17-09-2018 23:54

Σκληρό ταγκό η Αργεντινή χόρεψε την Σλοβενία 3-2 (Highlights - video) (πανόραμα Α' ομίλου)

Η Αργεντινή ήθελε νίκη επί της Σλοβενίας για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Ιαπωνίας και μετά από πολύ προσπάθεια τα κατάφερε.

Η ομάδα του Χούλιο Βελάσκο βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ από τους σλοβένους αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ που την έφερε στους 5 βαθμούς κι έτσι κόντρα στην Ιαπωνία την Τρίτη 18/9 θα εξασφαλίσει την 4η θέση αφήνοντας τους ασιάτες εκτός 16αδας. Η Σλοβενία ήθελε τη νίκη για να κλειδώσει την 2η θέση και πλέον χρειάζεται έναν βαθμό στον τελευταίο αγώνα απέναντι στην Ιταλία το βράδυ της Τρίτης.

Η Αργεντινή ξεκίνησε καλά και πήρε το 1ο σετ αλλά η άνοδος του σερβίς της Σλοβενίας χάλασε την υποδοχή της Αργεντινής και έτσι οι σλοβένοι ισοφάρισαν 1-1 σετ. Mεγάλες μάχες έγιναν στο 3ο σετ όπου οι σλοβένοι μετά από δύο σετ μπολ της Αργεντινής επικράτησαν 29-27. Η Αργεντινή δεν το έβαλε κάτω, με καλό μπλοκ (14 πόντους) και με πρώτο σκόρερ τον Λίμα (18π.) αλλά και τον Πολγκάγιεν (16π.) επικράτησε με 3-2 σετ. Από τη Σλοβενία ο Γκασπαρίνι σημείωσε 19 πόντους και από 16 ο Ούρναουτ με τον Τσεμπούλι.

Στη βασική φωτό το μπλοκ της Αργεντινής σταμάτησε αποτελεσματικά τον Τίνε Ούρναουτ.

Νίκησε και περιμένει το Βέλγιο

Το Βέλγιο με την δεύτερη εξάδα του και με τους Τούρλιχ, Γκρομπελνι να σημειώνουν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα πήρε νίκη με 3-0 σε 66 λεπτά επί του Αγίου Δομήνικου που είχε πρώτο σκόρερ τον Τάπια μόλις με 8 πόντους.

Με το εύκολο τρίποντο που ήθελε το Βέλγιο κρατιέται στην 2η θέση και την τελευταία ημέρα έχει ρεπό.

Επομένως οι Βέλγοι από τις εξέδρες του σταδίου Νέλσον Μαντέλα της Φλωρεντίας θα παρακαλάνε η αδιάφορη Ιταλίας να νικήσει την Σλοβενία με καθαρή νίκη για να μην χάσουν την 2η θέση.

Σε ισοβαθμίας της Σλοβενία με το Βέλγιο η πρώτη έχει πλεονέκτημα. Στη φωτογραφία αριστερά εκπληκτικό μπλοκ του Βαν ντε Βόρτε

Σε λίγο θα δημοσιευτεί και το video της νίκης της Αργεντινής επί του Βελγίου με 3-2 σετ.

Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)
Βέλγιο - Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)
Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 13-25)
Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος 3-0 (26-24, 25-15, 25-15)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (25-22, 25-21, 19-25, 23-25, 13-15)
Ιταλία - Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Βέλγιο 1-3 (25-14, 23-25, 14-25, 19-25)
Άγιος Δομίνικος - Ιταλία 0-3 (12-25, 18-25, 15-25)

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Άγιος Δομίνικος 3-0 (25-18, 25-13, 25-17)
Αργεντινή - Σλοβενία 3-2 (25-18, 22-25, 27-29, 25-17, 15-13)

Το Format της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου.Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων.Οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6 και θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των 3 ομάδων.Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά.