11-03-2021 18:45

Τρίποντο Ολυμπιακού στη Βέροια με Φρομ και 'Εγκλεσκαλνς πριν τον ΠΑΟΚ

Την ενδέκατη νίκη του σε 12 αγώνες πρωταθλήματος στην Volley League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στη Βέροια και διατήρησε τις δυνάμεις του και το πλέονεκτημα στην πρώτη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη παρότι έχασε το 1ο σετ από το μαχητικό Φίλιππο με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλη ισχύ σε σερβίς και επίθεση επικράτησε με 3-1 σετ και σκαρφάλωσε στους 34 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο έχει πλέον τα ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την Κυριακή στο Μελίνα Μερκούρη και εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό. Ο Φίλιππος δεν πήρε κάποιο βαθμό αλλά με την εμφάνιση που έκανε στο 1ο σετ κέρδισε εντυπώσεις και σημειωτέων αγωνίστηκε χωρίς του Μπίσετ, Φερέλ. Εμεινε στους 10 βαθμούς σε 12 αγώνες και στην 7η θέση της βαθμολογίας και απομένουν για την κανονική περίοδο οι αγώνες με τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι και την Κηφισιά στη Βέροια.

O Φίλιππος μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και οργανωμένο μπλοκ κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός. Ο Τάσος Γάτσης ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστής σε μπλοκ και σερβίς και δύο προσωπικούς του πόντους και μία επίθεση του Βερβεσιώτη ο Φίλιππος προηγήθηκε 12-9. Με τους δύο άσσους του Γραμμενούδη ο Φίλιππος αύξησε τη διαφορά στο 20-15, όμως, ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά με μπροστάρη τον Έγκλεσκαλνς. Κάνοντας δύο μίνι σερί 3-0 όχι μόνο ισοφάρισε από το -5 αλλά και προηγήθηκε 23-22.

Με δύο πόντους του Τζιουμάκα ο Φίλιππος προσπέρασε 24-23, όμως, ο Στουντζίνσκι έχασε το σερβίς (24-24). Ο Έγκλεσκαλνς έχασε με τη σειρά του σερβίς αλλά στην επόμενη φάση με δική του επίθεση έγινε το 25-25. Με επίθεση του Βερβεσιώτη και κόντρα επίθεση του Στουτζίνσκι έκλεισε το σετ 27-25 και ο Φίλιππος προηγήθηκε 1-0 σετ.

Μπροστά στον κίνδυνο να αφήσει βαθμό στη Βέροια ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα και πέρασε στην αντεπίθεση. Στο 2ο σετ απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο. Με δύο σερί 3-0 από τις επιθέσεις Φρομ και Εγκλεσκαλνς έκανε το σκορ 13-7, ενώ με νέο σερί 5-0 ανέβασε το σκορ στο 17-8. Την υπογραφή του έβαλε και ο Όκολιτς που με τέσσερις προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ 25-11 ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Με τον Ριζόπουλο στο σερβίς να χαλάει και πάλι την υποδοχή του Φιλίππου ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-8. Ο Φίλιππος δε μπόρεσε να βρει λύσεις για να οργανώσει το παιχνίδι του, έκανε πολλά λάθη και με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός έφτασε σε νταμπλ σκορ (22-11). Το σετ έκλεισε άνετα ο Εφραιμίδης 25-13.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος σε επίθεση και σερβίς. Με τον Έγκλεσκαλνς να πιέζει στο σερβίς και να τελειώνει και τις κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-11, ενώ μετά από ένα σπάσιμο με μπλοκ του Στουντζίνσκι ο Ολυμπιακός έδωσε τη χαριστική βολή με τον Φρομ στο σερβίς. Ο Γερμανός πήρε άσσο και δυσκόλεψε την υποδοχή του Φιλίππου ανοίγοντας το σκορ στο 19-12. Το σετ και ο αγώνας κρίθηκε με δυο πόντους από Όκολιτς και Φρομ για το 25-19 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Γεωργιάδης Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σαρακινίδης Πλιάχα Γραμματεία: Ψαρρά Μαρ.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 27-25

2ο σετ: 5-8, 8-16, 11-21, 11-25

3ο σετ: 4-8, 7-16, 10-21, 13-25

4ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 11-25, 13-25, 19-25) σε 89'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γραμμενούδης 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχελάκης 2 (2/11 επ., 59% υπ. - 44% άριστες), Τζιουμάκας Στ. 8 (7/32 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 29% άριστες), Γάτσης 15 (8/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Στουντζίνσκι 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες) / Μπουράκης (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Μπουτόπουλος, Μπότσης, Αρτακιανός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 22 (18/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 38% άριστες), Στιβαχτής, Έγκλεσκανς 25 (21/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βουλκίδης, Ριζόπουλος 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 92% υπ. - 83% άριστες), Όκολιτς 17 (11/19 επ., 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 30% άριστες), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 3 (3/7 επ.).