• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
14-02-2015 22:22

Η Λαμία είναι εδώ!

Με πρωταγωνιστή τον Μίσιτς με 19 πόντους η Λαμία νίκησε τον ΑΟ Κηφισιάς με 3-2 κι έφτασε τους 9 βαθμούς, όσους και η ΑΕΚ που λόγω νίκης στο μεταξύ τους παιχνίδι, είναι μία θέση πιο πάνω (11η). Η Κηφισιά παρέμεινε στην τρίτη θέση, ενώ ταξίδεψε στη Λαμία με τους Παπαγγελόπουλο και Γιοβάνοβιτς να νιώθουν ενοχλήσεις, αλλά τον Σέρβο διαγώνιο να κάνει ξανά μία καλή εμφάνιση με 26 πόντους.

Η Λαμία ξεκίνησε εντυπωσιακά στο σερβίς και αιφνιδίασε την Κηφισιά με το σερβις της. Το 3-4 έγινε 8-4 με σερί 5-0 από τον Λεόν πίσω από 9 μέτρα ενώ αργότερα ήταν η σειρά του Μίσιτς να στείλει τη διαφορά στο +7 (17-10) η οποία διατηρήθηκε μέχι το τέλος του σετ (25-18).

Άμεση ήταν η απάντηση της Κηφισιάς που με σερί 9-0 ξέφυγε στο σκορ στο 2ο σετ και 9-1 και πήρε το πάνω χέρι με 9-1, 19-11 και 25-15 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ έγιναν μεγάλες μάχες στο φιλέ, οι δύο ομάδες πήγαιναν ποντο πόντο και την Κηφισιά να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +2 στο 21-19 μετά από επίθεση του Γιοβάνοβιτς και λάθος των γηπεδούχων. Στο 23-21 οι κηφισιώτες πήραν ακόμα δύο πόντους για το 25-21 και το προβάδισμα στα σετ με 25-21.

Η κούραση των παικτών του Κώστα Αρσενιάδη και η θέληση των γηπεδούχων να πάρουν τη νίκη έφεραν και πάλι τα πάνω κάτω από το 4ο σετ. Στο 7-7 οι λαμιώτες ξέφυγαν με 9-7 ενώ με έναν άσσο του Μίσιτς και ένα μπλοκ του Γκιρτζίκη η διαφορά ανέβηκε στο 14-10. Δύο μπλοκ και μία κόντρα επίθεση του Λεόν έστειλαν την Λαμία στο 25-17 και στο 2-2 σετ.

Μετά την ισοφάριση το ηθικό των παικτών του Θανάση Κατσιγιάννη αναπτερώθηκε, ο Τσαδήμας κράτησε την υποδοχή και οι Μίσιτς, Λεόν τελείωσαν όλες τις δύσκολες φάσεις. Το 1-2 για την Κηφισιά έγινε 6-2 για τη Λαμία με σερί 5-0 και μέχρι το τέλος διατηρήθηκε η διαφορά κι έτσι η Λαμία πήρε τη νίκη με 15-11 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Χανδρινός

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-18
2ο σετ: 1-8, 8-16, 13-21, 15-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-17
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-18, 15-25, 21-25, 25-17, 15-11)

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 12 (10/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ - 56% άριστες), Τεσέιρα 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 21% άριστες), Χήρας 6 (3/10 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Μίσιτς 19 (14/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας, Καββαδάς 1 (1/2 επ, 25% υπ - 25% άριστες)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ), Φερρέρα 12 (8/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/23 επ, 91% υπ - 64% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (21/43 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 65% υπ - 31% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ 3 (3/6 επ, 57% υπ - 29% άριστες), Σούρδι, Κάπελλας, Ρούσσης