οποία παρόλο που βρέθηκε με 2-0 σετ πίσω στο σκορ απέναντι στον Άρη, με αντεπίθεση διαρκείας έφυγε με το δίποντο από το κλειστό της Μίκρας.

Η επιστροφή του Γιάννη Τσαϊρέλη στον πάγκο του Άρη δεν συνδυάστηκε με νίκη και οι κιτρινόμαυρες παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με τη Λαμία που βρίσκεται 10η. Τον ΑΟΛ κοούτσαρε ο βοηθός Κώστας Αγγουράς, με τον Ηλία Αγγέλη να παραμένει καθιστός στον πάγκο λόγω λουμπάγκου.

Ο Άρης διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (6-4 και 8-6) και στη συνέχεια έκανε το 11-8. Με όπλο το σερβίς, οι γηπεδούχες αύξησαν τη διαφορά στους έξι πόντους αλλά η Λαμία αντέδρασε και μείωσε σε 15-12. Ο έλεγχος όμως παρέμεινε στις αθλήτριες του Άρη και πήραν το πρώτο σετ με 25-18.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 2-4 και 3-7.  Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 13-9. Η Λαμία μείωσε σε 13-12 και ισοφάρισε σε 15-15 αλλά ο Άρης σε κρίσιμο σημείο έτρεξε σερί 4-0 και μετέτρεψε το 17-17 σε 21-17. Η Λαμία έκανε το δικό της σερί και ισοφάρισε σε 23-23, πέρασε με 23-24 και το σετ πήγε στην κόψη του ξυραφιού. Ο Άρης μετέτρεψε το 25-26 σε 28-26 και έκανε το 2-0.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ στο ξεκίνημά του, με τον Άρη να περνάει μπροστά με 6-4, αυξάνοντας τη διαφορά στο +4 (10-6), πριν η Λαμία ισοφαρίσει σε 10-10. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 12-15 και έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί, γράφοντας το 14-23 και παίρνοντας το σετ με 17-25.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ, για να περάσουν μπροστά με 8-6 οι γηπεδούχες. Η Λαμία έφερε ξανά το σετ στα ίσια (10-10) και λίγο αργότερα το 12-10 έγινε 12-14. Στη συνέχεια έκαναν το 14-18 και το 16-21, ο Άρης μείωσε σε 19-22 αλλά η Λαμία πήρε το σετ με 20-25 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Η Λαμία μετέτρεψε το 4-4 σε 4-8 στο τάι μπρέικ, διατηρώντας τον έλεγχό του μέχρι το φινάλε για το τελικό 10-15.

Διαιτητές: Ισκάς, Μούζουλας, Παρατηρητής: Κάλλης, ΕΠόπτες: Ψύχου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-18
2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-17, 28-26
3ο σετ: 8-5, 13-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 6-10, 7-12, 10-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 28-26, 17-25, 20-25, 10-15) σε 111'

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Σαβάρ 22 (20/42 επ., 2 άσσοι, 60% υπ. - 40% άριστες), Στάικου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Καλαποδά 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μητακίδου 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λενγκβέιλερ 21 (17/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεντίλ 12 (11/33 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 37% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 63% υπ. - 39% άριστες), Σακά (λ), Σκουλούδη, Παπαδοπούλου, Λιούνηυ 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Σόουζα 16 (13/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ολινγκά 18 (11/23 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κίλιτς 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 14% άριστες), Πέγισιτς 8 (8/22 επ., 44% υπ. - 16% άριστες), Φλιάκου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 60% υπ. - 37% άριστες), Τσιριμόκου (λ), Σουλιώτη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη):
«Μείναμε από δυνάμεις, ειδικά η πασαδόρος μας που είχε πρόβλημα στη μέση και όσο περνούσε το παιχνίδι, έπεφτε η απόδοσή μας. Η πάσα είναι βασικό στοιχείο του παιχνιδιού και στο φινάλε χρειάστηκε να την βοηθήσουμε να πάει στα αποδυτήρια. Θα μπορούσαμε μετά το 2-0 να το πιστέψουμε λίγο παραπάνω. Κολλήσαμε στο τρίτο σετ που μας στοίχισε. Κοιτάμε να ξεκουραστούμε λίγο τώρα και θα δούμε τι θα γίνει στην συνέχεια».

Κώστας Αγγουράς (Βοηθός προπονητή Λαμίας): «Είμαστε μία ομάδα με ισχυρές προσωπικότητες και με αρκετό ταλέντο. Βγάλαμε εγωισμό στο κατάλληλο σημείο και μετά ο Άρης ακολούθησε το δικό μας ρυθμό. Αυτή η ομάδα εάν μείνει όπως είναι έχει υψηλό ταβάνι».