28-10-2023 22:19

Απόδραση ΑΕΚ απο το Κερατσίνι, 2-3 τον σκληροτράχηλο Απολλώνιο

Την πρώτη της απώλεια βαθμού είχε η Α.Ε.Κ., η οποία τα βρήκε σκούρα κόντρα στον παθιασμένο Απολλώνιο και έφυγε από το Κερατσίνι με το δίποντο.

Οι νεοφώτιστες έβαλαν δύσκολα στην Ένωση, προηγήθηκαν με 2-1 σετ με καλό σερβίς (10 άσσους), μπλοκ (9)-άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση με αιχμές τις  εκπληκτικές Ράπτη,(18π) Φακοπουλίδου (15) κατα πρώτο λόγο και την Ασόνια κατα δεύτερο. Ο Γιουνούς Οτσάλ στο τρίτο σετ πέρασε στο παιχνίδι την Καλντερόν που έκανε την διαφορά στην επίθεση για την ΑΕΚ και μαζί με την 'εμπειρη Γιώτα στο κέντρο, οδήγησαν την Ένωση στην ανατροπή και νίκη στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ το 15-12 του Απολλώνιο έγινε 16-22 για την ΑΕΚ με επιθέσεις των Πάσκοβα, Μπλάνκο και δύο λάθη από τις Φακοπουλίδου και Ασόνια. Καββαδία και Φακοπουλίδου έσωσαν τα δύο από τα τρία σετ μπολ της Ένωσης (21-23, 22-24) αλλά η Στράντζαλη διαμόρφωσε το 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Απολλώνιος προηγήθηκε με 16-12 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 18-18 και πέρασε και μπροστά με δύο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων (18-19). Φακοπουλίδου και Καββαδία έφεραν ξανά την ομάδα του Κερατσινίου μπροστά στο σκορ (23-22), η Πήττα με άσσο έκανε το 24-22 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά με Καλαντάτζε και Κωνσταντινίδου. με μπλοκ της Μπλάνκο η Ένωση έφτασε στο σετ μπολ (25-26), η Καββαδία ισοφάρισε και με δύο λάθη των φιλοξενούμενων έγινε το 28-26 για το 1-1.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Απολλώνιος μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ και δεν έχασε τον έλεγχό του σε κανένα σημείο. Με μαέστρο την σπουδαία Λάβδα, κυρίαχη στο κέντρο την απίθανη Καββαδία (16 π) που τελείωσε πολλούς πρώτους χρόνους, και  δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Φακοπουλίδου έγινε το 25-19 για το 2-1 σετ.

Η εμπειρία και η δυναμική της ΑΕΚ άρχισε να φαίνεται ξανά στο τέταρτο σετ και εύκολα με Πάσκονα, Νικόλοβα έγινε το 2-2 σετ με 18-25.

Στο τάι μπρέιικ με δύο επιθέσεις της Πάσκοβα και ένα πέρασμα της Κωνσταντινίδου η Ένωση πέρασε μπροστά με +3 (3-6)  και στην συνέχεια ξέφυγε με 7-14. Ο Απολλώνιος μείωσε με την Ασόνια σε 11-14 και άγχωσε προσωρινά την Ένωση. Η αρχηγός της ΑΕΚ ήταν αυτή που με πλάσε διαμόρφωσε το 11-15 για το τελικό 2-3.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Αρβανίτης, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Μουζακίτη, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 16-21, 23-25
2ο σετ: 6-8, 16-11, 19-21, 28-26
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-19
4ο σετ: 5-8, 8-16, 15-21, 18-25
5ο σετ: 3-5, 5-10, 6-12, 11-15

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 10 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 28-26, 25-19, 18-25, 11-15) σε 133'

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα 1 (1/3 επ.), Φακοπουλίδου 15 (12/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 21% άριστες), Ράπτη 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Λάβδα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 16 (13/18 επ., 3 μπλοκ), Ασόνια 12 (8/37 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 45% υπ. - 17% άριστες), Πήττα 8 (3/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου, Σιδεράτου 1 (1 μπλοκ).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 8 (8/24 επ., 34% υπ. - 24% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/5 επ.), Κωνσταντινίδου 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 18 (18/40 επ., 38% υπ. - 23% άριστες), Μπλάνκο 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 14 (13/27 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 40% υπ. - 0% άριστες), Ξηντάρα (λ, 50% υπ. - 14% άριστες), Γιώτα 6 (0/3 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γρυλλάκη, Καλντερόν 17 (15/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 0% άριστες), Ξανθοπούλου.έικ.

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Απολλώνιου):
«Ήταν ένας πολύ καλός πόντος αυτός που κατακτήσαμε. Το πρόσημο ήταν θετικό. Καταφέραμε και πήραμε ένα βαθμό χάρη στη μαχητικότητά και στη ψυχή που βγάλαμε σε πολλά σημεία του αγώνα. Κοντράραμε όσο μπορούσαμε την Α.Ε.Κ. που με την εμπειρία της πήρε τη νίκη. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για την εμφάνιση».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον Απολλώνιο για την εμφάνισή του και τη μαχητικότητά του. Μετά το πρώτο σετ χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και κάναμε αρκετά λάθη. Μας πίεσε ο αντίπαλος στο σερβίς και βρεθήκαμε να κυνηγάμε. Στη συνέχεια βρήκαμε λύσεις, μπήκαμε αποφασιστικά με λίγα λάθη και μπορέσαμε να επιστρέψουμε».