05-03-2016 23:04

Επιβίωσε ο Ηρακλής και βλέπει οχτάδα

Tην 4η σερί νίκη και την 7η συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ηρακλής και μάλιστα στο ντέρμπι «επιβίωσης» με την Λαμία στο γυμναστήριο της Μίκρας. Ο «γηραιός» μετά από μεγάλη μάχη επικράτησε με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 21 βαθμούς, μόλις έναν λιγότερο από την Ορεστιάδα που βρίσκεται στην 8η θέση και την Δευτέρα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία έμεινε στους 9 βαθμούς και η διαφορά της με τον Ηρακλή είναι πλέον στους 10 βαθμούς.

Ο Ηρακλής είχε αποτελεσματικό μπλοκ που του απέφερε 14 ποντους, ενώ Παλέντζας, Στίγγας και Πίτζα έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση. Η Λαμία με τον Χένσι σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει το 3ο σετ και να μειώσει σε 2-1 σετ αλλά δεν είχε περισσότερες λύσεις και στο 4ο σετ δε μπόρεσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο πόντοι μέχρι το 11-11. Οι κυανόλευκοι πήραν κεφάλι (16-12 με Μαυροβουνιώτη) αλλά η Λαμία επέστρεψε εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων (16-15). Ο Παλέντζας έκανε το 19-16 και οι Παπαθωμόπουλος και Χακγουορθ μείωσαν σε κρίσιμο σημείο σε 20-19. Με τρεις συνεχείς πόντους ο Ηρακλής έκανε το 23-19, η Λαμία με αδυναμία στην άμυνα δεν κατάφερε παρά να μειώσει σε 24-22 και ο Στίγγας έδωσε το πρώτο σετ στον Ηρακλή.

Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος στο 2ο σετ παίρνοντας διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα (8-4, 14-8) . Η Λαμία προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 15-11 με τον Αραούγιο. Σταθερά μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα έκαναν το 20-14 με τον Παλέντζα. Εκατέρωθεν χαμένα σερβίς έφεραν το σκορ στο 22-16 ,με τη Λαμία να μην μπορεί να αντιδράσει και τον Ηρακλή να κάνει το 2-0 στα σετ.

Το 3ο σετ ήταν υπόθεση της Λαμίας, που ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (6-8 Henchy). Η Λαμία έφτασε να προηγείται και με 8 (13-21) με τον Ηρακλή να μένει από δυνάμεις (λάθη, κακή άμυνα). Ο Μαδούρας έκανε το 15-22, με μπλοκ ο Παλέντζας μείωσε σε 17-23 και εύκολα η Λαμία, με 17-25 μείωσε σε 2-1 σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο 4ο σετ με προβάδισμα 6-2 χάρις στο μπλοκ του Μαυροβουνιώτης και 12-8 με τον Πίσα. Στο 13-10 ήταν το κομβικό σημείο του σετ καθώς ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 4-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 υπέρ του και δυσκολεύοντας περισσότερο τη Λαμία, που μείωσε σε 18-12 με τον Καπίρη. Οι Μαυροβουνιώτης και Στίγγας έκαναν το 20-13 και από εκεί και πέρα ήταν εύκολη υπόθεση για τον Ηρακλή να τελειώσει το παιχνίδι, με το μπλοκ του Παλέντζα.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-19
3ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-19, 17-25, 25-17) σε 98΄

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 14 (10/13 επ, 4 μπλοκ, 79% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 21 (16/36 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στίγγας 10 (8/10 επ, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πίτζα 13 (12/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ - 20% άριστες), Γάτσης 5 (3/12 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 76% υπ - 48% άριστες), Πιπέργιας, Τσολάκος.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 17 (17/30 επ, 54% υπ - 21% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Αραούγιο 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ - 37% άριστες), Παπαθωμόπουλος 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ), Χάκγουορθ 8 (7/18 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 7 (7/9 επ) / Τσιράκης (λ, 44% υπ - 26% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 12 (11/20 επ, 1 άσσος).