Την τρίτη θέση κατέκτησε η Αρμενική νίκησε με 3-0 την Ευρυάλη. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη φορά που η Αρμενική συμμετέχει σε Final 4 και η δεύτερη που κατακτά το Χάλκινο μετάλλιο
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καμπερίδης, Κυριακάκης) : Μελιάδης, Μπεζάνι, Συναδινός (λ), Μαγγανάς, Μπαρμπούνης, Μελιγγιώτης, Κοβάτσεφ, Δασκαλέρος, Θεοδώρου, Δημούδης, Ζωγραφάκης, Στράτος.
ΑΟΝΣ Μίλων (Γεωργούντζος, Αποστόλου) : Χάκας, Λειβαδάς, Χρήστου, Κανάσαρος, Σαλωνίτης, Κωνσταντακόπουλος, Παπαδόπουλος, Μοϊάνος, Κατσικάς, Κοτομάτας (λ), Σπυριούνης, Φιλίππου (λ), Γεωργίου, Θεοδωρίδης.
O MVP Χάκας και η οικογένεια Σπυριούνη
MVP αναδείχθηκε ο Σπύρος Χάκας ο οποίος παρέλαβε το βραβείο του από τον Θανάση Πανούσο, ενώ συγκινητική ήταν η στιγμή που ο Κυριάκος Σπυριούνη που πλέον βρίσκεται στον Ηρακλή Χαλκίδας, βράβευσε τον αδερφό του Αγγελο ως καλύτερο μπλοκερ της διοργάνωσηες.
Καλύτερος πασαδόρος ήταν η Νίκος Σαλωνίτης, κορυφαίος επιθετικός ο Αγκοπ Τσεμενιάν της Αρμενικής και καλύτερος υποδοχές ο Σωτήρης Συναδινός του Ολυμπιακού.
Την απονομή του κυπέλλου στον Μίλωνα έκανε ο Χάρης Ιατρόπουλος (Μέλος ΔΣ ΕΣΠΕΔΑ, μέλος ΔΣ στον Μίλωνα), ενω ο δάσκαλος Νίκος Μπεργελές τίμησε με την παρουσία του το Final 4 και απένειμε μετάλλια.
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΠΕΔΑ
1993: 1.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΠΟΚ Έσπερος, 3.ΓΣ Ηλιούπολη
1994: 1.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3. ΓΣ Ηλιούπολη
1995: 1.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1996: 1.ΑΓΣ Ν. Περάμου, 2.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 3.Ολυμπιακός
1997: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης
1998: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1999: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΑΟ Μίλων, 3.ΓΣ Πετρούπολης
2000: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.Μέλας Αγ. Ελευθέριος
2001: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΓΣ Πανιώνιος, 3.ΑΟ Προοδευτική
2002: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΕ Νίκαια
2003: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2004: 1.ΑΕ Νίκαια, 2.Ολυμπιακός, 3.ΠΟΚ Εσπερος
2005: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2006: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2007: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2008: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2009: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2010: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2011: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΣ Περιστέρι, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2012: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2013: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
2014: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης, 4.Ακάδημος
2015: 1.ΑΟΝΣ Μίλων, 2.ΑΟΝ Αργυρούπολης, 3.Ολυμπιακός, 4.Αρμενική
2016: 1.ΑΟΝΣ Μίλων, 2.Ολυμπιακός, 3. Αρμενική, 4. Ακάδημος
2017: 1.ΑΟΝΣ Μίλων, 2. Ολυμπιακός, 3. Αρμενική, 4. ΑΓΟΓ Ευρυάλη