13-05-2024 12:07

Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: «Ζωντανός» ο Φοίβος ισοφάρισε σε «2-2» νίκες την Δεξαμενή και όλα θα κριθούν σε πέμπτο ματς

"Ζωντανός"  'εμεινε  ο Φοίβος Μελισσίων καθώς  στον τέταρτο τελικό πλέι οφ της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ, νίκησε με 3-0 την Δεξαμενή και  έφερε τη σειρά σε ισορροπία (2-2) και πλέον όπως και πέρυσι, όλα θα κριθούν σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι την Τετάρτη 15/5, στο κλειστό της Μεταμόρφωσης.

Το χθεσινό δεύτερο παιχνίδι του Φοίβου Μελισσίων με τη Δεξαμενή Μεταμόρφωση ήταν το αντίστροφο σενάριο του πρώτου. Η ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Στο πρώτο σετ ο Φοίβος έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας. Η διαφορά άγγιξε διψήφιο νούμερο από νωρίς και με 25-11 έγινε το 1-0 στα σετ.

Η εικόνα της Δεξαμενής βελτιώθηκε στο δεύτερο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν τη διαφορά να μεγαλώσει στα ίδια επίπεδα ωστόσο ο Φοίβος Μελισσίων εξακολούθησε να έχει την κυριαρχία. Με 25-20 οι γηπεδούχες πήραν και το δεύτερο σετ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε καθώς ο Φοίβος Μελισσίων ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα και στο τρίτο σετ.

Με συνεχόμενη πίεση στην υποδοχή του ΑΟΔΜ αλλά και υπομονή στην άμυνα οι γηπεδούχες είχαν τον πρώτο λόγο και δεν επέτρεψαν στη Δεξαμενή να πλησιάσει. Το τρίτο σετ κρίθηκε στο 25-16 και έτσι ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη με 3-0, ισοφάρισε σε 2-2 και όλα πλέον θα ξεκαθαρίσουν την Τετάρτη 15/5 στον τελικό των τελικών.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ:

01η αγωνιστική

Πεμ-9/05/24

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 3-0 (25-14,25-22,25-20)

02η αγωνιστική

Κυρ-12/05/24

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης   3-0 (25-11,25-20,25-16)

03η αγωνιστική

Τετ-15/05/24     21:45    Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης      ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"

Μεταφορά αποτελεσμάτων A΄φάσης (1-1): ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων ΄΄Ο Φοίβος'' 1-3, 3-2.