12-10-2013 23:35

Με 28άρη Μιγιαΐλοβιτς και μπλοκ ο Εθνικός, 3-2 τον Άρη

Ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς… πυροβολούσε με καλά ποσοστά και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τελείωσε τον αγώνα με 21 μπλοκ στη νίκη με 3-2 επί του Άρη στη Μίκρα. Οι Εβρίτες τα βρήκαν… σκούρα από την καλή υποδοχή του Άρη που ωστόσο στο κρίσιμο τάι μπρέικ έμεινε πίσω από νωρίς. Οι ακρίτες πήραν... ρεβάνς για την ήττα με το ίδιο σκορ από τον Άρη στο Λιγκ Καπ πριν από μια εβδομάδα στο ίδιο γήπεδο.

Ο Εθνικός είχε 21 πόντους από μπλοκ και τα 13 ήταν του Γιώργου Παπάζογλου που σημείωσε και ρεκόρ τελειωμένων μπλοκ σε έναν αγώνα. Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο σετ με προβάδισμα 7-5 και 14-12 δεν άντεξε την πίεση του Εθνικού σε σερβίς και μπλοκ και οι ακρίτες με εξαιρετικό τον Μιγιαΐλοβιτς έκαναν το 25-20.

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά και στο 2ο σετ (5-1) αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 11-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και με επίθεση του Αρμενάκη και του Ιλιτς τελείωσε το σετ 28-26. Εύκολη ήταν η επικράτηση του Εθνικού στο 3ο σετ. Στο 4ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 21-16, αλλά ο Εθνικός με σερί 5-0 ισοφάρισε 21-21, όμως, ο Άρης με τον Αρμενάκη να πιέζει στο σερβίς έφερε την ισοφάριση και οι κιτρινόμαυροι πήραν τον πολύτιμο βαθμό. Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός έκανε το 4-0 και διεύρυνε τη διαφορά μέχρι το τελικό 15-07.

Διαιτητές: Θέμελης, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 28-26

3ο σετ: 5-8, 8-16, 11-21, 13-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 26-24

4ο σετ: 1-5, 5-10, 6-12, 7-15

Τα σετ: 2-3 (20-25, 28-26, 13-25, 26-24, 07-15)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 2 άσσοι, 66 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Χαριτωνίδης 1 (1/3), Αρμενάκης 18 (16/56, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κυριακίδης 3 (2/6, 1 μπλοκ, 63% υπ.), Ρόλιτς 7, Ντίνας 6 (4/9, 2 μπλοκ, 84% υπ.), Γάτσης 1 (1/5) / Γκαράς (λ), Παπαδημητρίου 21π., Ναζίρης, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης 9 (5/12, 4 μπλοκ).
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράϊτς 19π. (18/47, 1 άσσος), Μιγιαϊλοβιτς 28 (24/39, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 42% υπ.), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 16 (3/13, 13 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 16 (15/27, 1 μπλοκ, 46% υπ.), Ανδρεάδης 9 (6/9, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. - 76% υπ., 64% υπ.), Γραμματικάκης.