08-03-2014 20:55

Σαν τρένο πέρασε απ' τη Γλυφάδα η Κηφισιά

Απρόσμενα εύκολη νίκη με 3-0 πήρε η Κηφισιά μέσα στην έδρα της ΑΕΚ στη Γλυφάδα. Η ομάδα του Αρσενιάδη, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Σουλτανόπουλο και Πρωτοψάλτη εξασφάλισε έτσι και μαθηματικά την είσοδο της στην τετράδα. Από την άλλη, η Ένωση του Φλαούνα στρέφει πλέον το βλέμμα της αποκλειστικά στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου, καθώς φαίνεται να χάνει κάθε ελπίδα για είσοδο στην τετράδα.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ είχε ένα σταθερό προβάδισμα, που έφτασε μέχρι και τους 3 πόντους (8-5, 10-7). Ωστόσο η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της, προβλημάτισε την υποδοχή της ΑΕΚ, και πέρασε μπροστά με τέσσερις στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η εικόνα δεν άλλαξε, αντιθέτως η διαφορά άνοιξε κι άλλο, με τους Κηφισιώτες να παίρνουν τελικά το σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ πήρε ένα αρχικό +5, όμως και πάλι η Κηφισιά επέστρεψε πολύ γρήγορα κάνοντας το 7-2, 7-7. Στη συνέχεια οι ομάδες κρατήθηκαν κοντά σε όλο το σετ, με καμία να μη φεύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων. Η Κηφισιά είχε ένα βραχύ προβάδισμα (20-22), ωστόσο η ΑΕΚ με άσσο του Τόρρες ισοφάρισε (22-22), ενώ πέρασε μπροστά με έναν ακόμα άσσο του Παγιάν. Ωστόσο η Κηφισιά, με συγκέντρωση και σοβαρότητα, και χωρίς να κάνει άλλο λάθος, πήρε τελικά το σετ με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Μαντέκα.

Στο τρίτο σετ, οι ομάδες βρίσκονταν κοντά καθ' όλη τη διάρκεια του σετ. H Κηφισιά ανέβασε, όπως και στα προηγούμενα σετ, στο ίδιο σημείο, μετά τους 10 πόντους, οπότε και ανέτρεψε το +3 της ΑΕΚ (12-9, 12-13). Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά μόνο μια φορά (22-21), απώλεσε όμως αμέσως το προβάδισμα και έχασε τελικά με 22-25.

Η Κηφισιά σημείωσε την πρώτη της εφετινή νίκη επί της ΑΕΚ η οποία είχε νικήσει 3-2 στον Α΄γύρο και 3-0 στο Λιγκ Καπ.Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Πέτρο Πέτρογλου που δεν ρίσκαρε ώστε να είναι έτοιμος στο Κύπελλο. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα υστέρησε στην υποδοχή και στα τρία σετ δε μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο στο σκορ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-5, 12-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 25-27

3ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (18-25, 25-27, 23-25)

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 9 (7/14 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 45% άριστες), Τόρρες 11 (4/11 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 4/5 επ, 2 μπλοκ), Κρέτσης, Παγιάν 16 (15/35 επ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 30 % άριστες) / Γκούζντα (λ - 71% υπ - 53 άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Τοκάνης, Νοβοσέλατς 2 (1 επίθεση, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Σουλτανόπουλος 14 (8/14 επ, 6 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 78% υπ - 44% άριστες), Πρωτοψαλτης 14 (12/19 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ - 44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 13 (12/27 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπυρατζής (λ- 30% υπ - 20% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κούνας, Κάπελλας.