07-01-2024 23:52

Βιέτο, Κοένεν και μπρέικ πόιντ τα όπλα της Καλαμάτας στην Ορεστιάδα για το 3-2 επί του Άθλου

Με την παρουσία του Μαουρίτσιο Βιέτο να της δίνει... βάθος και καλή υποδοχή, τον Κοένεν να δίνει ρεσιτάλ

και να είναι αποτελεσματική στην κόντρα επίθεση η Καλαμάτα 80 νίκησε με 3-2 τον Άθλο στην Ορεστιάδα στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League. Kαθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Άθλος προηγήθηκε 24-23 αλλά η Καλαμάτα με σερί 3-0 έκανε το 24-26 και το 1-1 σετ.

Ο Άθλος παρότι προηγήθηκε 1-0 σετ έκανε πολλά λάθη, ειδικά στο σερβίς (είχε 24 χαμένα - σχεδόν ένα σετ), είχε ασταθή επίθεση και είναι η 5η φορά που έπαιξε τάι μπρέικ στους 9 αγώνες του εφετινούς πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 8 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.  Έτσι τηρήθηκε η παράδοση που θέλει τους ακρίτες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ στους αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος.

Το θετικό για τον Άθλο που στον Α γύρο στην Καλαμάτα είχε νικήσει με 3-2 είναι πως κατάφερε μόλις για έναν πόντο διαφορά στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια (103-108 και 106-112) να διατηρήσει το πλεονέκτημα ισοβαθμίας με την Καλαμάτα.

Πρώτος σκόρερ του Άθλου ήταν ο Μπουιάτι με 26 πόντους και ακολούθησε ο Μπέικ με 22 και ο Ρίστιτς με 17, ενώ ο Ούγγρος πασαδόρος Κάμερον Κιν προσπάθησε να συνθέσει όσο καλύτερα μπορούσε μέσα από μέτρια ποιοτικά υποδοχή.

Η Καλαμάτα παρότι στο 1ο σετ έπαιξε «τρακαρισμένα» σε υποδοχή και επίθεση, στη συνέχεια με την αλλαγή και της περιστροφής βρήκε ρυθμό στο σερβίς, σταθεροποίησε την υποδοχή και έδωσε την ευκαιρία στον Γουέστ να δημιουργήσει παιχνίδι. Το γεγονός πως ο Άθλος επέμεινε στην τακτική του στο σερβίς πάνω σε Βιέτο, Κοένεν ήταν βούτυρο στο ψωμί για τους μεσσήνιους. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Καλαμάτα με σερβίς του Κοένεν έκανε σερί 4-0 για το 7-8. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο και ο Μπουιάτι έκανε το 24-23.

Ο Άθλος έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά ο Οκάμπο με επίθεση ισοφάρισε 24-24. Το σετ κρίθηκε με δύο χαμένες επιθέσεις από τον Μπουιάτι και τον Ρίστιτις και έτσι η Καλαμάτα έκανε το 26-24 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ το πήραν εύκολα οι καλαματιανοί, ενώ στο 4ο σετ έγινε πάλι μάχη πόντο πόντο και τελικά ο Μπέικ και ο Ρίστιτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους για το 25-23 και το 2-2. Στο 5ο σετ όλα κρίθηκαν από το σερβίς του Χριστόφα. Η Καλαμάτα προηγήθηκε 10-8 με το χαμένο σερβίς του Ρίστιτς και μείωσε ο Άθλος 9-10 με επίθεση του Μπέικ.

Ο Χριστόφας με επίθεση έκανε το 11-9 και πήγε και στη θέση του σερβίς. Με δύο ωραία σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων που αναγκάστηκαν σε δύο νέα λάθη από Μπέικ, Ρίστιτς δίνοντας «δώρο» στην Καλαμάτα σημαντικό προβάδισμα 13-9. Το μόνο που κατάφερε ο Άθλος ήταν να μειώσει με τον Μπέικ 12-13 αλλά με δύο δύο δύσκολες επιθέσεις του Κοένεν το σκορ έγινε το 15-13 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 24-26

3ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21, 16-25

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-23

5ο σετ: 3-5, 8-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 62 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Καλαμάτας 80 οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 51 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 41 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς).

Tα σετ: 2-3 (25-19, 24-26, 16-25, 25-23, 13-15). Πόντοι: 103-108. σε 132΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 26π. (24/42επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 22 (17/40επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 21%αρ.), Κιν 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Ρίστιτς 17 (15/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 49%υπ., 14%αρ.), Κωνσταντινίδης 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Συναδινός (λ. - 64%υπ., 26%αρ.), Μποζίδης Παναγιώτης.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 8π. (7/12επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 33%αρ.), Αλεξάκης Αλ. 6 (2/7επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 33%αρ.), Γουέστ 5 (3/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 16 (15/32επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 22 (18/34επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Ντάκουρης (λ. - 67%υπ., 53%αρ.), Μαντέκας, Παλαιολόγος.