07-05-2019 02:17

Ιταλία: Η Κονελιάνο σήκωσε την τρίτη κούπα στην Ιταλία, 3-2 τη Νοβάρα

H Ιμόκο Βόλει Κονελιάνο το έκανε το... θαύμα της και με πρωταγωνίστρια την Φαμπρίς που σημείωσε 22 πόντους νίκησε τη Νοβάρα με 3-2 σετ στον τελικό που έκρινε και τον τίτλο του πρωταθλήματος Α1 γυναικών στην Ιταλία.

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός και μόα μεγάλη μάχη των Φαμπρίς και Χιλ με την Εγκονού που σημείωσε 33 πόντους για τη Νοβάρα. Η Κονελιάνο προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-13 μέσα σε έξαλλους παμνηγυρισμούς από τους γηπεδούχους,

Είναι ο τρίτος της Κονελιάνο στην Α1 γυναικών.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 23-25, 25-11, 20-25, 15-13)

IMOCO VOLLEY KONEΛΙΑΝΟ (Σανταρέλι): Σίλια 12π., Ντανέσι 3, Φαμπρίς 22, Χιλ 19, Ντε Κρούιφ 12, Βόλοτζ, Ντε Τζενάρο (λ), Τιρόζι 1, Φερσίνο 1, Λόβε 1, Φολί 1, Μπέκις.

IGOR GORGONZOLA NOΒAΡA (Μπαρμπολίνι): Μπαρτς 10π., Βελίκοβιτς 8, Eγκονου 33, Πιτσινίνι 4, Τσιριτσέλα 5, Καρλίνι 1 / Σενσόνα (λ), Πλάκ 1, Νίζετιτς, Ζανόνι, Καμέρα.

ΜVP το λίμπερο Ντε Τζενάρο

Ο τίτλος της MVP της διοργάνωσης δόθηκε στο λίμπερο της Κονελιάνο Μόκι ντε Τζενάρο που έβγαλε την άμυνα της χρονιάς στο 14-13 του τάι μπρέικ μετά από επίθεση της Εγκονού δίνοντας στην ομάδα της την ευκαιρία για κόντρα επίθεση και το 15-13 που έκρινε τον τίτλο. Foto: volleyball.it