21-12-2017 03:05

Η Λοκομοτίβ Μπακού στο δρόμο του Ολυμπιακού

Μετά από ένα δραματικό χρυσό σετ η Λοκομοτίβ Μπακού πήρε την πρόκριση στους 16 του Τσάλεντζ Καπ ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
 Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν έχασε με 3-0 από την πορτογαλική Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει τις εντυπώσεις στο χρυσό σετ κερδίζοντάς το με 25-23!

Η Μπακού είδε  το 3-1 του πρώτου αγώνα να ανατρέπεται εύκολα στην Πορτογαλία. Και ενώ η γηπεδούχος είχε το πάνω χέρι και στο χρυσό σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά μετά από πολλές προσπάθειες που το προβάδισμα άλλαζε χέρια κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Το πρώτο ματς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Μπακού θα γίνει 16-18 Ιανουαρίου στο κλειστό του Ρέντη  και η ρεβάνς στο Mπακού (30/1-1/2)

Οι 23 πόντοι που πρώην ακραίου στο Φοίνικα, Ρεινάλντο δεν ήταν αρκετοί για τις Αζόρες.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-20, 25-13) Χρυσό σετ: 23-25

ΑΖΟΡΕΣ (Ζοσέ): Γκέρσον 11, Κουντιάσοβς 17, Κόστα 9, Μοράις 12, Ρεινάλντο 23, Αλβες / Ρουίζ (λ, 73% υπ)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 17, Βασιλένκο 10, Ιμπραγκίμοφ 8, Ομποντνίκοφ 3, Καζάκοφ 6, Τσεριάκοφ, / Αλλαχβερντίγεφ (λ, 52% υπ), Αμπντουραζάκοφ 2, Αλίεγεφ, Μπαράνοφ