22-02-2014 23:52

Πήρε το... αίμα του πίσω και «κλείδωσε» τετράδα ο Φοίνικας

Άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ πήρε ο Φοίνικας Σύρου με τη νίκη του με 3-2 επί της ΑΕΚ στην Γλυφάδα για την 17η αγωνιστική της Volleyleague. Με αυτή τη νίκη οι «πειρατές» ισοβαθμούν με τον Ολυμπιακό στη 2η θέση, ενώ η ΑΕΚ έχασε τις ελπίδες της για την είσοδο στην τετράδα.

Στο πρώτο σετ, το 11-10 υπέρ του Φοίνικα έγινε 14-11 με το σερβίς του Μαντέκα. Ο Φοίνικας επέστρεψε και μια επίθεση άουτ του Παγιάν έφερε την ισοφάριση (15-15). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στο δεύτερο τεχνικό τάμ άουτ. Ένας άσος του Παγιάν έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους (24-22) και το μπλοκ του Πέτρογλου στον Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία του σκορ, μέχρι τα σερβίς του Σφενδυλάκη να φέρουν τον Φοίνικα μπροστά με τέσσερις (19-23) και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να φτάνουν στην ισοφάριση.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και με τα καλά σερβίς Τερζή και Λάππα πήραν μεγάλη διαφορά (4-11). Σε εκείνο το σημείο όμως έπαθαν... μπλακ-άουτ, οι παίκτες του Φλαούνα το εκμεταλλεύτηκαν και με όπλο το μπλοκ όχι απλά προσπέρασαν, αλλά έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση του σετ.

Το σοκ της απώλειας του 3ου σετ, φαίνεται ότι ξύπνησε τους συριανούς που μπήκαν δυνατά στο 4ο σετ, πήραν από νωρίς διαφορά και χωρίς να απειληθούν ποτέ έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα του τάι-μπρέικ, εκεί όπου έβαλαν την υπογραφή τους οι δύο κεντρικοί του Φοίνικα. Αρχικά ο αντικαταστάτης του τραυματία Πελεκούδα Σφενδυλάκης έκανε το 6-8 με άσο και στη συνέχεια 2 μπλοκ του Τακουρίδη διαμόρφωσαν το 7-11, για να τελειώσει το παιχνίδι με επίθεση του Σφενδυλάκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 2-8, 15-16, 21-18, 25-19
4ο σετ: 4-8, 9-16, 16-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 7-10, 7-12, 11-15

*Oι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 23-25, 25-19, 17-25, 11-15)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 (5/18 επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 54% άριστες), Τόρρες 14 (6/13 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κατσανεβάκης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Νοβοσέλατς 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παγιάν 19 (14/39 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 24 (21/36 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αλεξίου, Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 10 (10/29 επ), Ντιάτσκοφ 22 (19/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Λάππας 12 (4/15 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υπ - 40% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 55% υπ - 27% άριστες), Τσέργας