08-04-2023 23:38

Μία νίκη μακριά από τη Volley League η Καλαμάτα 80, 3-0 τον Κέρκη Σάμου

Το πρώτο βήμα για την άνοδο του στη μεγάλη κατηγορία έκανε η Καλαμάτα 80, που επικράτησε με 3-0 του ΑΣ Κέρκη στον πρώτο αγώνα στους τελικούς των play offs ανόδου της Pre League.
Η ομάδα της Μεσσηνίας εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, αλλά το τελικό σκορ δε δείχνει τη μεγάλη μάχη που έγινε σε όλα τα σετ με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν στο γ' σετ το 13-21 με το οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο είχαμε μάχη πόντο με πόντο με τον Κέρκη να ισοφαρίζει από 19-17 σε 19-19, αλλά εκεί να δέχεται σερί 4-0 για το 23-19 χωρίς να αλλάξει κάτι ως το φινάλε.

Στο β' σετ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (9-4) και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το 19-14, όταν ο Κέρκης πλησίασε σε 19-17 και 20-18, χωρίς όμως να μπορέσει να μειώσει κι άλλο τη διαφορά.

Η ομάδα της Σάμου ξεκίνησε εντυπωσιακά το γ' σετ καθώς ξέφυγε γρήγορα με 5-10 για να φτάσουμε στο 13-21. Ο ΑΟΚ πήρε την αλλαγή, ο Λυκούρεσης πήγε στο στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ έγινε 20-21! Ο Κέρκης έκανε το 20-22, αλλά δέχθηκε νέο σερί για το 23-22 και στο 23-23 άουτ του Καπετανίδη και κόντα επίθεση του Δαλακούρα διαμόρφωσαν το τελικό 25-23 (με επιμέρους σκορ 12-2).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χανδρινός, Παρατηρητής: Πέρρος.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-23)

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Βιέτο, Χριστόφας, Κανελλόπουλος / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσιλής (λ), Δαλακούρας.

Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Γιώργος Μπακοδήμος): Νικολάκης, Σπυριούνης, Εφραιμίδης, Χαντ, Κόστα, Καπετανίδης / Καρασαββίδης (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Κουτσομύτης.