11-03-2024 05:55

ΕΣΠΑΑΑ Final-4 Κ 20 Κοριτσιών: Πρωταθλήτριες μετά απο 30 χρόνια οι Αμαζόνες, 3-0 την Δεξαμενή στον τελικό με MVP Κατερίνα Κορρέ

Πρωταθλήτριες ΕΣΠΑΑΑ στην κατηγορία Κ20 Κοριτσιών, μετά από 30 χρόνια (τελευταία φορά το 1994 σε τελικό με Αγ. Σώστη) αναδείχτηκαν οι Αμαζόνες. Η ομάδα της Ν. Ερυθραίας μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό που έγινε στα Γλυκά Νερά, επικράτησε 0-3 (24-26, 23-25, 18-25) της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης, και έγραψε μια τεράστια σελίδα δόξας για το σύλλογο.

MVP του τελικού και καλύτερη επιθετικός ψηφίστηκε η εκπληκτική ακραία Κατερίνα Κορρέ ενώ και τους υπόλοιπους ατομικούς τίτλους μοιράστηκαν παίκτριες των Αμαζόνων, καλύτερη λίμπερο βγήκε η αρχηγός Μυρτώ Μαραζοπούλου, και κορυφαία πάσα η Εβελίνα Γερογιάννη.

Από την άλλη οι ηττημένες μπήκαν δυνατά και στα δύο σετ, πήραν προβάδισμα στο σκορ αλλά το άγχος, τα ατομικά λάθη, και η μεγάλη πίεση των Αμαζόνων στους τελευταίους πόντους, τους κόστισαν την απώλεια των σετ και την τελική κατάρρευση.

Η εξέλιξη του τελικού

Ένα μεγάλο θρίλερ με ανατρεπτικό φινάλε ήταν το πρώτο σετ. Η Δεξαμενή με Στυλιανέση, Σταυριανού πήρε σημαντικό προβάδισμα με 21-17 και 24-21 και όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ. Οι παθιασμένες Αμαζόνες με φοβερό … «καλπασμό» στο φινάλε μείωσαν με 24-23 με την Νικολαϊδη, ισοφάρισαν σε 24-24 με τη Ρεντούμη, και πέρασαν μπροστά με 24-25 από άσσο της Κορρέ.Το τέλος ήταν απίθανο καθώς με μπλοκ κόντρα στην Τικμανίδου πήραν το σετ με 24-26 , έκαναν το 0-1 και σόκαραν την ομάδα της Δεξαμενής.

Δραματικό ήταν και το δεύτερο σετ. Οι Αμαζόνες προηγήθηκαν με 3-8 και 5-10. Οι παίκτριες της ‘Εφης Μαρτσουκάκη αντέδρασαν και με σερί 12-5, πήραν προβάδισμα με 17-15 και 21-18. Και πάλι οι πεισματάρες Αμαζόνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 21-21, 22-22, 22-23 με άσσο της Κορρέ, 23-23ισοφάρισε η Σταυριανού, 23-24 με τη Ρεντούμη και 23-25 με υπογραφή και πάλι της Κορρέ η οποία διαμόρφωσε το 0-2.

Στο τρίτο σετ η Δεξαμενή ξέμεινε από ψυχολογία και δυνάμεις και οι Αμαζόνες με τρομερή αυτοπεποίθηση κυριάρχησαν με 18-25 και 0-3.

Απονομή και πάρτι τίτλου

Η λήξη του τελικού βρήκε τις παίκτριες, το προπονητικό επιτελείο και τους γονείς και συγγενείς τους να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτή την τεράστια επιτυχία.

Το πάρτι κορυφώθηκεε όταν ο πρόεδρος της ΕΣΠΑΑΑ, Κώστας Αλαγιάννης απένειμε το τρόπαιο στην αρχηγό, Μυρτώ Μαραζοπούλου και εκείνη το σήκωσε ψηλά με τις συμπαίκτριες της. Θερμά συγχαρητήρια στις αθλήτριες και το προπονητικο τιμ των Αμαζόνων, έδωσε και ο πρόεδρος του συλλόγου Χάρης Ντιγριντάκης ο οποίος έκανε λόγο για  μεγάλη νίκη της ψυχής των Αμαζόνων.

Τα σετ 0-3 (24-26, 23-25, 18-25)

Διαιτητές Τόλιος, Κόλλαρου

Δεξαμενή Μεταμόρφωσης (Μαρτσουκάκη): Σπαντιδάκη, Τικμανίδου, Φωτουλάκη, Σταυριανού, Στυλιανέση, Χαϊντούτι, Γαλανοπούλου (λ), Παρασκιβ, Ασλανίδη

Αμαζόνες (Πανδής): Γερογιάννη, Κορρέ, Αλυσανδράτου, Ρεντούμη, Νικολαίδη, Βάσου, Μαραζοπούλου (λ), Λιακοπούλου, Αγουρζενιτζίδου.

Χάλκινο μετάλλιο ο Φοίβος Μελισσίων

Την τρίτη θέση στο τουρνουά κατέκτησε ο Φοίβος Μελισσίων, καθώς στον μικρό τελικό νίκησε 0-3 ( 22-25, 16-25, 16-25) τα γηπεδούχα Γλυκά Νερά που πάλεψαν με πολύ πάθος για την διάκριση.