05-03-2016 22:30

Ψυχωμένη Παναχαϊκή πήρε νίκη θησαυρό

Με μεγάλο πάθος και θέληση η Παναχαϊκή πήρε σπουδαίο τρίποντο με 3-0 επί του Παναθηναϊκού στη Πάτρα και ανέβηκαν στους 19 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον Ηρακλή.

H ομάδα του Λυκούδη ήταν πολύ καλή στο σέρβις (9 άσσους) με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟ και σε συνδυασμό με τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήρε την «καθαρή» νίκη και βαθιά ανάσα για την προσπάθεια της παραμονής,

Στο 1ο σετ οι κοκκινόμαυροι προηγήθηκαν με 8-4 και 16-12 και παρά την προσπάθεια των πρασίνων, είχαν σε καλή μέρα του Ν. Ρουμελιώτη-Βάλτερ και πήραν το σετ.
Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου η Πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 8-6 και 19-17 αλλά ο ΠΑΟ αντέδρασε, έκανε την ανατροπή καιπροηγήθηκε με 23-22.

Η Παναχαϊκή δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε σε 23-23 και με εκπληκτική άμυνα του Ν. Ρουμελιώτη έδωσε τη δυνατότητα στον Βάλτερ να κάνει το 24-23 και με πλασέ του Τόρρες έγινε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Λυκούδη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, χάρη στη καλή δουλειά των κεντρικών (Τόρες και Βλαχοστάθης είχαν 15 πόντους) και το Νίκο Ρουμελιώτη να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση πήρε το σετ και έφτασε στην «καθαρή» νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 24 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-16) σε 72΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 12 (7/14 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ - 32% άριστες), Λιβαθηνός 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τόρρες 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 19 (15/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (7/11 επ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 85% υπ - 15% άριστες), Γεωργόπουλος, Μαυραγάνης 2 (2/2 επ), Βασιλάκος 1 (άσσος), Κωστόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Γκιμαράες 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 24% άριστες), Φερρέιρα 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 2 (2/6 επ), Πανταλέων 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ), Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 58% υπ - 33% άριστες), Ρούσης, Παπαδόπουλος, Μπέλος 6 (6/12 επ)