09-04-2014 19:56

Άντεξε κι έκανε το μπρέικ ο Παναθηναϊκός

Με πρωταγωνίστριες την Ζένια Τσίμα και την Ουρανία Γκούζου, ο Παναθηναϊκός έσπασε την έδρα των Βριλησσίων και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 γυναικών. Πλέον θέλει νίκη το βράδυ της Παρασκευής στην Κυψέλη προκειμένου τερματίσει στην τριάδα.

Οι πράσινες προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ, αλλά χρειάστηκαν το τάι μπρεικ με αποτελεσμα η υπόθεηση νίκη να παιχτεί στον... πόντο.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 12-9 μετά από την επίθεση άουτ της Τουριάφ. Τα Βριλήσσια επέστρεψαν με τη Χατζηνικολάου στο σερβις για το 14-12. Οι πράσινες βρήκαν την απάντηση με το σερβις της Βασιλαντωνάκη (14-15) αλλά τα Βριλήσσια ήταν αυτά που πήραν κεφάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Η γηπεδούχος προηγήθηκε και με 3 (20-17 και 21-18). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στο 21-20 με την Βασιλαντωνάκη και στο 22-20 η Γκούζου πήρε τον πρώτο χρόνο και πήγε στο σερβις. Η κεντρική του Παναθηναϊκού διέλυσε την αντίπαλη υποδοχη και οι πράσινες έκαναν σερί 5-0 για να πάρουν το πρώτο σετ.

Όπως τελείωσε το πρώτο σετ έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο και ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από νωρίς (2-4, 4-8) και δεν το εχασε παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισό τα Βριλήσσια απείλησαν (7-8, 8-9, 10-11).

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ, όταν τα Βριλήσσια βελτίωσαν σερβίς και μπλοκ. Προηγήθηκαν από νωρίς (8-5) και έφτασαν τη διαφορά στους 8 (20-12). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τη διαφορά.

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το τέταρτο σετ με τα Βριλήσσια να παίρνουν κεφάλι στο 9-8 και φτάνουν τη διαφορά στους 5 (17-12) με μπλοκ της Ριμπέιρο στη Βασιλαντωνάκη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 2 (17-15, 21-19, 22-20), αλλά η Χατζηνικολάου πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και τελείωσε το σετ.

Στο τάι μπρέικ οι πράσινες με δύο άσσους από την Γκούζου πήραν διαφορά 2 πόντων (5-7) που την κράτησαν μέχρι το 10-13. Χαντάβα και Οικονομίδου ισοφάρισαν για να ξεκινήσει το... θρίλερ. Η Χαντάβα έσπασε τα ματς μπολ του Παναθηναϊκού για το 14-14 και το 15-15, αλλά η Γκλιγκόροβιτς έκανε φιλέ και η Βασιλαντωνάκη πήρε τον άσσο που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Μαρκάτης-Μουλά Ειρ.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 19-25, 25-21, 25-20, 15-17)

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Σαμαράς): Γκλιγκόροβιτς, Τουριάφ, Ριμπέιρο, Οικονομίδου, Χατζηνικολάου, Χαντάβα / Κοκκίου (λ), Λεωνίδου, Καραγκούνη, Μαβιλίδη, Γιοβάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου, Βασιλαντωνάκη, Καββαδία, Μερτέκη, Τσίμα, Μιλοβάνοβιτς / Κελεσίδου (λ), Νούσια, Τσατσούρη, Αντουβά.

Παρασκευή στην Κυψέλη

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή στις 11 Απριλίου στις 20.30 στην Κυψέλη. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται άλλη μία νίκη για να πάρει την 3η θέση στο πρωτάθλημα καθώς η σειρά των μικρών τελικών θα κριθεί στις δύο νίκες. Εάν τα Βριλήσσια ισοφαρίσουν τη σειρά των μικρών τελικών την Παρασκευή θα χρειαστεί και τρίτος αγώνας που θα γίνει τη Μεγάλη Δευτέρα και πάλι στα Βριλήσσια.