08-03-2014 22:40

Με σούπερ Γιορντάνοφ, σκούπισε τον Παμβοχαϊκό

Ο Ολυμπιακός πέρασε με καθαρή νίκη από τη Βόχα, νικώντας αρκετά εύκολα τον Παμβοχαϊκό με 3-0, σε ακόμα μια κόντρα των αδερφών Καζάζη. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο σετ, και πήρε μια νίκη που τον κρατά στο παιχνίδι της πρωτιάς, και του πλεονεκτήματος της έδρας εν όψει των play-offs του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα, άνοιξε τη διαφορά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, φτάνοντας άνετα στο τελικό 16-25.
Στο δεύτερο σετ, ο Παμβοχαϊκός με καλύτερο σέρβις κατάφερε να προβληματίσει περισσότερο τον Ολυμπιακό, χαλώντας την υποδοχή του. Πήρε μάλιστα προβάδισμα δύο πόντων (18-16), το οποίο όμως γρήγορα απόλεσε. Το σετ πήγε πόντο πόντο ως το τέλος, με τον Ολυμπιακό, όντας ψυχραιμότερος και πιο αποτελεσματικός, να επικρατεί τελικά με 24-26, από χαμένη επίθεση του Ντόκιτς, που θέλοντας να πλασάρει στην πίσω ζώνη, έστειλε τη μπάλα άουτ.
Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τον Ολυμπιακό, που μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ άνοιξε τη διαφορά (από 7-8, 8-13) και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό 25-20, με άστοχη επίθεση από τον Κανέλλο.

Εξαιρετικός από μεριάς Ολυμπιακού ήταν ο Γιορντάνοφ με 25 πόντους και 21/29 (!) επιθέσεις, ενώ για τους γηπεδούχους βοήθησαν περισσότερο οι Ντόκιτς και Ποτότσνικ, με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου