22-11-2014 23:07

Στο τάι μπρέικ δεν χάνει

Με το συνηθισμένο για αυτήν πλέον 3-2, η Ορεστιάδα πανηγύρισε την τέταρτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» τον Παμβοχαϊκό που αν και βρέθηκε δύο φορές μπροστά στα σετ (0-1, 1-2) δεν κατάφερε να φύγει από τον Έβρο με το ροζ φύλλο αγώνα.

Με την Ορεστιάδα έκανε ντεμπούτο του Σιμεόν Αλεξαντρόφ ο οποίος ξεκίνησε βασικός, ήταν καλός στην υποδοχή αλλά ακόμα είναι ανέτοιμος.

Ο αγώνας τα είχε όλα, ένταση, πάθος, καλό βόλεϊ και ανατροπές με την Ορεστιάδα να κάνει την τελευταία και να κερδίζει 3-2 σετ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Μέρτεν Μίχαελ στο πρώτο σετ παίρνοντας εξ αρχής διαφορά στο σκορ και με εξαιρετική απόδοση στο επιθετικό παιχνίδι αλλά και στο μπλοκ κατάφερε να φτάσει στο τέλος του πρώτου σετ με διαφορά έντεκα πόντων και το 14-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα αντέδρασε, κατάφερε να ανεβάσει τον ρυθμό της στην επίθεση, να βελτιώσει άμυνα και υποδοχή αλλά και να δυναμώσει στο φιλέ επιλέγοντας σωστές επιθετικές επιλογές παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στη διάρκεια του σετ, για να φτάσει στο 24-19 όπου οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μέχρι και στο 24-22 όπου με δυνατό χτύπημα ο Λούνα έκανε το 25-22 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Τρίτο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους το σερβις αλλά και την επίθεση κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία και συντήρησαν μέχρι και το 10-12 όπου οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως χωρίς αποτέλεσμα για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι και να κάνουν το 17-25 και να πάρουν κεφάλι στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ η Ορεστιάδα έπαιξε και πάλι θεαματικά στην επίθεση, διόρθωσε την υποδοχή και κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά έξι πόντων άλλα και να την διατηρήσει στην διάρκεια του σετ για να φτάσει στο τέλος του και με διαφορά πέντε πόντων να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα.

Αποβολή Τερζή

Η φάση του αγώνα έγινε στο 13-12 του 5ου σετ υπέρ της Ορεστιάδας. Ο Λούνα κάρφωσε με δύναμη, ο πρώτος διαιτητής Γεωργιάδης έδωσε άουτ αλλά ο δεύτερος (Τσεπκενλής) έδωσε μπλοκ άουτ και σύμφωνα με τους ακρίτες ο Στεβάνοβιτς του Παμβοχαϊκού έκανε φερ πλέι και παραδέχτηκε πως βρήκε μπλοκ. Το σκορ έγινε 14-12 για την Ορεστιάδα. Στο μεταξύ όμως ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θανάσης Τερζής διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε με κίτρινη – κόκκινη, ενώ ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του εκνευρισμένου Στεβάνοβιτς (15-12).

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τσεπκινλής

1ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 14-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-22
3ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 17-25
4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-20
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-8, 15-12

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (14-25, 25-22, 17-25, 25-20, 15-12)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Λούνα 33 (31/63 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξάντροφ 1 (1/10 επ, 64% υπ - 45% άριστες), Τόμσον 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποτολίδης 12 (9/16 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/21 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ - 32% άριστες), Βλασακίδης, Πεντίδης 4 (4/11 επ, 89% υπ - 78% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Τσουκ 26 (20/43 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Νέμεθ 24 (20/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ - 33% άριστες), Βούλιν 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 70% υπ - 40% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης 1 (1/5 επ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου