H ήττα του ΠΑΟΚ στη Σύρο, θα φέρει τις πρώτες αποχωρήσεις από την Πυλαία
Την τιμητική της είχε η Άννα Σπανού χθες βράδυ στην ομάδα της Ηλιούπολης. Ηταν η κορυφαία στη νίκη της ομάδας της στην Κόρινθο με 3-0 σετ και μετά το τέλος του αγώνα όταν χορηγός της ομάδας παραχώρησε δείπνο σε όλη την ομάδα που επέστρεψε στην Αθήνα γιορτάστηκαν τα γενέθλια της.
Οπως ο Παναθηναϊκός έτσι και ο Φοίνικας Σύρου τα τελευταία 10 χρόνια έχουν καταφέρει μόλις 7 ανατροπές του σκορ από 0-2 σετ. Η νίκη του Φοίνικα επί του ΠΑΟΚ είχε ιστορική αξία. Την τελευταία φορά που είχε πετύχει κάτι ανάλογο ήταν στις 25 Μαρτίου 2017 και πάλι στην Ερμούπολη απέναντι στον Παναθηναϊκό
Η νίκη του Παναθηναϊκού Α.Ο. επί του Ηρακλή με 3-2 σετ ενώ έχανε με 2-0 σετ δεν είναι ένα συνηθισμένο αποτέλεσμα. Εχει ιστορική σημασία διότι είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός κάνει ανατροπή στην έδρα του Ηρακλή από 0-2 σετ από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων και η πρώτη φορά τα τελευταία 30 χρόνια.
Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δεν έκρυψε στον προβληματισμό του για την τρίτη ήττα στο τάι μπρέικ, ενώ ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είπε πως ο Παναθηναϊκός μπορούσε να πάρει και νίκη με 3-0 σετ:
Στην καλή ψυχολογία και αυτοπεποίθεση της ομάδας με την έλευση του Μπενγκολέα στάθηκε ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης. Αντίθετα, ο Κώστας Αρσενιάδης δεν έκρυψε τον προβληματισμό του για την εμφάνιση της ομάδας του.
Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Τετάρτη την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής που είχε αναβληθεί και ο Παμβοχαϊκός που έχει ρεπό, θα αντιμετωπίσει την 7η αγωνιστική και αυτός την Ένωση (24/11) και σε αυτό στάθηκαν οι προπονητές των δύο ομάδων μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση.
Ο Θοδωρής Βουλκίδης στάθηκε στην εμφάνιση της ομάδας μετά το δεύτερο σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον Ζένια Γκόρτσανιουκ του δικεφάλου, να στέκεται στην έλλειψη διάρκειας μετά το 2-0 σετ.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Volley League και η βαθμολογία:
Με 31 πόντους από τον «απίθανο» Αλέξανδρο Ράπτη ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στη Μίκρα επί του Ηρακλή με 3-2 σετ σημειώνοντας την δεύτρερη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας. Ο Ηρακλής για τρίτο συνεχόμενο αγώνα (από Ολυμπιακό, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό) γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ και μάλιστα αυτή τη φορά προηγήθηκε 2-0 σετ.
Ο Αργεντινός Πάμπλο Μπενγκολέα κυριολεκτικά απογείωσε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και μέσα σε 74 λεπτά η ακριτική ομάδα νίκησε 3-0 την Κηφισιά αφήνοντας την στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με έναν βαθμό.
Βελτιωμένος στην υποδοχή και στο σερβίς ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Βραχάτι επικρατώντας με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού.
Με εμφάνιση που θύμισε τις τιτανομαχίες με τον Ηρακλή στους τελικούς της σεζόν 2011-12 ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο σούπερ ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στην Volley League και υποχρεώσε τον δικέφαλο στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Εβάντρο με σερβίς φωτιά που διέλυσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ, ο Ντόκιτς δεν έχασε καμία καθοριστική κόντρα επίθεση ενώ ο νεαρό κεντρικός Βουλκίδης έφερε τα πάνω κάτω με το σερβίς του και ειδικά στο 4ο και 5ο σετ.
Σε νέα εποχή μπαίνουν οι σχέσεις της ΕΣΑΠ και του συνδικαλιστικού οργάνου των αθλητών (ΠΑΣΑΠ). Το νέο προεδρείο του ΠΑΣΑΠ είχε την πρώτη συνάντηση με τον πρόεδρο της ΕΣΑΠ μέσα κλίμα άκρως θετικό, που στέλνει πολύ ενθαρρυντικά μηνύματα για το μέλλον της συνεργασίας των δύο φορέων και του ελληνικού βόλεϊ γενικότερα.
Οι φίλοι του βόλεϊ θα έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν μέσω της ΔΕΛΤΑ Τηλεόρασης την αναμέτρηση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κόντρα στην Κηφισιά, που θα διεξαχθεί το Σάββατο (19:00) στο «M. Παρασκευόπουλος», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.
Το μεγάλο τηλεοπτικό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής θα γίνει στη Σύρο όπου ο Φοίνικας θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ (6η αγωνιστική, 17/11, 17.00, ΕΡΤ3, Διαιτητές: Ονόπας, Γεροθόδωρος)
Ακόμα ένα ντέρμπι επιφυλάσσει η 6η αγωνιστική της Volleyleague με τον Εθνικό να υποδέχεται τον Α.Ο.Π Κηφισιάς. Οι δυο ομάδες βρίσκονται στις δυο τελευταιες θέσεις της βαθμολογίας με τον νικητή του αγώνα να παίρνει βαθμολογική ανάσα και ο ηττημένος θα μπει από νωρίς σε μπελάδες, όσον αφορά την υπόθεση παραμονή (6η αγωνιστική, 27/11, 18.00, Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τζεπκινλής).
Το ματς που ξεχωρίζει από την 6η αγωνιστική της Volleyleague είναι το Παμβοχαϊκός – Ολυμπιακός (17/11, 18:00) καθώς η ομάδα από το Βραχάτι είναι στην πρώτη θέση με 8 βαθμούς, ενώ οι «πειραιώτες» βρίσκονται δύο θέσεις πιο κάτω με 7.
Το παραδοσιακό ντέρμπι ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Παναθηναϊκό (17/11, 19:00) είναι στο προσκήνιο καθώς οι δυο ιστορικές ομάδες επανέρχονται στο προσκήνιο του ανδρικού βόλεϊ και η αναμέτρηση ξυπνά αναμνήσεις από τους μεταξύ τους αγώνες, όπου έγραψαν ιστορία (6η αγωνιστική, 17/11, 19.00, ΕRT Play,  Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης).
Έκπληκτος ήταν ο πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου, Μαρίν Λέσκοφ, στο άκουσμα της είδησης για την ανάδειξή του ως MVP της 5ης αγωνιστικής της Volley League.
O Μολδαβός πασαδόρος του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Μαρίν Λέσκοφ αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2018-19.
Αποστολή στη Λισαβόνα θα κάνει ο Ηρακλής προκειμένου να αντιμετωπίσει την Σπορτ Λισαβόνας Μπενφίκα στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του Τσάλεντζ .
Το αίμα νερό δεν γίνεται και οι παίκτες της ομάδας βόλεϊ του ΟΦΗ που κατάγονται από τη Θεσσαλονίκη και είναι οπαδοί του ΠΑΟΚ δεν έχασαν την ευκαιρία να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα που αγωνίστηκε στο Ηράκλειο σε εξ αναβολής αγώνα με τον Εργοτέλης.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 17-21 Νοεμβρίου.