14-12-2016 18:12

Άντεξε με Ζουπάνη ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Ηρακλή

Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση του Ηρακλή και πήρε την 9η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη VolleyLeague. Στο Ρέντη παίχτηκε ένα από τα πιο δυνατά ντέρμπι της σεζόν με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 3-1 του γηραιού, ο οποίος θα μπορούσε θα μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς.
Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έχασε τα δυο πρώτα σετ μπολ στο κρίσιμο 4ο σετ, ενώ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την τρίτη ευκαιρία του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση που δεν είχε πολύ κόσμο λόγω του ακατάλληλου της ώρας. Οι «ερυθρόλευκοι» τιμώρησαν την αδυναμία του Ηρακλή να πιέσει στο σερβις και με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του. Με πόντους του Ζουπάνη και του Τσούπκοβιτς πήρε διαφορά 4 πόντων που σταδιακά αυξανόνταν. Ο Ζουπάνης με άσσο έκανε το 17-20 και με μπόκ άουτ το 20-12. Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να αντιδράσει και το πρώτο ετ πήγε εύκολα στον Ολυμπιακό.

Μέχρι το 14-11 του δεύτερου σετ η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Τότε ο Κοπρίβιτσα πήρε τον πόντο (14-12) για να πάει στο σέρβις. Ακολούθησε σερί του Ηρακλή αφού οι Νταφ και Τσούπκοβιτς αδυνατούσαν τελειώσουν τις φάσεις. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλάζοντας τον ρυθμό του αγώνα. Με το σερβις του Φιλίποφ ο Ολυμπιακό ισοφάρισε σε 20-20, ωστόσο Ο Καλαντάντζε έκανε το 21-20 και ο Φράγκος έκανε δύο λάθη με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να κάνει το 23-20 και να πάρει το σετ 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ κέρδισε τις μάχες πάνω στο φιλέ και ξέφυγε με 11-7. Αυτή τη φορά κράτησε το προβάδισμα και το αύξησε στο 19-14 με τον άσσο του Κοκκινάκη και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά για το 25-21 και 2-1 σετ. Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει με 7-4 χάρις το καλό μπλοκ. Ο Ολυμπιακός ιοφάρισε 10-10 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Ηρακλή να έχει σχεδόν πάντα το προβάδισμα με έναν πόντο. Ο Καλαντάντζε έκανε το 24-23 και ο Άθος ισοφάρισε 24-24. Το μπλοκ των Γάτση, Καλαντάντζε πάνω στον Τσούπκοβιτς έκανε το 25-24 για τον Ηρακλή αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει από τα σχοινιά όταν οι διαιτητές χρέωσαν με φιλέ τον Καλαντάντζε (25-25). Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με το μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Κοπρίβιτσα και ο Κοπρίβιτσα απάντησε με μπλοκ στον Φράγκο (26-26). Ο Καλαντάντζε χρεώθηκε πάλι φιλέ για να γίνει το 27-26, αλλά ο Φράγκος έχασε το σερβίς (27-27). Ο αγώνας κρίθηκε τελικά με 29-27 χάρις την επίθεση του Τσούπκοβιτς και την άουτ επίθεση του Καλαντάντζε.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-21
4ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 29-27

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 25-21, 29-27) σε 106'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Ζουπάνης 20 (17/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (12/26 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 73% υπ - 67% άριστες), Άθος Κόστα 10 (10/12 επ), Τσούπκοβιτς 21 (21/37 επ, 57% υπ - 29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 52% υπ - 38% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Φράγκος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 13 (9/21 επ, 4 μπλοκ, 72% υπ - 58% άριστες), Καλαντάτζε 24 (21/47 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιόσης 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (1/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 2 (2/11 επ, 65% υπ - 55% άριστες), Γάτσης 15 (9/13 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 76% υπ - 60% άριστες), Ηλίας, Χριστόφας, Στεφανίδης