24-12-2023 20:31

Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ 3-0 την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ δείχνει να ανακάμπτει, αφού συνεχίζει το νικηφόρο σερί και ξέσπασε στην ΑΕΚ με νίκη 3-0  (25-17, 25-23, 25-20) στην Πυλαία

Στο ξεκίνημα του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να χτίσει μια διαφορά με την ΑΕΚ να προηγείται 11-13, αλλά ο ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 12-14 σε 15-14. Η Νικόλοβα ισοφάρισε, αλλά οι ασπρόμαυρες με επιμέρους σκορ 10-2 έφτασαν στο 25-17 και το 1-0.

Στο β' σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-1, αλλά δέχθηκε ένα σερί 8-0 (!) με την Ένωση να παίρνει ανάσες με τα μπλοκ της Μπλάνκο (8-5), καταφέρνοντας να πλησιάσει στο -2 (14-12). Όταν οια ασπρόμαυρες ξέφυγαν με 21-17, το σετ έμοιαζε τελειωμένο, αλλά δεν ήταν έτσι. Η ΑΕΚ με μπλοκ πλησίασε στον πόντο (21-20) και λίγο αργότερα το 23-20 έγινε 23-23 με την ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία να προηγθεί, όμως το μεγάλο ράλι κατέληξε στον ΠΑΟΚ (μπλοκ Πολυνοπούλου σε Νικόλοβα) και μαζί και το σετ καθώς στην επόμενη φάση η Καλαντάτζε κάρφωσε άουτ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ξεκινώντας πολύ καλύτερα στο γ' σετ όπου το 5-5 έγινε 5-9. Οι κιτρινόμαυρες όμως όχι μόνο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά (8-9), αλλά τα σερβίς της Κλέπκου έφεραν τούμπα το ματς δημιουργώντας τρομερά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή με το σκορ να γίνεται 13-10 και η διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο 16-11 (επιμέρους σκορ 11-2 από το 5-9). Ο Οτσάλ έκανε συνεχώς αλλαγές, όμως η ΑΕΚ ποτέ δεν απείλησε με ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 25-20 και στο 3-0.

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βασδέκης, Ψύχου, Γραμματεία: Πασπάλα.

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-2, 16-13, 21-17, 25-23
3ο σετ: 5-8, 16-11, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-20) σε 71'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 10 (6/10 επ. 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου,Κλέπκου 10 (7/16 επ., 3 άσσοι, 73% υπ.-45% άριστες), Κυπαρίσση 11 (9/19 επ., 37% υπ.-22% άριστες), Τσιόγκα 4 (0/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 20 (18/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 77% υπ.-69% άριστες), Οικονομίδου, Τερζόγλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (12/25 επ., 32% υπ.-20% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/13 επ., , 25% υπ.-20% άριστες), Κωνσταντινίδου 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Μπλάνκο 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Νικόλοβα 8 (8/26 επ.) / Κοσμά (λ, 29% υπ.-29% άριστες), Γρυλλάκη, Τσιτσιπλάμη 1 (1/1 επ.), Στάικου, Καλντερόν 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ).