Οι φιναλίστ του 2015 κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ, κάνοντας ένα σερί 4-0 από το 21-21, έχοντας αποτελεσματικό μπλοκ. Στο δεύτερο σετ, ο Παγιενκ, που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστικής, οδήγησε την ομάδα του από το 15-15, στο 16-21 και εκεί όλα τελείωσαν.
Στο τρίτο σετ τα σερβίς και πάλι του Παγιένκ πάνω στον Κούμπιακ και οι κόντρα επιθέσεις έφεραν το ματς 11-16 και έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα των Πολωνών για ανατροπή κάνοντας… κηδεία στους διοργανωτές μπροστά σε πάνω από 8000 κόσμο. Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Φαμπιάν Ντρίζγκα χάθηκε στη μετριότητα της Πολωνίας.
Τα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)
ΠΟΛΩΝΙΑ (Ντε Τζιόρτζι): Κονάρσκι 4, Κούρεκ 3, Λεμάνσκι 4, Ντρίζγκα, Κούμπιακ 5, Μπιένιεκ 6 / Ζατόρσκι (λ, 63% υπ – 15% άριστες), Καζμάρεκ 9, Σάλπουκ 3, Βοΐτασεκ, Λομάζ, Κοχανόφσκι 1, Βισνιέφσκι , Μπούσεκ
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κόβατς): Παγιένκ 13, Κοζάμερνικ 5, Σκετ 13, Γκασπαρίνι 10, Βίντσιτς 1, Ούρναουτ 9 / Κόβατσιτς (λ 76% υπ – 29% άριστες), Στερν Τόντσεκ 4, Στερν Ζίγκα, Κοντσίλια
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (31 Αυγούστου)
Κρακοβία
Σερβία - Βουλγαρία
Ρωσία - Σλοβενία
Κατοβίτσε
Γερμανία - Τσεχία
Βέλγιο - Ιταλία
PLAY OFF (30 Αυγούστου)
Κρακοβία
Πολωνία - Σλοβενία 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)
Βουλγαρία - Φινλανδία 3-1 (23-25, 25-21, 25-11, 25-12)
Κατοβίτσε
Ιταλία - Τουρκία 3-0 (25-16, 25-17, 31-29)
Γαλλία - Τσεχία 1-3 (21-25, 25-21, 21-25, 20-25)
Το πρόγραμμα των ομίλων:
A' όμιλος (Βαρσοβία)
1η αγωνιστική - 24 Αυγούστου
Φινλανδία - Εσθονία 3-2 (25-21, 25-22, 25-27, 22-25, 15-9)
Πολωνία - Σερβία 0-3 (22-25, 22-25, 20-25)
2η αγωνιστική - 26 Αυγούστου
Εσθονία - Σερβία 2-3 (23-25, 25-16, 25-21, 20-25, 12-15)
Φινλανδία - Πολωνία 0-3 (23-25, 21-25, 19-25)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Σερβία - Φινλανδία 3-0 (25-20, 25-18, 34-32)
Εσθονία - Πολωνία 0-3 (21-25, 24-26, 22-25)
Α' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Σερβία | 3 | 8 | 3 | 0 | (9-2) |
2. | Πολωνία | 3 | 6 | 2 | 1 | (6-3) |
3. | Φινλανδία | 3 | 2 | 1 | 2 | (3-8) |
4. | Εσθονία | 3 | 2 | 0 | 3 | (4-9) |
Β' όμιλος (Στσέτσιν)
1η αγωνιστική - 25 Αυγούστου
Τσεχία - Σλοβακία 3-1 (25-19, 28-30, 25-16, 25-17)
Γερμανία - Ιταλία 3-2 (25-22, 21-25, 19-25, 25-19, 15-8)
2η αγωνιστική - 27 Αυγούστου
Σλοβακία - Ιταλία 0-3 (14-25, 19-25, 20-25)
Τσεχία - Γερμανία 0-3 (19-25, 14-25, 20-25)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Σλοβακία - Γερμανία 0-3 (18-25, 24-26, 23-25)
21.30: Ιταλία - Τσεχία 3-0 (27-25, 28-26, 26-24)
Β' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Γερμανία | 3 | 8 | 3 | 0 | (9-2) |
2. | Ιταλία | 3 | 7 | 2 | 1 | (8-3) |
3. | Τσεχία | 3 | 3 | 1 | 2 | (3-7) |
4. | Σλοβακία | 3 | 0 | 0 | 3 | (1-9) |
Γ' όμιλος (Κρακοβία)
1η αγωνιστική - 24 Αυγούστου
Βουλγαρία - Ρωσία 0-3 (23-25, 20-25, 19-25)
Ισπανία - Σλοβενία 0-3 (25-27, 15-25, 16-25)
2η αγωνιστική - 26 Αυγούστου
Ρωσία - Σλοβενία 3-0 (27-25, 30-28, 25-22)
Βουλγαρία - Ισπανία 3-0 (25-15, 28-26, 25-21)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Σλοβενία - Βουλγαρία 0-3 (22-25, 26-28, 17-25)
Ρωσία - Ισπανία 3-0 (25-19, 25-13, 25-23)
Γ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Ρωσία | 3 | 9 | 3 | 0 | (9-0) |
2. | Βουλγαρία | 3 | 6 | 2 | 1 | (6-3) |
3. | Σλοβενία | 3 | 3 | 1 | 2 | (3-6) |
4. | Ισπανία | 3 | 0 | 0 | 3 | (0-9) |
Δ' όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική - 25 Αυγούστου
Ολλανδία - Τουρκία 1-3 (19-25, 22-25, 25-21, 22-25)
Γαλλία - Βέλγιο 2-3 (22-25, 25-23, 21-25, 25-23)
2η αγωνιστική - 27 Αυγούστου
Τουρκία - Βέλγιο 2-3 (22-25, 25-22, 25-21, 25-27, 16-18)
Ολλανδία - Γαλλία 2-3 (22-25, 25-23, 25-21, 28-30, 12-15)
3η αγωνιστική - 28 Αυγούστου
Βέλγιο - Ολλανδία 3-0 (25-21, 25-21, 25-21)
Τουρκία - Γαλλία 0-3 (23-25, 23-25, 22-25)
Δ' ΟΜΙΛΟΣ | ||||||
Θ. | Χώρα | Αγ. | Β | Ν | Η | Σετ |
1. | Βέλγιο | 3 | 7 | 3 | 0 | (9-4) |
2. | Γαλλία | 3 | 6 | 2 | 1 | (8-5) |
3. | Τουρκία | 3 | 3 | 1 | 2 | (5-7) |
4. | Ολλανδία | 3 | 1 | 0 | 3 | (3-9) |
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η θέση | Ελλάδα |
2015 (Βουλγαρία - Ιταλία) | Γαλλία | Σλοβενία | Ιταλία | Βουλγαρία | - |
2013 (Πολωνία - Δανία): | Ρωσία | Ιταλία | Σερβία | Βουλγαρία | - |
2011 (Βιέννη): | Σερβία | Ιταλία | Πολωνία | Ρωσία | - |
2009 (Σμύρνη): | Πολωνία | Γαλλία | Βουλγαρία | Ρωσία | 8η |
2007 (Μόσχα): | Ισπανία | Ρωσία | Σερβία | Φινλανδία | 13η |
2005 (Ρώμη): | Ιταλία | Ρωσία | Σερβία Μαυρ. | Ισπανία | 6η |
2003 (Βερολίνο): | Ιταλία | Γαλλία | Ρωσία | Σερβία | 11η |
2001 (Οστράβα): | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Ρωσία | Τσεχία | - |
1999 (Βιέννη): | Ιταλία | Ρωσία | Γιουγκοσλαβία | Τσεχία | - |
1997 (Αϊτχόβεν): | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Γαλλία | 9η |
1995 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Βουλγαρία | 7η |
1993 (Τουρκού): | Ιταλία | Ολλανδία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1991 (Βερολίνο): | Κοινοπολιτεία | Ιταλία | Ολλανδία | Γερμανία | 9η |
1989 (Στοκχόλμη): | Ιταλία | Σουηδία | Ολλανδία | ΕΣΣΔ | 10η |
1987 (Γάνδη): | ΕΣΣΔ | Γαλλία | Ελλάδα | Σουηδία | 3η |
1985 (Αμστερνταμ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Πολωνία | 7η |
1983 (Αν.Βερολίνο): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Ιταλία | 9η |
1981 (Βάρνα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | - |
1979 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | 12η |
1977 (Ελσίνκι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Ουγγαρία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Ρουμανία | - |
1971 (Μιλάνο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | 18η |
1967 (Κωνσταντινούπολη) | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | 20η |
1963 (Βουκουρέστι): | Ρουμανία | Ουγγαρία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1958 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Γαλλία | Ρουμανία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1948 (Ρώμη): | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Ιταλία | Πορτογαλία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝΔΡΩΝ | |||||
ΘΕΣΗ | ΧΩΡΑ | ΧΡΥΣΟ | ΑΣΗΜΕΝΙΟ | ΧΑΛΚΙΝΟ | ΣΥΝΟΛΟ |
1. | ΕΣΣΔ | 11 | - | 2 | 13 |
2. | Ιταλία | 6 | 4 | 3 | 13 |
3. | Τσεχοσλοαβκία | 3 | 4 | - | 7 |
4. | Πολωνία |
1 | 5 | 2 | 8 |
5. | Γαλλία | 1 | 4 | 2 | 7 |
6. | Ρωσία | 1 | 3 | 3 | 7 |
7. | Ολλανδία | 1 | 2 | 2 | 5 |
8. | Ρουμανία | 1 | 2 | 2 | 5 |
9. | Γιουγκοσλαβία | 1 | 1 | 4 | 6 |
10. | Σερβία | 1 | - | 2 | 3 |
11. | Σλοβενία | 1 | 1 | ||
12. | Ισπανία | 1 | - | - | 1 |
13. | Κοινοπολιτεία | 1 | - | - | 1 |
14. | Βουλγαρία | - | 1 | 4 | 5 |
15. | Ουγγαρία |
- | 1 | 1 | 2 |
16. | Σουηδία |
- | 1 | - | 1 |
17. | ΕΛΛΑΔΑ | - | - | 1 | 1 |
18. | Σερβία Μαυροβούνιο | - | - | 1 | 1 |