16-09-2018 00:49

Σκέτ-η τρέλα η Σλοβενία, 3-2 το Βέλγιο με απίστευτη ανατροπή (Highlights - video) (πανόραμα Α' ομίλου)

Η Σλοβενία του Σλόμπονταν Κόβατς έχει αναδειχθεί η μεγάλη πρωταγωνίστρια του Α΄ομίλου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών. Με πρωταγωνιστές τους Ούρνουτ, Κοζαμέρνικ και χρυσή αλλαγή τον Σκετ η Σλοβενία νίκησε το Βέλγιο με 3-2 σετ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ. Δείτε highlights από τον αγώνα...

Οι Βέλγοι του Αντρέα Αναστάζι με Ντε Ρου, Βαν ντε Βόρτε και Βαν ντε Ντρις πήραν τα δύο πρώτα σετ με 25-22, 25-21 αλλά από εκεί και πέρα ήταν αδύναμη να ανακόψουν την αντεπίθεση των σλοβένων και κυρίως τους δαιμόνιου Σκετ που μπήκε αλλαγή στο τέλος του 2ου σετ στη θέση του Βίνσιτς και με 21 πόντους έφερε τα πάνω κάτω.

H Iταλία νίκησε τον Βελάσκο

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας η Αργεντινή ξεκίνησε καλά, αλλά γνώρισε την ήττα από την οικοδέποινα Ιταλία με 3-1 σετ η οποία και συνεχίζει αήττητη μαζί με την Σλοβενία αλλά χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Η Ιταλία είχε τον Χουαντορένα με 23 πόντους και τον Ζάιτσεφ με 20 πόντους, ενώ από την Αργεντινή ο Πογκλάγιεν είχε 18 πόντους. Ο αγώνας είχε ξεχωριστή σημασία καθώς τεχνικός της Αργεντινής είναι ο Χούλιο Βελάσκο ο οποίος το 1990 και το 1994 στο ΣΕΦ κατέκτησε με την Ιταλία τα παγκόσμια πρωταθλήματα.

Την Κυριακή η Σλοβενία και η Αργεντινή έχουν ρεπό και ο αγώνας με την Αργεντινή την Δευτέρα θα είναι σαν τελικός για την 2η θέση, ενώ την τελευταία αγωνιστική υπάρχει το σούπερ ντέρμπι μεταξύ της Ιταλίας και της Σλοβενίας.