16-03-2018 10:29

Απόδραση του ΠΑΟ Κουκακίου απο το Μενίδι

Παρέμειναν πιστοί στη παράδοση Αμαζόνες Αχαρνών και Κουκάκι, πηγαίνοντας έναν ακόμα αγώνα στα πέντε σετ για την τοπική κατηγορία ΕΣΠΑΑΑ. Σε αντίθεση όμως με τον αγώνα του Α’ γύρου, το Κουκάκι επικράτησε με 3-2 σετ, στο κλειστό γυμναστήριο "Μπάμπης Χολίδης" του Μενιδίου.

Ο αγώνας ξεκίνησε νωθρά για τις αθλήτριες του Κουκακίου, με τις Αμαζόνες να εχουν προβαδισμα στο  σκορ 8-1. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, το σετ έληξε με 25-19 για τις Αμαζόνες.

Στο 2ο σετ, αντιστράφηκαν οι ρόλοι με την είσοδο των Παρλά και Μαθιουδάκη για το Κουκάκι, να δίνουν ώθηση στην ομάδα από τη θέση του σέρβις και τη πάσα αντίστοιχα, κάτι που τις έκανε να φτάσουν  στο 25-18 ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 τα σετ.

Το 3ο σετ ήταν θρίλερ, με τις ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.  Με ένα πλασέ της Καραχάλιου για τις Αμαζόνες, έγινε το 24-23 αλλά η Γεωργίου-Κίτσιου έκανε το 24-24 με δυνατή επίθεση.

Η ίδια έκανε και το 25-24 για τις φιλοξενούμενες αλλά με μια λάθος επίθεση της Κανδυλιάρη και μια επίθεση της Τσιαντέ, έγινε το 28-26 και το 2-1 για την ομάδα του Μενιδίου.Ίδια εικόνα στο 4ο σετ με το Κουκάκι να παίρνει μια μικρή διαφορά στο τέλος του σετ με 24-21, το οποίο τελικά έληξε με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε δυνατά και για τις δυο ομάδες αλλά το Κουκάκι ήταν αυτό που πήγε πρώτο στην αλλαγή των γηπέδων με 8-5. Παρά την ισοφάριση στο 11-11. Εκεί όμως, με επιθέσεις των Κανδυλιάρη και Παρλά έγινε το 13-11 για τις φιλοξενούμενες.

Στο τέλος, μίλησε η ψυχή της αρχηγού της ομάδας Λυδίας Βλάγκα που με δυο επιθέσεις έκανε το τελικό 15-12, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της.

Η κεντρική και αρχηγός του Κουκακίου, Λυδία Βλάγκα έκανε ηγετική εμφάνιση και παρά τους αφόρητους πόνους στη μέση, σημελιωσε 22 πόντους με 15/19 επιθέσεις, ενώ κοντά της ήταν οι ακραίες Παρλά και Γεωργίου-Κίτσιου με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.Εκπληκτική στην υποδοχή η Παναγοπούλου με ποσοστό 73%.

Από τις Αμαζόνες Αχαρνών ξεχώρισε η Χάψα και η Χασάπη, ενώ πολύ καλά διαστήματα είχε και η Τσιάντε που έδωσε αρκετές λύσεις στην ομάδα της.Αμαζόνες Αχαρνών – ΠΑΟ Κουκάκι 2-3 (25-19, 18-25, 28-26, 23-25, 12-15)

Διαιτητές: Μάλφας Χ., Ρηγόπουλος Π., Γκαρμίρης Χ

.Αμαζόνες Αχαρνών (Μαρμαρινός): Χάψα, Κοκκίνου, Ξανθοπούλου, Χασάπη, Ποιμενίδου, Τσιάντε, Καραχάλιου Φ.(λ) (Καραχάλιου Ε., Πουλή (λ), Μυστρίδου)

ΠΑΟ Κουκάκι (Κερκινές) Βλάγκα 22π. (15/19 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κανδυλιάρη 8 (8/32 επ.), Περάκη 1 (1 άσος), Κιρμανίδου 7 (6/13 επ., 1 άσος), Μαυρογένη 6 (4/19 επ., 2 άσοι), Γεωργίου-Κίτσιου 17 (16/48 επ., 1 άσος), Παναγοπούλου (λ-73% υπ.) (Μαθιουδάκη 2 (2/5 επ.), Παρλά 19 (13/37 επ., 6 άσοι), Χριστοφοράκη (λ), Ζαλαχώρη, Δρακουλάκου, Αδαμίδου, Καραντώνια)