Πρώτες μεταξύ ίσων από την ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη η Αργεντίνα διαγώνια Αναϊς Τόσι η οποία στο κορυφαίο ματς με την φανέλα της Μεσσηνιακής ομάδας, πήρε 35 πόντους ενω ακολούθησε με 29 η Αμερικανίδα ακραία Άννια Φίλο. Το ματς που εξελίχθηκε σε «κονσέρτο για πολυβόλα» συμπλήρωσαν η εξαιρετική διεθνής διαγώνια των Πεύκων, Καραφουλίδου με 25 πόντους, η Κομλένοβιτς με 20 και Μάγκντιτς με 17.
Τα Πεύκα παρά την πρώτη τους ήττα, με τον βαθμό που απέσπασαν βρίσκονται στο +3 από τον δεύτερο Απολλώνιο που έχει 8 σερί νίκες.
Η ομάδα του Κερατσινίου είχε εύκολο έργο απέναντι στη Χ.Α.Ν.Θ. την οποία και νίκησε με 3-0 σετ. Ανώτερος ο Πορφύρας επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων και πανηγύρισε την 5η συνεχόμενη νίκη του και 11η φετινή.
Οι Αμαζόνες νίκησε άνετα τους Μακεδόνες Αξιού στα Κύμινα με 3-0 σετ, ενώ ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε με το ίδιο σκορ του Φ.Ο. Βριλησσίων και παρέμεινε ζωντανός για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης.
Τέλος, ο Πανιώνιος πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Κόρινθο στην Νέα Σμύρνη με 3-1 σετ και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας
Pre League Γυναικών - 19η αγωνιστική
Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2023
Γ.Σ. Πανιώνιος - Α.Σ.Π. Κόρινθος 3-1 (25-21, 25-19, 22-25, 25-18)
Διαιτητές: Οικονόμου Β., Χαμπιλού, Παρατηρητής: Μαυρικίδης.
Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Κούση, Γιοβάνη, Τσβίγιοβιτς, Άλβαρεζ, Καρέλια, Χατζηγρηγορίου / Λεωνίδου (λ), Μιλεντίγιεβιτς (λ), Τσίμα, Παπαδοπούλου.
Α.Σ.Π. ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μανώλης Πρασανάκης): Πατουχέα, Σπυροπούλου, Ρίτερ, Παπά, Κυπαρίσση, Ανγκούλο / Μαργαρίτη (λ), Αγγιστριώτη (λ), Βαλληνδρά.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Α.Σ. Ελπίς 3-1 (25-16, 18-25, 25-23, 25-15)
Διαιτητές: Ράντσιου, Βλάχος Γ., Παρατηρητής: Παγκοζίδης.
Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης): Σωτηρίου, Σαντέ, Γκολφινοπούλου, Μπουένο, Ποντικάκη, Κάστανου / Μπουτσελάκου (λ), Λιάρου (λ), Σακιζλή, Θαλασσινού, Τσένη, Ιωαννίδου.
Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Γιώργος Γεωργιάδης): Κώστογλου Στ., Παντελίδου, Ράντοβιτς, Γουγούση, Γαϊτανίδου, Κώστογλου Σ. / Ρουμπάκη (λ), Στεργιάκη (λ), Παπάζογλου, Αρχοντή, Μπαλογιάννη.
Α.Σ. Μακεδόνες - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 0-3 (14-25, 21-25, 17-25)
Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Κυριακόπουλος, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου.
Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Κώστας Αγγουράς): Παπακωνσταντίνου, Ολιβέιρα, Μαρτίνεζ, Μπορμπόκη, Παπαδοπούλου, Λιούνη / Γαλάνη (λ), Σακκά (λ), Ντογραμάτζη, Δορούκα.
Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Καλλή, Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντέλ, Χριστοδούλου / Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Μιχελάκου, Σιμανίκοβα, Κορρέ, Μαραθοκαμπίτου, Μαραζοπούλου.
Α.Π.Σ. Ναυάρχου Βότση - Φ.Ο. Βριλησσίων 3-0 (25-22, 25-15, 25-18)
Διαιτητές: Σταυριανίδης, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Κουκουμάκας Ν.
Α.Π.Σ. ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Κώστας Ιωαννίδης): Ακριβοπούλου, Αθανασιάδου, Τριλυράκη, Κοκότη, Αλτίνη, Αργυρίου / Ωραιοπούλου (λ), Παπαδοπούλου Ρ. (λ), Παπαδοπούλου Ν..
Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος): Αναγνώστου, Μικρουδάκη, Έρωτα, Μποκή, Σόουζα, Μελετιάδη / Καραβοκύρη (λ), Τριγωνίδου (λ), Παυλοπούλου, Μπαλάσκα.
Απόλλων Καλαμάτας - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 3-2 (17-25, 25-27, 25-16, 27-25, 19-17)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Καραγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Κανελλίδης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φίλο, Ζωίδου, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Τόσι, Τσομπανίδου / Γιολλά Ν. (λ), Γιολλά Ειρ., Ξανθή, Μαυροειδή.
Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Κομλένοβιτς, Ματσαρόκη, Δρακουλίδου, Καραφουλίδου, Μάγκντιτς, Πλακιά / Μπάλλα (λ), Πετρινόλη (λ), Βεζυργιαννίδου, Παπαδοπούλου, Τόλιου, Μιχοπούλου.
Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Χ.Α.Ν.Θ. 3-0 (25-09, 25-13, 25-19)
Διαιτητές: Τόλιος, Οικονόμου Μ., Παρατηρητής: Παπαστάμος.
Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα, Ράπτη, Σιδεράτου, Διώτη, Λάβδα, Καββαδία / Τουλγαρίδου (λ), Μότσιανου (λ), Μπλιάτσιου, Ευθυμιάδη, Σουφλέρη, Πάτα.
Χ.Α.Ν.Θ. (Σωκράτης Τζιουμάκας): Κοντη, Αρμουτάκη, Παρνάλη, Μυλωνά, Ιωαννίδου, Ιορδανίδου / Αδάμου (λ), Τσελλίδη, Πανούση.
Η βαθμολογία ΕΔΩ.