07-03-2023 16:44

Life Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Τετράδα ο Απόλλων Αγ. Δημητρίου, νίκες για Δεξαμενή και Φοίβο πριν το μεταξύ τους ντέρμπι

Για μία ακόμα αγωνιστική η 19η LIFE Β’ Εθνική Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ έφερε ανακατατάξεις και ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου είναι και πάλι στην τετράδα ενώ έχασε βαθμό η Αθηνά Μαγκουφάνας παρά τη νίκη της.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που για ακόμα μια αγωνιστική αγνοεί την ήττα. Οι Ίωνες δεν κατάφεραν να βάλουν τέλος στο σερί της Δεξαμενής με την ομάδα της Έφης Μαρτσουκάκη να σημειώνει την 19η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Με 0-3 η Δεξαμενή βρίσκεται πλέον στους 57 βαθμούς και συντήρησε τη διαφορά απο τον δευτερο Φοίβο που ακολουθεί και αντιμετωπίζει την 20η αγωνιστική..

Με 3-0 επικράτησε ο Φοίβος Μελισσίων των Νέων Βύρωνος, κάτι που κόστισει την τετράδα για την ομάδα του Βύρωνα .. Οι γηπεδούχες βρήκαν δυσκολίες στο δεύτερο και το τρίτο σετ αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-0 και να παραμείνουν στη δεύτερη θέση. Από την άλλη, οι Νέοι Βύρωνος έχασαν έδαφος καθώς είδαν την ομάδα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου να συνεχίζει με νίκη.

Η νίκη του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου επί του ΠΑΚ Χαλανδρίου έφερε την ομάδα του Κώστα Νικολακόπουλου στους 32 βαθμούς και την τέταρτη θέση. Παρά το άσχημο ξεκίνημα για τις γηπεδούχες στο πρώτο σετ υπήρξε μεγαλύτερος ανταγωνισμός στο δεύτερο αν και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο και η ομάδα του Απόλλωνα πήρε το προβάδισμα. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 0-3 κάτι που τους δίνει προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε την κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Δύσκολη νίκη για την Αθηνά Μαγκουφάνας στην έδρα της Νέας Μάκρης. Το 0-2 στο ξεκίνημα έδειξε πως οι φιλοξενούμενες θα έχουν εύκολο έργο αλλά η αντεπίθεση διαρκείας της Νέας Μάκρης οδήγησε στο 2-2 και μαζί σε τάι μπρέικ. Οι αθλήτριες της Αθηνάς Μαγκουφάνας έδειξαν μεγαλύτερη προσοχή και αποτελεσματικότητα στις κρίσιμες μπάλες και με 2-3 κατάφεραν να φύγουν νικήτριες αφήνοντας έναν χαμένο βαθμό.Σημαντικό τρίποντο πήρε ο ΑΣ Παπάγου χάρη στη νίκη με 3-0 επί της Νίκης Αμαρουσίου.

Με ηρεμία και λύσεις όταν η μπάλα έκαιγε ο Παπάγου κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει και ταυτόχρονα να μείνει σε κοντινή απόσταση από την τέταρτη θέση.Εκτός έδρας νίκη για τη Γκράβα απέναντι στην Ένωση Βύρωνα με 1-3 σε ένα παιχνίδι με λεπτές ισορροπίες. Οι ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα σετ ενώ η συνέχεια ήταν άκρως ανταγωνιστική. Ωστόσο η Γκράβα είχε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει τη νίκη και το τρίποντο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

19η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

Ένωση Βύρωνα - ΑΕ Γκράβας  1-3 (25-27,25-20,21-25,19-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Νέοι Βύρωνος    3-0 (25-18,25-21,25-22)ΑΣ

Παπάγου - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου        3-0 (25-22,25-22,25-15)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης       0-3 (11-25,17-25,19-25)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου             0-3 (9-25,20-25,14-25)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004        2-3(19-25,14-25,25-19,25-20,13-15)