Tην απόκτηση του 28 χρονου (2μ00) Καναδού ακραίου, Ρίλεϊ Μπαρνς,για το υπόλοιπο της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου, ανακοίνωσε ο ΠΑΟΚ. Πρόκειται για τον πέμπτο ξένο που αποκτάει ο δικέφαλος αφου ήδη στο ρστερ του έχει τους Καναδούς Μπράουν, Ουόλς και τους Εσθονούς Ούντρις και Κουκλίνσκι. Πλέον ο προπονητής Γιάννης Καλμαζίδης σε κάθε παιχνίδι θα πρέπει να αφήνι κάποιο ξένο εκτός, προκειμένου να μην ξεπεραστεί το όριο των 4 ξένων που αναφέρει ο κανονισμός.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 28-31 Ιανουαρίου.
Η ΕΡΤ με επιστολή της "άδειασε" τον ΠΑΟΚ, που με ανακοίνωση του κατήγγειλε τη μετάθεση του αγώνα βόλεϊ με τον Ολυμπιακό, την Δευτέρα 31 Ιανουαρίου και διέρρευσε ότι αυτό έγινε προκειμένου να προλάβει να ενσωματωθεί ο Ρενέ Τεπάν (έρχεται το βράδι της Τετάρτης). Διαβάστε την επιστολή της ΕΡΤ
Οπωσδήποτε   VAR  στο Φοίνικας-Παναθηναϊκός, ο Τεπάν που είναι φίλος του Γιάννη Καλμαζίδη και πώς έφυγε η Πετρινόλη από τον Άρη.
Ανακοίνωση διαμαρτυρίας εξέδωσε ο ΠΑΟΚ μέσω επίσημης ανακοίνωσης για τον ορισμό στη διεξαγωγή της αναμέτρησης του δικεφάλου με τον Ολυμπιακό την Δευτέρα 31/1, ( 20.00) στη Θεσσαλονίκη για την 11η αγωνιστική της Volley league.
Για την Δευτέρα 31/1 (20.00) όρισε η ΕΑΠ το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό για την 11η αγωνιστική της Volley League Ανδρών. Συνολικά το πρόγραμμα και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της 11ης αγωνιστικής  που ανακοίνωσε η διοργανώτρια αρχή  είναι:
Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός δήλωσε μετά την δύσκολη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ:
O AOΠ Κηφισιάς νίκησε τον ΟΦΗ με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό αγώνα περίπου τριών ωρών που έγινε στο Ζηρίνειο και ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Είναι ο δεύτερος αγώνας της αγωνιστικής μετά τη νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ επί του Ολυμπιακού που κρίθηκε με 20-18 στο τάι μπρέικ αναδεικνύοντας τη μεγάλη μάχη που γίνεται μεταξύ των ομάδων σε όλες τις θέσεις της βαθμολογίας.
Με υπεροχή σε αποτελεσματικότητα επίθεσης, σερβίς και μπλοκ ο ΠΑΟΚ νίκησε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης το Μίλωνα με 3-1 σετ και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, έναντι 27 του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού και 24 του Ολυμπιακού που ακολουθεί.
Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League απέναντι στο μαχητικό Φίλιππο Βέροιας. Οι πράσινοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα και στο τέλος λαχτάρησαν απέναντι στον βελτιωμένο Φίλιππο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε εύκολα 2-0 σετ αλλά νίκησαν δύσκολα 3-1 σετ που τον ανέβασε στους 27 βαθμούς, δύο μπροστά από τον ΠΑΟΚ που νίκησε το Μίλωνα και τρεις από τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.
O πρωτοπόρος Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Α.Π.Σ. Φίλιππο Βέροιας στον Αγιο Θωμά σε αγώνα για την 10η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2021-22 (Αγιος Θωμάς, Μαρούσι, 10η αγωνιστική, 22/1, 17:00, Live Streaming sdna.gr, Διαιτητές: Νικάκης, Βουδούρης).
Ο προπονητής τoυ Φοίνικα Σύρου Γιόσκο Μιλενκόσκι  δήλωσε για το μεγάλο διπλό κόντρα στον Ολυμπιακό:
Ο ΑΟΝΣ Μίλων υποδέχεται τον ΠΑΟΚ σε ένα ακόμα ενδιαφέρον ματς της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2021-22 (Kροίσος Πέρσης, 10η αγωνιστική, 22/1, 19:00, ΕSAP Volley League ΤV, Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.). Ο Μίλωνας με 10 βαθμούς είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας και θέλει βαθμούς για να διατηρηθεί σε αυτή τη θέση ενω ο δικέφαλος είνια τρίτος με 22 πόντους.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι σχολίασε για την ήττα απο τον Φοίνικα ΟΝΕΧ
Μετά απο ένα από συναρπαστικό ματς πρωταθλήματος που ήταν επανάληψη του Σούπερ Καπ στη Ρόδο, το «Πειρατικό» του Φοίνικας ΟΝΕΧ πέρασε με 2-3 από το Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό που δεν μπόρεσε να πάρει τη ρεβάνς για την ήττα στη Ρόδο.Με υπεροχή στην επίθεση αλλά αδυναμία στην υποδοχή και 38 λάθη, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κατάφερε να σταθεί όρθιος στην έδρα του Ολυμπιακού, και να στεναχωρήσει το νέο Ιταλό τεχνικό των «ερυθρολεύκων» Αλμπέρτο Τζιουλιάνι που έκανε ντεμπούτο σε εντός έδρας αγώνα.
Ο Τζόνι Βεντ απορρίφθηκε ως ανέτοιμος και ο Ολυμπιακός στράφηκε πλέον στον Εσθονό Ρενέ Τέπαν.
Με το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ ένα μήνα μετά το Σούπερ Καπ στη Ρόδο και τον Δημήτρη Τζούριτς να επιστρέφει στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη, ανοίγει το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2021-22 (Μελίνα Μερκούρη Ρέντη, 10η αγωνιστική, 21/1, 19:15, ΕΡΤ-3, Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας).
Ο Αμερικανός ακραίος  Ντέϊβιντ Ουίτσορεκ, θα ενισχύσει την ομάδα βόλει του ΟΦΗ, στο πολύ σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι με την Κηφισιά, που θα γίνει την Κυριακή (23/1, 5μμ) στο «Ζηρίνειο» για την 10η αγωνιστική της Volley League. Ο Αμερικανός πήρε μια πρώτη γεύση απο τον ΟΦΗ στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, στο οποίο δεν χρησιμοποιήθηκε απο τον Κώστα Δεληκώστα, ωστόσο, τώρα είναι έτοιμος να βοηθήσει τον ΟΦΗ.
Οι κορυφαίοι της 9ης αγωνιστικής της Volley League Aνδρών
Ο κεντρικός του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Τζούριτς αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola στην 9η αγωνιστική της Α΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League 2021-22 και επέστρεψε στο πάνθεον των κορυφαίων μετά από 11 χρόνια εισπράττοντας την 5η διάκριση του ως MVP αγωνιστικής.   Ο Δημήτρης Τζούριτς ήταν ο κορυφαίος στη νίκη της ομάδας του επί του Α.Ν.Σ.Μίλων με 3-0 σετ στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής που έγινε στο Δημήτρης Βικέλας της Ερμούπολης στις 16 Ιανουαρίου
ο πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των Εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 21-23 Ιανουαρίου.
Ο Γάλλος Τζον Βεντ πέρασε από ιατρικές εξετάσεις και ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι θα αποφασίσει, αν είναι υγιής, το μέλλον του στον Ολυμπιακό, μια και όπως δείχνουν οι επιδόσεις του στα τρία ματς που έπαιξε με τις Κάννες δεν είναι ενθαρρυντικές
Ο 28χρόνος, ύψους 1.98  Γάλλος διαγώνιος Jhon Wendt, θα έρθει  στην Ελλάδα για την ομάδα βόλεϊ Ανδρών και εφόσον περάσει τις ιατρικές εξετάσεις και τα απαραίτητα τεστ, θα ενταχθεί στο ρόστερ των πρωταθλητών Ελλάδας
O προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε για την πρώτη νίκη  μετά την κατάκτηση του Σούπερ καπ στη Ρόδο: