09-04-2014 22:52

Νίκη-μισή παραμονή ο Άρης

Tεράστιας σημασίας νίκη πανηγυρίζουν στον Άρη, καθώς κατάφεραν να επιβληθούν της Νίκης Αιγινίου στη Μίκρα με 3-1, παίρνοντας καθοριστικό τρίποντο εν όψει της συνέχειας και ξεκινώντας με το δεξί στα πλέι άουτ. Στενεύουν επικίνδυνα τα περιθώρια για τους φιλοξενούμενους του Γιάννη Μέλκα, που φεύγουν με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη.

Στην επιστροφή του Σπύρου Φίνου στον πάγκο, ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και συγκεντρωμένα, παίρνοντας εξαρχής μια διαφορά ασφαλείας, της τάξεως των 3-4 πόντων. Η Νίκη προσπάθησε για την αντεπίθεση της, αλλά δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω από το να μειώσει στους 2 (21-19), με τους γηπεδούχους να κατακτούν τελικά το πρώτο σετ με 25-21. Στο δεύτερο σετ τα πράγματα άλλαξαν, με τη Νίκη να μπαίνει απ' την αρχή του σετ στο «τιμόνι», και να μη χάνει στιγμή το προβάδισμα, φτάνοντας έτσι στο τελικό 22-25. Στο τρίτο σετ ο Άρης επικράτησε εύκολα, καθώς ξέφυγε μετά τους 10 πόντους, διαμορφώνοντας χαρακτηριστικά το σκορ από 14-11 σε 25-16. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Άρης πήρε από νωρίς τα ηνία, κι ενώ έδειχνε ότι θα κατακτούσε εύκολα το σετ, έχοντας μια διαφορά ασφαλείας, το 22-18 έγινε 22-22. Εκεί όμως η Νίκη δε μπόρεσε να διατηρηθεί στο παιχνίδι, ο Άρης με συγκέντρωση πήρε τρείς συνεχόμενους πόντους και τελείωσε το παιχνίδι (25-22).

Έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη που από τις 18 Ιανουαρίου αναζητούσε, άνοιξε τη διαφορά στους 8 πόντους και δείχνει από νωρίς να απλοποιεί την υπόθεση παραμονή, βυθίζοντας όλο και περισσότερο τη Νίκη, που πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στην Α2.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, ότι η επιστροφή του Σπύρου Φίνου έμελε να πραγματοποιηθεί κόντρα στη Νίκη, την ομάδα κόντρα στην οποία έδωσε το τελευταίο ματς στον πάγκο του Άρη στην προηγούμενη θητεία του, όταν και ηττήθηκε με 2-3.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-21
2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-22

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 20 (17/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 87% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 10 (8/10 επ, 2 άσσοι), Παπαδημητρίου 13 (8/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 88% υπ - 42% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 18 (18/39 επ) / Γκαράς (λ, 93% υπ - 47% άριστες), Ίλιτς, Γκόρτσανιουκ 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 21 (18/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκορίδης 4 (4/9 επ), Μαυροβουνιώτης 5 (5/18 επ, 86% υπ - 57% άριστες), Μακ Λαχλίν 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ, 100% υπ - 75% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 86% υπ - 40% άριστες), Παράσογλου (λ, 89% υπ - 28% άριστες), Γεωργόπουλος Βασ., Μπλάνκεναου, Νταλιέγκε 2 (2/2 επ), Γεωργόπουλος Αλεξ.