24-01-2023 19:47

Κύπελλο γυναικών (Γ' Φάση - 1η αγωνιστική): Εκπληκτική πρόκριση για τον παθιασμένο Πανιώνιο απέκλεισε με 3-2 το Αιγάλεω

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη του Κυπέλλου γυναικών έκανε ο εκπληκτικός Πανιώνιος, ο οποίος λύγισε με 3-2 (16-25, 25-19, 25-15, 23-25, 15-08) σετ, το Αιγάλεω και πήρε πανηγυρική πρόκριση στην 2η αγωνιστική της Γ' φάσης του θεσμού .

Πραγματικός «Πάνθηρας» ο σύλλογος της Ν. Σμύρνης που αγωνίζεται στην Πρι Λιγκ, κατάφερε να κάνει ανατροπή ψυχής κόντρα στις φιλοξενούμενες που αγωνίζονται μια κατηγορία παραπάνω στη Volley League.

Οι παίκτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη μετά το προβάδισμα του Αιγάλεω με 0-1 δεν παράτησαν το ματς, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με πολύ πάθος και τρομερή δίψα για ανατροπή, εξαπέλυσαν αντεπίθεση διαρκείας και κατάφεραν αρχικά να γυρίσουν το ματς σε 2-1.

Ακολούθησε μια πολύ σκληρή μονομαχία στο τέταρτο σετ όπου το «Σίτι» κατάφερε στις λεπτομέρειες να ισοφαρίσει σε 2-2, και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι παίκτριες του Πανιωνίου με μεγάλη αυτοπεποίθηση και απόλυτη συγκέντρωση, ξεκίνησαν αποφασιστικά, πήραν διαφορά ασφαλείας, διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ μέχρι το τέλος, το οποίο κατέκτησαν μαζί με την βοήθεια των φιλάθλων τους με το εντυπωσιακό 15-8 και σφράγισαν την πρόκριση με το τελικό 3-2.

Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023

Γ.Σ. Πανιώνιος - Α.Ο. Αιγάλεω 3-2 (16-25, 25-19, 25-15, 23-25, 15-08)

Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσάκωνας.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Άλβαρεζ, Γιοβάνη, Κούση, Καρέλια, Τσβίγιοβιτς, Χατζηγρηγορίου / Λεωνίδου (λ), Μιλεντίγιεβιτς (λ), Λογαρά, Παπαδοπούλου, Τσίμα.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Κελεσίδη, Ντεκανί, Πετοβάρι, Πιρβ, Βλάχου, Σάντρικ / Λύρα (λ), Μάρκου (λ), Γκέκοβιτς.

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023

Δ.Α.Κ. Άρτας, 16.00: Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας - Α.Σ. Ελπίς, Διαιτητές: Γκοργκόλης, Αποστόλου.

«Στέλιος Καλαϊτζής», 18.30: Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Α.Σ. Άρης, Διαιτητές: Γεωργάκη, Νικάκης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς.

«Αντώνης Φώτσης», 20.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Ζ.Α.Ο.Ν., Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Μάλφας, Παρατηρητής: Παπαστάμου.