14-01-2016 21:48

«Ορχήστρα» ο Παμβοχαϊκός, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Με «μαέστρο» τον Δημητριάδη και πρώτο βιολί τον Ροντρίγκο, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στo Βραχάτι για να θέσει ισχυρή υποψηφιότητα για την 4άδα της Volley League.

Ο Δημητριάδης είδε τον διαγώνιο Κάιο να μην «τραβάει» και με καλή υποδοχή μοίρασε παιχνίδι στα άκρα και το κέντρο. Ο Ροντρίγκο τελείωσε το ματς με 22 πόντους με τον Γκρόνβελντ να τον ακολουθεί με 16 και εντυπωσιακά ποσοστά. Από κοντά και οι Πελεκούδας και Βαν Ντορν. Από την άλλη στον ΠΑΟΚ, ήταν πολύ δύσκολο ματς για τους Κουβανούς Σεπέδα και Χιμένες που έφτασαν στο Βραχάτι τα μεσάνυχτα μετά από υπερατλαντικό ταξίδι. Ο Πέτρογλου με ήταν σε καλή βραδιά αλλά δεν έφτασε για να έρθει η νίκη.

Υψηλά ποσοστά στην επίθεση και για τις δύο ομάδες. Είναι η έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Βραχατίου που την φέρνει σε θέση ισχύος, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά του από τον Φοίνικα που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό.

Στο 11-10 του 1ου σετ τα σερβίς του Ροντρίγκο δημιούργησαν τα πρώτα ρήγματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και οικοδόμησαν σερί 4-0 ανεβάζοντας το σκορ στο 15-11.Ο δικέφαλος ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στο 20-19 με μπλοκ του Τακουρίδη στον Γκρόνβελντ αλλά ο πρώτος χρόνος Βαν Ντορν και οι επιθέσεις του Ροντρίγκο κράτησαν τη μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά για να κλείσει το σετ 25-23 με επίθεση του Κάιο.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 7-6, αλλά τα σερβίς του Πέτρογλου αφύπνησαν τον δικέφαλο που έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 11-7. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός έδειξε μεγαλύτερες αντοχές και υπομονή στο παιχνίδι της. Είχε συνέχεια το προβάδισμα μικρό προβάδισμα με 1-2 πόντους μέχρι που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 12-12 με τον άσσο του Τακουρίδη. Όλα κρίθηκαν στο 16-16 όπου μετά από δύο λάθη των φιλοξενούμενων και δύο επιθέσεις του Ροντρίγκο το σκορ έγινε 20-16. Η ομάδα του Βραχατίου κράτησε το +4 μέχρι το τέλος και με το 25-20 έκανε το 2-1 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλεύτηκε άλλο ένα «μπλακ άουτ» του ΠΑΟΚ στην υποδοχή. Ο δικέφαλος προηγήθηκε 3-2, αλλά με τα σερβίς του Βαν Ντορν η ομάδα του Βραχατίου έκανε το πιο καθοριστικό σερί με 7-0 και ξέφυγε 9-3. Ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο -3 (22-19) αλλά χωρίς συνέχεια.

Διαιτητές: Βουδούρης - Νικολόπουλος