30-07-2014 16:27

Στην τελική ευθεία οι όμιλοι στο «Κουρούμπελο»

Λίγες ημέρες απέμειναν για το φινάλε της α' φάσης των ομίλων στο 17ο Κουρούμπελο, καθώς από την ερχόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσουν τα νοκ άουτ παιχνίδια. Οι «μάχες» αναμένονται πολύ πιο ενδιαφέρουσες και αμφίρροπες, καθώς οι ομάδες θα κάνουν την τελική τους αντεπίθεση για την κατάκτηση του τίτλου.

LIVINGROOM - CARAVAGGIO 0-2 (12-21, 20-22)

Το Livingroom έχει χάσει πολλά σετ αλλά και παιχνίδια στις λεπτομέρειες και κάτι ανάλογο συνέβη και κόντρα στο Caravaggio, με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες του 2ου σετ. Στο 1ο σετ το Caravaggio μπήκε δυνατά και άλλαξαν γήπεδα στο 1-6 και στο 5-9 αλλά και στο 6-15, όπου έδειξαν ότι θέλουν να φτάσουν ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία. Το Livingroom προσπαθούσε αλλά η ψυχολογία δεν ήταν και τόσο καλή, με τις τελικές προσπάθειες να μην έχουν σωστό αποτέλεσμα. Το Caravaggio έφτασε στο 12-21 και στο 0-1 σετ σχετικά γρήγορα.

Στο 2ο σετ, μετά το 3-4, το Livingroom έφερε το ματς στο 7-7, πέρασε με 9-8 και ανάγκασε το Caravaggio να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Γρήγορα έγινε το 10-11 αλλά το σκορ ξαναπήγε στο 15-12, όπου το Caravaggio πήρε και δεύτερο τάιμ άουτ. Το σκορ έφτασε στο 18-15 και το Livingroom έδειχνε ότι θα έπαιρνε το σετ. Κάποιες λάθος επιλογές, άμυνες και υποδοχές, έφεραν γρήγορα το σκορ στο 18-17 και στο 20-19 με σετ μπολ για το Livingroom. Το έχασε, όμως, και είχαμε το 20-20, το Caravaggio έκανε το 20-21 και με σετ ματς μπολ πήρε τη νίκη με 0-2 σετ (20-22).

BISTRO 22 - CALMA 0-2 (14-21, 18-21)

To Bistro 22 δεν είχε και πολλές βλέψεις στο παιχνίδι, σε αντίθεση με το Calma που «καιγόταν» για τους βαθμούς. Τελικά τους πήρε και με τους 3 πόντους ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις. Στο 1ο σετ το Bistro 22 έκανε την έκπληξη με 5-2 στην αρχή, αλλά μετά το 7-7 είχαμε και το 9-12 αλλά και το 12-16 και σταθερά μπροστά το Calma για να κερδίσει το σετ με 14-21 (0-1).
Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά στο 7-7, αλλά μετά στο 9-12 και στο 12-16, με αλλαγές γηπέδων στο ίδιο σκορ όπως στο πρώτο σετ. Στο 16-21 σταμάτησε αυτή τη φορά το 2ο σετ (0-2) και το Calma βρέθηκε στην 5η απ' την 7η θέση που ήταν.

NUVEL - MONA LISA 2-1 (21-12, 27-29, 15-5)

Το εξ αναβολής παιχνίδι ανάμεσα σε Nuvel και Mona Lisa, τους πρωτοπόρους του Β' ομίλου, αναμενόταν συναρπαστικό, πρόβλεψη που επιβεβαιώθηκε. Στο 1ο σετ το Nuvel, χωρίς πραγματικά να δίνει πολλά περιθώρια στο Mona Lisa, προηγήθηκε με 6-1, 9-5 και 13-8. Το ματς ήταν ήρεμο και μέχρι τότε δεν θύμιζε ντέρμπι. Στο 17-11 ξέφυγε το σκορ και στο 20-12 είχαμε το πρώτο σετ μπολ για την ομάδα του Nuvel. Έγινε το 21-12 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ το Nuvel επιτέθηκε και έκανε το 5-0. Το Mona Lisa πήρε τάιμ και μετά το 9-5 επέστρεψε δυναμικά, κάνοντας το σκορ 10-8, ενώ αργότερα οι ομάδες βρέθηκαν στο 14-14. Κάποιες φάσεις που πραγματικά ξύπνησαν τις ομάδες αλλά και την κερκίδα, ήταν αρκετές για να αλλάξει ο ρυθμός.

Το Mona Lisa προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14-15, αλλά δέχεται την ισοφάριση μετά από πόντο διαρκείας. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, στο 17-17 και στο 19-19, φτάνοντας στο σετ μπολ ματς μπολ το Nuvel στο 20-19. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κάνουν το 20-20 και έτσι… ξεκινάει ο Γολγοθάς του μεγαλύτερου σετ για φέτος. Τα σετ μπολ που χάθηκαν ήταν στο 21-22 για το Mona Lisa, στο 22-23 επίσης για το Mona Lisa και στο 23-24. Το Nuvel έχασε σετ μπολ στο 25-24 αλλά στο 25-26 και στο 26-27 το έχασε το Mona Lisa. Το Nuvel ισοφαρίζει σε 27-27, μετά περνάει μπροστά το Mona Lisa ξανά με 27-28 και με 27-29 παίρνει το σετ, εν μέσω χειροκροτημάτων.

Στο 3ο σετ το Mona Lisa δεν άντεξε. Η υπερπροσπάθεια του 2ου σετ… του έκοψε τα πόδια. Ο Μενέλαος Δημητριάδης είχε καταθέσει σώμα και ψυχή όπως και οι υπόλοιποι του Mona Lisa. Με 15-5 ολοκληρώθηκε το τάι μπρέικ και το Nuvel έφτασε στο 2-1 σετ, παίρνοντας την σημαντική νίκη.