21-01-2024 21:24

Η Κηφισιά... βύθισε τον Φοίνικα Σύρου και ανέβηκε 5η

Με πρωταγωνιστή τον Στεφάν Οκοσάνοβιτς (πρώτος σκόρερ με 19 πόντους), αποτελεσματικό μπλοκ από τον Αντώνη Σπηλιώτη, σταθερό ρυθμό και λίγα λάθη ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς νίκησε τον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα που τον εκτόξευσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Κηφισιά που με το τέλος του Α γύρου ήταν στην τελευταία θέση έδειξε για άλλη μία φορά ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, με σταθερή υποδοχή και πολυφωνία στο σκοράρισμα. Μετά το 3-0 πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο.

Η Κηφισιά είχε υπεροχή στην επίθεση με 66% αποτελεσματικότητα έναντι 46% του Φοίνικα.

Το ευχάριστο είναι πως για πρώτη φορά την εφετινή σεζόν αγωνίστηκε για λίγο ο Σλόμπονταν Μπόγιτς (βασική φωτό) ο οποίος είχε τραυματιστεί στη διάρκεια της προετοιμασίας αλλά η Κηφισιά τον στήριξε, τον εμπιστεύτηκε και πλέον αναμένεται να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες στο «κυρίως πιάτο» της σεζόν.

Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου υστέρησε επιθετικά ενώ έκανε ντεμπούτο ο Πορτορικανός Χάουαρντ Γκαρσία. Πιέστηκε συνολικά από το σερβίς της Κηφισιάς και εκτός από τον Τσέιβερς (πρώτος σκόρερ με 15 πόντους) δεν υπήρχε ο παίκτης να τελειώσει τα δύσκολα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπαρμπούνης έμεινε άποντος και από το 3ο σετ τη θέση του πήρε ο Κουτσομύτης.

Ο Φοίνικας μπήκε πολύ καλά στον αγώνα με τους Γκαρσία, Τσέιβερς και Ασπιώτη προηγήθηκε 8-5. Με το σερβίς του Στιβαχτή δύο μπλοκ του Σπηλιώτη η Κηφισιά έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 9-8. Με το χαμένο σερβίς του Στιβαχτή έγινε το 9-9 και με δύο νέα μπλοκ από Σπηλιώτη, Ρικάρντο η Κηφισιά ξέφυγε 12-9. Με νέο σερί 4-0 από Ρικάρντο, Οκοσάνοβιτς και μπλοκ του Σπυριούνη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +7 (19-12). Ο Φοίνικας δεν απάντησε και ο Σπυριούνης χωρίς αντίπαλο έκλεισε άνετα το σετ 25-14 για το 1-0.

Το σερβίς του Οκοσάνοβιτς έβαλε από την αρχή την Κηφισιά στο 2ο σετ με 4-1 και 10-6. Ο Φοίνικας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -1 (10-9) με σερί 3-0 από επιθέσεις του Ασπιώτη και άσσο του Τσέιβερς. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα καθώς συνέχισε την πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ οδηγώντας τον Φοίνικα στο εύκολο λάθος ανοίγοντας το σκορ στο 17-13. Ο Μπράιαν μείωσε (17-14) αλλά η δύσκολη επίθεση Σπυριούνη και το μπλοκ Οκοσάνοβιτς ανέβασε το σκορ στο 19-15. Με δύο επιθέσεις του Τσέιβερς ο Φοίνικας μείωσε 19-17 και το σετ κρίθηκε με το νέο σερί 4-0 της Κηφισιάς από την επιθετική πολυφωνία Σπυριούνη, Οκοσάνοβιτς, Ρικάρντο και Σπηλιώτη για το 23-17. Το σετ έκλεισε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Ποχάνη.

Η χαριστική βολή στον Φοίνικα ήρθε από το σερβίς του Οκοσάνοβιτς που πήρε 3 συνεχόμενους άσσους και με σερί 4-0 έκανε το 6-3. Από εκείνο το σημείο η Κηφισιά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Οι συριανοί παρότι μείωσαν πάλι με τον Τσέιβερς σε 10-9, ο Οκοσάνοβιτς φρόντισε πάλι με άσσο και πίεση στο σερβίς να δώσει προβάδισμα 14-11. Η τελευταία προσπάθεια του Φοίνικα έγινε από τους Ντάκα, Ασπιώτη που ισοφάρισαν 18-18 με σερί 3-0. Ο Οκοσάνοβιτς έκανε το 19-18, ο Ασπιώτης έκανε λάθος (20-18), ο Στιβαχτής πήρε άσσο (21-18) και ο Σπηλιώτης με δύο μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-18 κρίνοντας τον αγώνα. Το ματς έκλεισε 25-20 με επίθεση του Ρικάρντο για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Τομαράς, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 5-8, 16-12, 21-13, 25-14
2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 37 επιθέσεις (66% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις (46% αποτελεσματικότητα), 2 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 25-20) σε 75΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 3π. (3 άσσοι), Ρέγκο Ρικάρντο 8 (7/12επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 9 (4/5επ., 5 μπλοκ), Άλβες 6 (5/7επ., 1 μπλοκ), Σπηριούνης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ, 31%υπ., 8%αρ.), Οκοσάνοβιτς 19 (13/20επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 45%υπ., 18%αρ.), Παύλου, Μπόγιτς 1 (1/3επ., 50%υπ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 15π. (14/25επ., 1 άσσος, 38%υπ., 4%αρ.), Ντάκα 2 (2/4επ.), Μπράιαν 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 10 (9/21επ., 1 μπλοκ), Γκαρθία 1 (1/4επ.), Μπαρμπούνης (0/6επ., 70%υπ., 20%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 65%υπ., 20%αρ.), Κουτσομύτης, Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Πετσιάς, Τσινός (λ).