08-04-2023 23:00

Και μαθηματικά στην Volley League 2023-24 ο Πήγασος Πολίχνης

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ και με την ολοκλήρωση του Α γύρου των πλέι άουτ έπιασε τους 26 βαθμούς και εξασφάλισε την παραμονή του στη Volley League ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα των τριών τελευταίων αγωνιστικών. Ο Άθλος έμεινε στους 20 βαθμούς και έχει «μαξιλάρι» 5 βαθμών από τον Ο.Φ.Η. που ακολουθεί με 15.
Ο Πήγασος Πολίχνης έπαιξε πιο κοντρόλ βόλεϊ, με σταθερή υποδοχή και πολύ λιγότερα λάθη από τον Άθλο. Ηταν η ομάδα που ήξερε τι ήθελε στο τερέν και αυτό αποτυπώθηκε και όταν το σκορ έγινε 1-1 σετ. Αντίθετα η ομάδα της Ορεστιάδας παρότι ήταν πιο αποτελεσματική στο σερβίς (σημείωσε 13 άσσους έναντι 9 του Πηγάσου) έβγαλε πολύ άγχος, έκανε εύκολα το λάθος στην υποδοχή και επιθετικά ο Άλμπο και Γκένοφ με δυσκολία κέρδιζαν τους πόντους.

Στο 1ο σετ ο Πήγασος με σερί 4-0 ξέφυγε 9-5 και σε όλο το σετ κράτησε τη διαφορά η οποία μάλιστα μεγάλωσε (17-12) όταν ο Μίλης πήρε άσσο. Ο Άθλος μείωσε με τους Άλμπο, Ριζόπουλο στο 23-19 αλλά η επίθεση του Μαυροβουνιώτη και η κόντρα επίθεση (μπλοκ άουτ) του Μιτ στον Γκλαντστόουν έκανε το 25-19 και το 1-0.

Στο 2ο σετ μετά το 6-6 που έγινε με δύο συνεχόμενους πόντους του Μαυροβουνιώτη, ο Άθλος έκανε σερί 5-0 χάρις το εξαιρετικό σερβίς του Κασαμπαλή που πήρε δύο άσσους και έδωσε την ευκαιρία στον Αλγκούλ να πάρει δύο ωραίους προσωπικούς πόντους για το 11-6. Ο Πήγασος στο 7-12 απάντησε με δικό του σερί 5-0 χάρις τον εξαιρετικό Μαυροβουνιώτη που τα έκανε όλα μόνος του. Πήρε δύο άσσους και δύο κόντρα επιθέσεις και μαζί με ένα λάθος του Άθλου έγινε το 12-12. Ακολούθησε ράλι 18-18 αλλά ο Μιτ έκανε λάθος, ο Γκλαντστόουν πήρε άσσο και άνοιξε σερί 4-0 για το 23-19. Κάπως έτσι ο Άθλος με τον Αλγκούλ έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ήταν... ρώσικη ρουλέτα από το σερβίς με τις δύο ομάδες να «πυροβολούν» από τα 9 μέτρα. Ο Άλμπο με δύο άσσους ισοφάρισε 13-13 αλλά ο Πήγασος απάντησε με το μπλοκ και με τα λάθη του Άθλου προσπέρασε 17-14. Ο Κανέλλος πήρε δύο καθοριστικούς πόντους ενώ ο Άθλος έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (21-16) για τον Πήγασο. Το σετ έκλεισε 25-19 με επίθεση του Μίλη.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Πήγασος στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-0. Η υποδοχή του Άθλου ήταν προβοληματική αλλά το σερβίς του Ριζόπουλου έφερε το σετ στα ίσια 6-6, ενώ στο 8-8 το χαμένο σερβίς του Άλμπο και δύο άσσοι του Αρμενάκη έφεραν σερί 4-0 για το 12-8. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Άθλος δεν απάντησε ποτέ, η διαφορά συντηρήθηκε και ο αγώνας έκέισε με άσσο του Κανέλλου για το 25-19.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 9 άσσοι, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 13 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 21-25, 25-19, 25-19)

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μιτ 7π. (6/13επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.), Μαυροβουνιώτης 17 (12/23επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 45%υπ., 18%αρ.), Μίλης 18 (13/24επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Αρμενάκης 6 (1/6επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Προύσαλης, Κανέλλος 10 (5/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Μπουράκης (λ. - 52%υπ., 33%αρ.), Κεσεσίδης, Σακόγλου.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιάννης Λάιος): Γκλαντσόουν 9π. (6/11επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50%υπ., 50%αρ.), Κασαμπαλής 5 (1/2επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Αλγκούλ 9 (5/13επ., 4 μπλοκ), Αλμπο 17 (11/34επ., 6 άσσοι), Ριζόπουλος 4 (2/9επ., 2 άσσοι, 20%υπ., 7%αρ.), Γκένοφ 14 (14/28επ., 45%υπ., 18%αρ.) / Βελούδης (λ. - 70%υπ., 33%αρ.), Τσολακίδης, Ιωαννίδης.