22-11-2014 19:33

Αλώβητος και στην Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός

Με άριστα ξεπέρασε ο Παναθηναϊκός την τριλογία των... ντέρμπι, καθώς μετά τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο και του αξιόμαχου ΑΟ Θήρας στην Σαντορίνη με 3-1, παραμένοντας αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «πράσινες» αν και έχασαν το πρώτο σετ με δικό τους λάθος (λάθος θέσεις), πήραν τα τρία επόμενα για να πάρουν το τρίποντο και το τριφύλλι παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς απώλειες στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Ο ΑΟ Θήρας στο πρώτο σετ ξεκίνησε καλύτερα αλλά 22-18 έγινε 22-23 υπέρ του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρες. Η Μεμετζή έριξε στο ματς τη Βαρουδάκη, η οποία ισοφάρισε με επίθεση, έδωσε το προβάδισμα με άσο και στο επόμενο σερβίς της ο ΠΑΟ χρεώθηκε με λάθος θέσεις για να κλείσει το σετ.

Ο ΠΑΟ αντέδρασε στο β’ σετ (13-17) όταν πήρε από νωρίς διαφορά με τον ΑΟΘ όμως να ισοφαρίσει στο 21-21. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Ρούση στο 24-25 να βάζει στο ματς την Τσατσούρι κι η τελευταία με άσο διαμόρφωσε το 25-27.

Ο Παναθηναϊκός με την Χρήστου πλέον να ξεκινά στο βασικό σχήμα ως διαγώνια (είχε μπει και στα δύο πρώτα σετ αντί της Βίλκου) πήρε εύκολα το τρίτο σετ και στο τέταρτο ενώ είχε πάλι μια διαφορά 2-3 πόντων η Θήρα ισοφάρισε σε 21-21 βάζοντας φωτιά στο ματς η οποία όμως έσβησε γρήγορα. Ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, η Καββαδία πήγε στο σερβίς κι οι πράσινες με σερί 4-0 πήραν το σετ και τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Μεμετζή: «Η απώλεια του β’ σετ ήταν κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Μετά την απώλεια του χάλασε το σερβίς μας, η υποδοχή και κατ επέκταση η γρήγορη ανάπτυξη μας πάνω στο φιλέ και δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε αυτή την απογοήτευση. Κρατάμε την καλή εικόνα των δύο πρώτων σετ και τη βελτίωση που δείξαμε και σ’ αυτό το ματς».

Ρούσης: «Το ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι κι η Σαντορίνη ειδικά στα δύο πρώτα σετ έκανε το καλύτερο της παιχνίδι. Βρήκαμε όμως λύσεις από τον πάγκο, ανακτήσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και πήραμε μια νίκη που τη θέλαμε πολύ».

Τα σετ: 1-3 (25-23, 25-27, 16-25, 21-25)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 12 (12/29 επ.), Βεργίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 18 (16/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες) / Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 27% άριστες), Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (1/7 επ., 2 άσοι, 20% υπ. – 20% άριστες), Ψυλλάκη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 11 (7/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 16 (13/34 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 3 (3/10 επ.), Τσίμα 17 (17/50 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Πατσέκο 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα –λ (75% υπ. – 44% άριστες), Χρήστου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσατσούρη.