08-12-2012 15:07

Η Φρενάρους «τρόμαξε» την Αναγέννηση

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπυ της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Α΄ανδρών της Κύπρου όπου η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-0 σετ του Παφιακού ενώ στη Δερύνεια η Ολυμπιάς Φρενάρους απείλησε με ήττα την πρωτοπόρο Αναγέννηση, αφού προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά και πάλι η Αναγέννηση με την συμπαράσταση του κόσμου της βρήκε τη δύναμη να ανατρέψει άλλο ένα μάτς κερδίζοντας με 3-2 σετ. Η Ομόνοια επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ της ουραγού Ολυμπιάδας Νεάπολης.
Τα αποτελέσματα:
Νέα Σαλαμίνα - Παφιακός..................3-0 (25-21, 25-18, 25-19)
Αναγέννηση - Ολυμπιάς Φρ..............3-2 (22-25, 23-25, 25-15, 25-15, 15-10)
Ολυμπιάδα Ν. - Ομόνοια.....................0-3 (24-26, 17-25, 15-25)

Η Σαλαμίνα εύκολα τον Παφιακό

Δυνατό παιχνίδι έγινε στη Λεμεσό ανάμεσα στην Energy Standard Νέα Σαλαμίνα και στον Planet Adventure Παφιακό.
Στο πρώτο σετ ο Planet Adventure Παφιακός συντηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα 2 πόντων (16-14) όμως η συνεχής πίεση των ερυθρολεύκων έφερε την ανατροπή στο σκορ και κατάφερε να πάρει στη συνέχεια με σχετική ευκολία το σετ 25-21.
Με τον αέρα του πρώτου σετ ξεκίνησε η Energy Standard Νέα Σαλαμίνα που είχε σταθερά την πρωτοπορία στο σκορ (3 πόντους διαφορά). Ο Planet Adventure Παφιακός έκανε προσπάθεια για να ανατρέψει το σκορ και ισοφάρισε 12-12. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα με αποτέλεσμα να ξεφύγουν πολύ (19-12) και να πάρουν και το δεύτερο σετ εύκολα με 25-18
Ιδια εικόνα και στο τρίτο σετ με την Energy Standard Νέα Σαλαμίνα να προηγείται συνεχώς αλλά ο Planet Adventure Παφιακός ήταν πάντα σε απόσταση αναπνοής. Ξέφυγε με 20-17 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-19 παίρνοντας την πολύ σημαντική νίκη με 3-0 σετ.
Δηλώσεις έκανε ο νεαρός Κυριάκος Αδάμου που είχε μπεί σαν αλλαγή στο δεύτερο σετ στη θέση του τραυματία Παφίτη. "Αναμφίβολαήταν σημαντική η νίκη μας μετά από δυο επιτυχίες θέλαμε να δώσουμε συνέχεια στις νίκες. Τα καταφέραμε με το καλύτερο τρόπο, ήμασταν καλύτεροι από το Παφιακό σε όλους τους τομείς. Κρατήσαμε υποδοχή δουλέψαμε στην άμυνα και νομίζω δίκαια ήρθε αυτή η νίκη".

Διακύμανση των σετ:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-12, 25-18
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19

Νέα Σαλαμίνα (Ζάρκο Ριστόσκι): Αντονιτς, Τοντόροβιτς, Δημητρίου, Νιανγκάου, Α.Πετρακίδης, Παφίτης (λίμπερο) Χρίστου (Κ.Αδάμου)
Παφιακός (Χριστάκης Παναγίδης): Μασιάς, Ραζνάτοβιτς, Σαββίδης, Γ.Τσαγγαρίδης Περρέϊρα, Σίμοβιτς (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου (Α.Τσαγγαρίδης)

Ανατροπή για την Αναγέννηση

Mεγάλο ματς έγινε στη Δερύνεια όπου μια εκπληκτική Ολυμπιάς Φρενάρους απείλησε σοβαρά με ήττα την Αναγέννηση. Κατέφερε να κερδίσει στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ 25-22 και 25-23 και διαγραφόταν μια μεγάλη έκπληξη. Στάθηκε όμως άτυχη αφού στα πρώτα στάδια του τρίτου σετ τραυματίστηκε ο Στέφαν Γκεοργκίεφ, συνέχισε όμως να αγωνίζεται αλλά δεν είχε την ανάλογη απόδοση. Η Αναγέννηση ανασυντάχθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 2-2 παίρνοντας τα επόμενα σετ με 25-15 και 25-15. Στο τάϊ μπρέϊκ οι δύο ομάδες προχωρούσαν πόντο με πόντο μέχρι το 9-9. Ομως η Αναγέννηση πιο αποφασιστική κέρδισε και αυτό το σετ με 15-10 κάνοντας έτσι την ολική ανατροπή στο ματς παίρνοντας την νίκη με 3-2, μια νίκη που την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας με αγώνα περισσότερο.

Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου): Κ.Αχιλλέως, Λιάφτοφ, Α.Αχιλλέως, Τόμιτς, Γκουαρντιάνο, Παμπακάς, (λίμπερο) Ζάνης
Ολυμπιάς Φρ (Ντιμίτρι Λέτσιεφ): Στ.Γκεοργκίεφ, Μιλοβάνοβιτς, Δ.Δημητρίου, Ι.Γκεοργκίεφ, Γιάννου, Κωνσταντίνου (λίμπερο) Γεωργίου

«Καθαρό» τρίποντο η Ομόνοια

Καθαρή νίκη με 3-0 επί της Ολυμπιάδας σημείωσε η Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν σθεναρά απέναντι στους πράσινοθυς μόνο στο πρώτο σετ το οποίο και έχασαν με 26-24. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ιγκόρ Βορονίν επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και πήραν τα επόμενα δύο σετ εύκολα με 25-17 και 25-15.

Ολυμπιάδα Ν. (Κώστας Φαούτας): Πάρπας, Σπανιάς, Λοίζου, Αβερκίου, Παπαστεριανός, Φαούτας (λίμπερο) Αναστασιάδης,
Ομόνοια (Ιγκόρ Βορονίν): Σάββα, Βορονίν, Τσουρής, Ηρακλέους, Κοντρέρας, Αντωνιάδης (λίμπερο) Αποστόλου)