11-02-2015 23:51

Με τη... Χαρά της πρόκρισης ο Παναθηναϊκός

Με... καρδιά πρωταθλητή και χρυσή αλλαγή την Χαρά Παπαδοπούλου, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εντυπωσιακή ανατροπή, απέναντι στην ΑΕΚ και πήρε την πρόκριση για την 8άδα του Κυπέλλου γυναικών. Οι πράσινες βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στην Κυψέλη, αλλά κατάφεραν να βρουν ρυθμό και να νικήσουν με 3-2.

Πρωταγωνίστρια ήταν η Τσίμα για τον Παναθηναϊκό και κλειδί η Παπαδοπούλου που με το εξαιρετικό σερβις της, οδήγησε τις πράσινες στην ανατροπή του τάι μπρέικ. Με παράπονα από την διαιτησία του κ. Τσίτσικα και κυρίως για την τελευταία φάση του αγώνα. Η Γιακουμή πήρε τον πρώτο χρόνο, αλλά ο διαιτητή έδειξε άουτ.

Το συγκεκριμένο ζευγάρι ήταν εκ προοιμίου το πιο δυνατό που είχε προκύψει στην φάση των ‘16’ με την ΑΕΚ να δείχνει τρομερή ψυχραιμία στο φινάλε των δύο πρώτων σετ τα οποία κατέκτησε με πανομοιότυπο τρόπο καθώς το 21-21 έγινε 21-23 και έφτασε στο 0-2.

Το πρώτο κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του γ’ σετ όπου το 22-21 υπέρ του ΠΑΟ έγινε 22-23, με τις πράσινες να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23, αλλά η ΑΕΚ στο 25-26 είχε δύο κόντρα επιθέσεις για να τελειώσει το ματς με τον Παναθηναϊκό να βγάζει άμυνες και να επικρατεί 28-26.

Οι πράσινες στο δ’ σετ μετέτρεψαν το 4-4 σε 9-4 και ισοφάρισαν εύκολα, όμως στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκε 3-6 κι εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα του ΠΑΟ στην επίθεση έφτασε στο 6-11. Ο Ρούσης έριξε στο ματς την Χαρά Παπαδοπούλου και στο 8-12 η νεαρή πασαδόρος πήγε στο σερβίς καταφέρνοντας να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Ένωσης με το σκορ να γίνεται 13-12 με υπόδειξη για διπλή μπαλιά της Αργυροπούλου.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ και στο 14-13 οι διαιτητές έδειξαν ότι η μπάλα κατέληξε άουτ μετά το πλασέ της Γιακουμή με τις πράσινες να πανηγυρίζουν την πρόκριση και τις κιτρινόμαυρες να διαμαρτύρονται.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. – 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου, , Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 46% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.)