Οι Βραζιλιάνες Άγκαθα, Ντούντα είναι οι φετινές νικήτριες των τελικών του World Tour Finals 2018 που έγινε στο Αμβούργο, με την ελληνική παρουσία να μην λείπει, καθώς ο Μπάμπης Παπαδογούλας ήταν ο πρώτος διαιτητής του τελικού.
Δεν τα κατάφεραν στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ18 οι Διονυσία Μάτιου, Έλενα Μπάκα (Νο6), καθώς γνώρισαν την ήττα με 2-0 (21-10, 21-16) από τις Ισπανίδες Άλβαρεζ, Γκονζάλεζ (Νο12)
Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Beach Volley K18 που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας προκρίθηκαν οι Διονυσία Μάτιου, Έλενα Μπάκα (Νο6)!
Στο Μπρνο της Τσεχίας βρίσκονται από το πρωί της Τετάρτης (15/8) οι αναπτυξιακές εθνικές ομάδες beach volley για να συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18.
Τεράστια επιτυχία για τις Μαναβή, Τσοπούλου στο τουρνουά του Βαντούζ στο Λιχνεστάιν που είναι της κατηγορίας ενός αστεριού της FIVB.
Μετά το χάλκινο μετάλλιο στον Άγιο Νικόλαο, Δήμητρα Καραγκούνη και Θεοδώρα Σαρακατσάνη κατέκτησαν την πρώτη θέση και στο χρυσό μετάλλιο στο Κ22 Juniors Final στο Anima Club στην Ανάβυσσο.
Ο Γιώργος Μιχελάκης από τα Χανιά και ο Στάθης Αραμπόπουλος από την Λαμία ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο K22 Juniors Final. Στον τελικό που έγινε στο Anima Club, Μιχελάκης και Αραμπόπουλος νίκησαν με 2-0 (22-20, 21-19) σετ τους Καλαματιανούς Αριστείδη και Σπύρο Χανδρινό.
Οι Στέφανος Κώστογλου, Δημήτρης Χατζηνικολάου κατέλαβαν την τρίτη θέση στο Κ22 Juniors Final. Η ομάδα από την Κω, νίκησε στον μικρό τελικό της διοργάνωσης στο Anima Club με ανατροπή 2-1 (21-23, 21-13, 15-13) σετ τον Άγγελο και Στέφανο Μανδηλάρη.
Το χάλκινο μετάλλιο στο Κ22 Juniors Final κατέκτησαν οι Ειρήνη Αργυρίου, Μαρία Κλέπκου από την Θεσσαλονίκη.
Την δεύτερή τους πρόκριση στα ημιτελικά ενός μονάστερου τουρνουά της FIVB πανηγύρισαν οι Δήμητρα Μαναβή, Κωνσταντίνα Τσοπούλου. Μετά το Πόρετς στην Κροατία, έτσι και στην πρωτεύουσα του Λιχτενστάιν, το Βαντούζ, Δήμητρα και Κωνσταντίνα (νο11) πήραν το εισιτήριο για την τετράδα.
Την δεύτερη τους νίκη στο Βαντούζ του Λιχτενστάιν πανηγύρισαν το απόγευμα της Πέμπτης Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου.
Στην πρωτεύουσα του Λιχτενστάιν το Βαντούζ βρίσκονται από την Τετάρτη 9 Αυγούστου οι Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου.
Ολοκληρώθηκε το τελευταίο τουρνουά της σειράς Beach Volleyball Tournament 2018 by Freddy Brooks, που διεξήχθη στο σαββατοκύριακο 4-5 Αυγούστου 2018 στο LEBUA Seaside Bar στην παραλία των Ν. Επιβατών της Θεσσαλονίκης. Οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, σε ένα τουρνουά όπου μας τίμησε με την παρουσία του ο πρωταθλητής του beach volley, Δημήτρης Νιώπας.
Άρωμα... Masters θα έχει η τελική φάση του Κ22 στο Anima Club, όπου οι κορυφαίες ομάδες νέων ανδρών και νέων γυναικών θα δώσουν το παρών στην Ανάβυσσο για να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας για το 2018.
Το δεύτερό τους χρυσό μετάλλιο στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα beach volley κατέκτησαν οι Σπύρος και Αριστείδης Χανδρινός. Στο ίδιο γήπεδο που τα αδέρφια από την Καλαμάτα πήραν το χρυσό μετάλλιο στο Κ17 το 2017 ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία Κ19.
Το δεύτερό τους χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Κ19 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα beach volley κατέκτησαν στην παραλία Ραχών Διονυσία Μάτιου και Έλενα Μπάκα. Οι νικήτριες του φετινού Masters στη Σκύρο θα αγωνιστούν και στη τελική φάση του Κ22 και στη συνέχεια θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 στο Μπρνο της Τσεχίας (16-19 Αυγούστου).
Στο ίδιο γήπεδο που κατέκτησαν πέρυσι το πρωτάθλημα Κ17, τα αδέρφια Χανδρινοί, Αριστείδης και Σπύρος από την Καλαμάτα ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στο Κ19 Juniors Final που διεξήχθη στην παραλία Ραχών και στις εγκαταστάσεις του Πολυχώρου Nisi.
Τον τίτλο που κατέκτησαν πέρυσι στη Χίο υπερασπίστηκαν με επιτυχία και στην παραλία Ραχών η Διονυσία Μάτιου και η συμπαίκτριά της Έλενα Μπάκα.
Με την 13η θέση και 90 βαθμούς στις αποσκευές τους, Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου επιστρέφουν στην Θεσσαλονίκη από την Λιουμπλιάνα. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συμμετείχαν στο τουρνουά ενός αστεριού της FIVB στην πρωτεύουσα της Σλοβενίας και ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους απευθείας από τους ομίλους.
Αθλητές με ταλέντο που αφήνουν υποσχέσεις για το μέλλον παίρνουν μέρος στο Κ19 Juniors Final στον Πολυχώρο Nisi. Ο ανταγωνισμός είναι υψηλός και η θέληση διάκριση είναι φανερή στα μάτια των συμμετεχόντων.
Στην όμορφη παραλία της Φθιώτιδας, στις Ράχες ξεκίνησε σήμερα η τελική φάση του πρωταθλήματος Κάτω 19 ετών μπιτς βόλεϊ αγοριών και κοριτσιών. Οι κορυφαίοι και οι κορυφαίες από όλη την Ελλάδα θα δώσουν τις μάχες για την κατάκτηση των τίτλων το 2018.
Στην Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας βρίσκονται οι πρωταθλήτριες Ελλάδας Δήμητρα Μαναβή, Κωνσταντίνα Τσοπούλου, όπου θα συμμετάσχουν στο τουρνουά ενός αστεριού της FIVB.
Από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία των τελικών του πανελλήνιου πρωταθλήματος beach volley πέτυχαν στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου.
Το... καλύτερο για το τέλος φυλούσαν οι Άγγελος και Βασίλης Μανδηλάρης, οι οποίοι πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση στον τελικό του τουρνουά Masters στον Άγιο Νικόλαο κατακτώντας το πρωτάθλημα Ελλάδας.