12-01-2014 00:19

Ο Νικηφορίδης έσωσε πάλι την παρτίδα

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Θανάση Στράντζαλη στον πάγκο του ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 3-1 σετ την Νίκη Αιγινίου στο «PAOK Sports Arena» για την 12η αγωνιστική της Volleyleague. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Στέλιος Νικηφορίδης που για πολλοστή φορά πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι και με τα δικά του σερβίς, έδωσε στον ΠΑΟΚ το τρίποντο.
Με την νίκη αυτή ο «Δικέφαλος» έπιασε την ΑΕΚ στην 5η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς ανανεώνοντας και τις ελπίδες για να μπει στην πρώτη 4αδα. Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο του ΠΑΟΚ στο «PAOK Sports Arena» μετά τις 4 Νοεμβρίου και το 3-1 επί του Παναθηναϊκού. Η Νίκη Αιγινίου έμεινε με την πίκρα που δεν μπόρεσε να πάρει έναν τουλάχιστο βαθμό.

Για τον ΠΑΟΚ το ντεμπούτο τους με την ασπρόμαυρη φανέλα έκαναν οι Μπράντλει Λόουσον, Μιχάλης Χριστοφορίδης με τον Θανάση Στράντζαλη να επιλέγει να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Στέλιο Νικηφορίδη αντί του Αλεξάντερ Μίλκοφ.

Αντίστοιχα στη Νίκη Αιγινίου αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι μέχρι πρότινος ασπρόμαυροι Νίκος Παλέντζας, Δημήτρης Χαραλαμπίδης.

Φανερά επηρεασμένες οι δύο ομάδες από την 20ημερη διακοπή του πρωταθλήματος ξεκίνησαν υποτονικά τις υποχρεώσεις τους με καμία τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ μέχρι και το 7-7. Με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Λόουσον, Νικηφορίδη ο δικέφαλος ξέφυγε για πρώτη φορά με δύο πόντους στο 12-10 αλλά με τον Παλέντζα να κάνει καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο η Νίκη Αιγινίου μείωσε σε 15-14. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση αλλά και στο μπλοκ ξέφυγε με 18-15. Ο τεχνικός της Νίκης άλλαξε πασαδόρο βάζοντας στη θέση του Αναστασιάδη τον Μπλανκενάου αλλά και πάλι η εικόνα της φιλοξενούμενης ομάδας δεν άλλαξε. Με πρωταγωνιστή τον νέο Αμερικανό ακραίο του ΠΑΟΚ Μπράντλει Λόουσον οι ασπρόμαυροι διεύρυναν τη διαφορά στο +4 για το 20-16

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα δεν το έβαλε κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 23-19 με άσο του Μπλάνκενάου και σε 23-21 με  μπλοκ άουτ  του Νταλιέγκιε, φάση για την οποία ασπρόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν  στους διαιτητές πως δεν υπήρξε επαφή , με αποτέλεσμα ο Νικηφορίδης να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 24-22 αλλά ο Τζελάτης έβαλε την σφραγίδα του στο σετ διαμορφώνοντας το τελικό 25-22.

Δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 ο ΠΑΟΚ

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του και με τον Λόουσον ασταμάτητο στην επίθεση να ξεφεύγει με 12-9. Ο Τζελάτης έκανε το 13-10 αλλά δύο σερί λάθη από πλευράς γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 13-12. Με τον Μακίμπιν να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τις επιλογές του να τον δικαιώνουν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 17-13. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι απελευθερώθηκαν τελείως και με καλά ποσοστά σε υποδοχή , άμυνα και επίθεση επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους για το 20-14. Ο Χριστοφορίδης με άσο έκανε το 22-14 , ο Μαυροβουνιώτης μείωσε σε 23-16, αλλά ο Τζελάτης με επίθεση τελείωσε το σετ 25-16.

Ζωντανή η Νίκη

Στο 3ο σετ η Νίκη Αιγινίου μπήκε αποφασισμένη για να παίξει το τελευταίο της χαρτί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς και καλό μπλοκ προηγήθηκε με 6-8 και 9-11. Με τον Δικέφαλο να περνάει στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με συνέπεια το 9-11 να γίνει πολύ γρήγορα 15-11. Ασταμάτητοι από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν 17-12. Κάπου εκεί ο ασπρόμαυροι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Νίκης Αιγινίου με καλό σερβίς  και ασταμάτητο  τον Μακλάχλιν  να ροκανίσει την διαφορά για το 19-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Μακλάχλιν μείωσε σε 19-18, ο Τζελάτης αλλά ο Τζελάτης απάντησε για το 20-18. Με δύο επιθέσεις του Παλέντζα η Νίκη ισοφάρισε σε 21-21. Με μπλοκ των Μαυροβουνιώτη, Χαραλαμπίδη στον Τζελάτη η Νίκη ξέφυγε με 22-23. Ο Μακλάχλιν διαμόρφωσε το 23-24 και ο Παλέντζας το 23-25 για το 1-2.

Μάχη στο 4ο σετ

Σε «Θρίλερ» εξελίχθηκε το τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο και να παίζονται φάσεις διαρκείας με εκπληκτικές άμυνες. Με τη Νίκη Αιγινίου να έχει ανεβάσει κατακόρυφα  την απόδοση της από το τέλος του τρίτου σετ και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Δικέφαλος έφθασε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-7 αλλά με το μπλοκ των φιλοξενούμενων να έχει ανέβει η Νίκη Αιγινίου έφθασε προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 15-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 19-19. Ο Μακλαχλιν έκανε το 20-21 αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς για το 21-21. Με άσο ο Νικηφορίδης έκανε το 22-21 αλλά στην επόμενη φάση το έχασε για το 22-22.

Ο Μίλκοφ που εντωμεταξύ είχε περάσει στον αγώνα στη θέση του Λόουσον έκανε το 23-22. Οι ασπρόμαυροι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τη φάση με τον Τζελάτη,με τον Μίλκοφ στη συνέχεια να δέχεται το μπλοκ του Παλέντζα για το 23-23. Ο Μπλανκεμπάου έχασε το σερβίς για το 24-23 αλλά ο Μακλάχλιν έκανε το 24-24. Ο Μίλκοφ έφερε και πάλι σε ματς μπολ τον ΠΑΟΚ στο 25-24 αλλά το μπλοκ της Νίκης σταμάτησε τον Νικηφορίδη για το 25-25. Ο Τζελάτης έκανε το 26-25, και ο Μακλαχλιν το 26-26. Με νέο μπλοκ στον Νικηφορίδη η Νίκη προηγήθηκε με 27-28 αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σέρβις για το 28-28. Ο Τζελάτης έκανε το 29-28 αλλά ο Μακλάχλιν έκανε υπέρβαση για το 30-28 βάζοντας τέλος στο θρίλερ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-14, 25-16
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-19, 23-25
4ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 30-28

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-16, 23-25, 30-28)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Στράντζαλης): Παντακίδης 7π (5/12 επ, 2 μπλοκ), Λόουσον 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ - 50% άριστες), Νικηφορίδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 59% υπ - 37% άριστες), Χριστοφορίδης 3 (1/5 επ, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Μακ Κίμπιν 3 (3/4 επ), Τζελάτης 24 (23/46 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 45% άριστες), Πιπέργιας, Στίγγας, Μίλκοφ 2 (2/3 επ).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης 2π (2/3 επ), Νταλιέγκε 7 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 82% υπ - 55% άριστες), Μακ Λαχλίν 18 (18/46 επ, 64% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Παλεντζάς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 75% υπ - 58% άριστες), Γεωργόπουλος, Μπλανκενάου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παράσογλου.