1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
07-07-2018 23:40

Ο Αρης 3-1 την ΑΕΚ στο final-4 παγκορασίδων και πάει για το τρεμπλ!

O Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστική στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παγκορασίδων που γίνεται στη Νεάπολη της Λάρισας και έγινε το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου για το 2018.

Υπενθυμίζεται πως το πανελλήνιο πρωτάθλημα παγκορασίδων επανήλθε μετά το 2010 που έγινε για τελευταία φορά και στη συνέχεια το διέκοψε η διοίκηση του Αχιλλέα Μαυρομάτη στην ΕΟΠΕ.

Ο Άρης έχει σημειώσει δύο νίκες με τρίποντα και στον τελευταίο αγώνα με τον Ηρακλή Κηφισιάς του αρκούν δύο σετ για να εξασφαλίσει τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία του θεσμού μετά την κούπα που είχε πάρει στο ΣΕΦ το 2000 όταν είχε γίνει η πρώτη διοργάνωση. Να σημειωθεί επίσης πως ο Άρης έχει κατακτήσει εφέτος τους πανελλήνιους τίτλους σε νεάνιδες και κορασίδες!

Τα αποτελέσματα και οι συνθέσεις την 2η αγωνιστική:

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - Ηρακλής Κηφισιάς 1-3 (25-16, 21-25, 24-26, 23-25)

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Ιόφτσεβ): Μάγγα, Ζιώγα, Λαλού, Βαϊοπούλου, Μπάλλα, Σεκλειζιώτη, Νταφοπούλου, Στατήρη, Παραφέστα, Παπαμιχαήλ, Μαυρομάτη, Μακρυγιάννη, Γαργαλά, Τσιλιάκου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ταμπουρατζής): Αρμόνη, Καμπυλαύκα, Καλαθάκη, Γαλανοπούλου, Παπαβλάχου, Κάστανου, Γκάντη, Μαρμαροτούρη, Κελεπούρη, Χλη, Χολέβα, Δεριζιώτη, Σερδερίκη.

ΑΕΚ - Άρης 1-3 (20-25, 22-25, 25-18, 23-25)

ΑΕΚ (Γκόγκου): Αντωνίου, Λαγού, Αντωνιάδη, Καπνίδου, Γεωργακοπούλου, Πλουμίστου, Παναγιωτοπούλου, Χατζηγιακουμίδη, Μαστορά, Κούτσικου, Νανού, Κρεμμυδά, Σακελλαρίδου, Παπά.

Α.Σ.ΑΡΗΣ (Παπαδημητρίου): Μουχτσή, βασιλειάδου, Κωνσταντινίδου, Μήνου, Χαμουρούδη, Αλμπάνη, Συμεωνίδου, Ερμεΐδου, Γκιάτα, Μπίδιου, Μπρουκς, Γκολστάιν, Φένια.

 

Πρόγραμμα τελικής φάσης Παγκορασίδων

1η αγωνιστική

Άρης - Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-17, 25-22)
ΑΕΚ - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 0-3 (18-25, 19-25, 23-25)

2η αγωνιστική

17.00: ΑΕΚ - Άρης 1-3 (20-25, 22-25, 25-18, 23-25)
19.30: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - Ηρακλής Κηφισιάς 1-3 (25-16, 21-25, 24-26, 23-25)

3η αγωνιστική

13.00: Ηρακλής Κηφισιάς - ΑΕΚ
15.30: Άρης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός

Βαθμολογία
1. Άρης 6β. (6-1)
2. Ηρακλής Κηφισιάς 3β. (3-4)
3. Φιλαθλητικός Λάρισας 3β. (4-3)
4. ΑΕΚ 0β. (1-6)

 

 

Eτος Παγκορασίδες
2000 (ΣΕΦ/Περαιάς) Α.Σ.Αρης
2001 (Κερατσίνι/Πειραιάς) Ηρακλής Κηφισιάς
2002 (Μετς/Αθήνα) Ηρακλής Κηφισιάς
2003 (Μετς/Αθήνα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2004 (Ελευθέρια/Θεσσαλονίκη) Ηρακλής Κηφισιάς
2005 (Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη) Εαρινός Καλαμαριάς
2006 (Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη) Ηρακλής Κηφισιάς
2007 (Κηφισιά/Αθήνα) Ηρακλής Κηφισιάς
2008 (Αχαρνές/Αθήνα) Ερμής Δράμας
2009 (Κηφισιά/Αθήνα) Αίας Ευόσμου
2010 (Λάρισα) Αίας Ευόσμου

Σχετικά άρθρα

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ