08-04-2023 22:57

Τα... χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός στην Βούλα αλλά νίκησε με ανατροπή 3-1 την Θέτιδα

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στην Βούλα, βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από την Θέτιδα αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.
Οι «πράσινες» στον επαναληπτικό στον Άγιο Θωμά την Μ. Τετάρτη χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Δυσκολότερο θα είναι το έργο της Θέτιδας, καθώς θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει στην συνέχεια το χρυσό σετ.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Ρούση πίεσαν τον Παναθηναϊκό, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-23, ενώ είχαν και σετ μπολ στο δεύτερο (25-24), με τον Παναθηναϊκό όμως να ισοφαρίζει σε 26-28.

Στο τρίτο σετ η Θέτιδα προηγήθηκε με 10-7, οι πράσινες ισοφάρισαν σε 10-10, πήραν τον έλεγχο του σετ και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 20-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα, η Θέτιδα μείωσε στον πόντο (8-9) αλλά οι φιλοξενούμενες μετά το 15-17 έτρεξαν σερί 0-6 για το 15-23, για να γίνει λίγο αργότερα το 17-25.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε η Μαριένα Χέιντεν για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 20ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο Δήμαρχος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης Γρηγόρης Κωνσταντέλλος.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Σταυράτη, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 26-28
3ο σετ: 8-4, 14-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 26-28, 20-25, 17-25) σε 119'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 14 (13/45 επ., 1 μπλοκ), Χέιντεν 15 (11/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 26% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (3/7 επ.), Σιρίνινα 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (16/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Λουκά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 42% άριστες), Γκρότους 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), ανθούλη 26 (24/60 επ., 2 μπλοκ), Κρος 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Χατζηευστρατιάφου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ.), Μεταξά.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας):
«Συγχαρητήρια στις δύο ομάδες, ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Ειδικά οι αθλήτριές μου υπερέβαλαν εαυτό. Δυστυχώς στο δεύτερο σετ οι μόνοι που δεν ήταν σε καλή κατάσταση ήταν οι διαιτητές. Ήταν δύο πεντακάθαρες φάσεις υπέρ μας και θα είχαμε κάνει το 2-0. Εκεί θα ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Έχουμε το μειονέκτημα απέναντι στον Παναθηναϊκό. Κοιτάμε τώρα το παιχνίδι την Μ. Τετάρτη και θέλουμε να κάνουμε μία ανάλογη εμφάνιση».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στην Θέτιδα για την εμφάνισή της. Έπαιξε σκληρά, ειδικά στο σέρβις και στην άμυνα. Μας ταρακούνησε στο πρώτο και στο δεύτερο σετ. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Είναι μόλις το πρώτο βήμα και πρέπει να ακολουθήσει άλλη μία νίκη για να προκριθούμε. Ξεχνάμε αυτόν τον αγώνα, κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα και πάμε για ένα καλό παιχνίδι στην έδρα μας».