19-05-2013 23:33

Ολική ανατροπή, νίκη και ισοφάριση για Ελπίδα Αμπελοκήπων (video)

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί η σειρά των τελικών του φετινού Περιφερειακού Πρωταθλήματος Γυναικών, η πιο συναρπαστική των τελευταίων χρόνων. Κι αυτό, γιατί την Κυριακή η Ελπίδα νίκησε στους Αμπελόκηπους τον Ν. Βότση με 3-2 (22-25, 22-25, 25-19, 25-18, 16-14), παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα της περασμένης Πέμπτης με το ίδιο σκορ.

Στο ασφυκτικά γεμάτο γυμναστήριο "Ι. Λεμονίδης" έγινε ίσως το καλύτερο και πιο δραματικό παιχνίδι της σεζόν και ο Ν. Βότσης προηγήθηκε με 2-0. Η Ελπίδα κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ, με 16-14, αφού οι φιλοξενούμενες έχασαν μάτς μπολ στο 14-13! Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι ο τελικός είχε τρεις προσωρινές διακοπές λόγω μικροτραυματισμών αθλητριών και των δύο ομάδων.

Ετσι, ο πρωταθλητής θα στεφθεί την Τρίτη 21 Μαϊου στο γυμναστήριο Βότση (19.30), όπου θα διεξαχθεί ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 22-25, 25-19, 25-18, 16-14)

ΕΛΠΙΣ (Γεωργιάδης): Καραμούτσα, Δέμπη, Λουτατίδου, Μπολέτου, Παπάζογλου, Καλαντάτζε / Σουπιώνη (λ), Μπιλιούρη, Θεοδωρακοπούλου, Νώτη.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Ιωαννίδης): Λίτσιου, Λυκούδη, Κώστα, Ριζοπούλου, Μπουκουβάλα, Σάγκοβιτς / Καψαμπέλη (λ), Καραγιαννοπούλου, Γκολέμα, Κίτσου.