• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1201
25-01-2014 22:28

Ασταμάτητος με σούπερ Μιγιαήλοβιτς

Τη 13η νίκη του πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αφού κέρδισε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 για τη 14η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Ο Εθνικός παρέμεινε στην πρώτη θέση με διαφορά ασφαλείας από την τριάδα που ακολουθεί, ενώ ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 10 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πιέσουν μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τελείωσε 34-32.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο σετ με τον Παμβοχαϊκό να χάνει πέντε ευκαιρίες να κάνει το 2-1, ενώ αντίθετα ο Εθνικός το εκμεταλλεύτηκε κι έκανε το 34-32 και το 3-0.
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με το Μιγιαήλοβιτς να δείχνει τις προθέσεις του από την αρχή και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι παρόλο που ο Εθνικός προηγούταν και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ. Στο 22-20 ένα λάθος σερβίς των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να διεκδικήσει και το παιχνίδι να πήγε στο 22-21. Στη συνέχεια οι πόντοι των Ράιτς και Μιγιαήλοβιτς έφεραν το 1-0 για τον Εθνικό.
Το δεύτερο σετ αποτέλεσε μία εύκολη υπόθεση για την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη αφού μετά το 8-7 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ, αύξησε τη διαφορά κατά 6 πόντους, η οποία μετά έφτασε στους 10 και το 2-0 έγινε με σκορ 25-15.
Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες πάλεψαν για μερικά λεπτά με τον Παμβοχαϊκό να χάνει πέντε σετ μπολς , και τον Εθνικό να παίρνει την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τζεπκινλής

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 34-32

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 1 άσσος, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 34-32)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 18 (14/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 19 (17/25 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 55% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (8/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ - 59% άριστες), Ανδρεάδης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ - 67% υπ - 61% άριστες), Αγγελόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε, Ποτότσνικ 11 (10/14 επ, 1 άσσος, 76% υπ - 68% άριστες), Κουζούνης 11 (7/22 επ, 4 μπλοκ, 71% υπ - 71% άριστες), Ντόκιτς 15 (13/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 78% υπ - 74% άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου, Ασπιώτης.