29-03-2017 21:16

«Θρύλος» στο Ρέντη, δύο σετ μακριά από το όνειρο

Με την Σάσκια Χίπε MVP, άξια συμπαραστάτρια τη Μαλάσαι και έναν εκπληκτικό κόσμο που γέμισε το «Μελίνα Μερκούρη» ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τη ρώσικη Κράσνογιαρσκ στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup. Δύο σετ θέλει η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στον επαναληπτικό στη Σιβηρία στις 2 Απριλίου (13.00 ώρα Ελλάδας).

Κορυφαία του αγώνα η Σάσκια Χίπε με 29 πόντους, η Μαλασάι τελείωσε με 15 πόντους όντας καθοριστική στο τρίτο και τέταρτο σετ, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκαναν στην άμυνα οι Λαζάρεβιτς, Κονόμι και Κοκκινάκη. Μικροτραυματισμός στη γάμπα για τη Στέλλα Χριστοδούλου με την Αρετή Τέζα να καλύπτει επάξια το κενό της στο τρίτο και στην αρχή του τετάρτου σετ.

Με πάθος εύκολα το 1-0

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στον ημιτελικό. Η Λαζάρεβιτς στο ξεκίνημα και στη συνέχεια η Χίπε, με τα δυνατά σερβίς της, κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντική διαφορά με το... καλημέρα (15-4). Οι Ρωσίδες προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, με την Κουζνέτσοβα και την Εφίμοβα να φωνάζουν παρών (15-9). Όχι για πολύ όμως, καθώς τα σέρβις των παικτριών του Κοβάτσεβιτς έκαναν... ζημιές στην υποδοχή της Γενισέι. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους, με την Λαζάρεβιτς να πρωταγωνιστεί και το πρώτο σετ να καταλήγει σε «ερυθρόλευκα» χέρια με 25-15.

Ισοφάρισε η Κράσνογιαρσκ

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και σταδιακά ανέβασαν την αποδοσή τους. Έπειετα από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, η Χάρελικ με την Φρόλοβα έδωσαν λύσεις στην Γενισέι, η οποία δημιούργησε διαφορά (10-16). Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στην υποδοχή του και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ηα αυξηθεί η διαφορά (14-22). Η Λαζάρεβιτς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για τις γηπεδούχες (18-24). Εν τέλει, η Φρόλοβα έγραψε το 18-25 και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Προβάδισμα δια χειρός Χίπε, Μαλασάι

Η Χίπε μπήκε ορεξάτη στο τρίτο σετ και έδωσε την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα της. Η Λαζάρεβιτς την ακολούθησε και ο Ολυμπιακός μπήκε σε θέση οδηγού (8-7). Η Μαλασάι έκανε την εμφάνισή της στον ημιτελικό και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί (14-12). Η Χίπε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα (18-15). Η Μαλασάι συνέχισε να δίνει λύσεις και ο Ολυμπιακός έχοντας σε υψηλά επίπεδα το μπλοκ του κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-17.

Ανατροπή και μεγάλη νίκη

Η Κουζνέτσοβα μπήκε ορεξάτη στο τέταρτο σετ και αυτό βοήθησε την Γενισέι να πάρει προβάδισμα (5-8). Η Μαλασάι ανέβασε την απόδοσή της και προσέφερε σημαντικούς πόντους. Σε τέτοιο σημείο ώστε το προβάδισμα να αλλάξει χέρια (13-11). Η Εφίμοβα από τη θέση του σέρβις έκανε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Γενισέι να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της (19-22). Η Μαλασάι, όμως δεν επέτρεψε στις Ρωσίδες να πάρουν το σετ. Με δικές της προσπάθειες, αλλά και βοήθειες από Γιώτα και Τέζα ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε κρίσιμο σημείο (22-22). Η Γενισέι είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το σετ, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε. Γιώτα και Χίπε τελείωσαν το παιχνίδι και έτσι ο Ολυμπιακος πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 3-1 σετ!

Διαιτητές: Γουίντλαρτζ (Πολωνία), Βουδούρης (Ελλάδα)

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-15
2ο σετ: 7-8, 10-16, 12-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-18
4ο σετ: 4-8, 16-13, 18-21, 27-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Κράσνογιαρσκ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 18-25, 25-18, 27-25) σε 103'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 41% άριστες), Μαλασάι 15 (11/28 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 49% υπ - 33% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1 άσσος), Χίπε 29 (21/52 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 35% υπ - 35% άριστες), Βλαχάκη, Τέζα 1 (μπλοκ).

ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ (Κοσκίν): Μανζιούκ 11 (7/18 επ, 4 μπλοκ), Εφίμοβα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Χάρελικ 20 (19/46 επ, 1 μπλοκ), Κουζνέτσοβα 9 (7/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 49% υπ - 26% άριστες), Φλόλοβα 10 (7/29 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες), Περετιάτκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκαλκίνα (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Αϊσίνα, Οσίτσκινα 1 (μπλοκ).