25-01-2014 22:50

Τρίποντο στο Αιγίνιο με το... μυαλό στον Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Αιγίνιο με 3-0 και στρέφει το βλέμμα του στον αγώνα κυπέλλου με τον Φοίνικα Σύρου που θα γίνει την Τρίτη. Αυτή ήταν η 10η νίκη των ερυθρολεύκων που είχαν σε καλή μέρα τα μεγάλα τους όπλα.  Ο Γιορντάνοφ σημείωσε 18 πόντους, ο Καλντέιρα 13 και ο Χριστοφιδέλης 14.

Ο Ολυμπιακός με καλά ποσοστά στην επίθεση δεν άφησε τη Nίκη, παρά τη μαχητικότητά της, να διεκδικήσει κάτι στα δύο πρώτα σετ.

Στο τρίτο σετ κάποιες αλλαγές του Δημήτρη Καζάζη που έριξε στη μάχη τον Σωτηρόυ και Μαρούλη, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μπουν στο παιχνίδι. Το 20-23 έγινε 23-23, αλλά στο 24-24 ήταν ο Χριστοφιφέλης που με 2 πόντους έδωσε το τρίτο σετ στον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 2-8, 11-16, 17-21, 24-26

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 24-26)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 1 (1 άσσος), Νταλίγκι 5 (5/9 επ), Μαυροβουνιώτης 1 (1/13 επ, 86% υπ - 71% άριστες), Μακ Λάχλιν 11 (10/15 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (15/34 επ, 2 άσσοι) / Αγγελής (λ. - 59% υπ - 52% άριστες), Γεωργόπουλος Βασίλης, Μπλανκενάου 1 (1/1 επ), Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 62% υπ - 54% άριστες), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 13 (12/17 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 22% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (17/34 επ, 1 άσσος), Σμαραγδής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ. - 56% υπ - 44% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης, Σωτηρίου.