28-11-2015 20:50

Aπό άλλο πλανήτη ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παμβοχαϊκό

Κάνοντας την καλύτερη του εμφάνιση ο Ολυμπιακός «σκόρπισε» στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό αναγκάζοντας ακόμα και τον τεχνικό των γηπεδούχων Γιώργο Χριστόπουλο να αναφωνήσει: «Αν κερδίζαμε αυτό τον Ολυμπιακό θα ήμασταν από άλλο πλανήτη».
Με άριστη υποδοχή, υποδειγματική εμφάνιση από τον Στιβαχτή και να έναν εκπληκτικό Έγκλεσκαλνς  με 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ σημειώνοντας την 5η του νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα και πιέστηκε πολύ στην υποδοχή. Η ομάδα του Βραχατίου ήταν ανταγωνιστική μόνο στο 2ο σετ όταν από την αρχή πήρε προβάδισμα μέχρι και το 14-10. Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ιδανικά με φλοτ σερβίς και αποτελεσματικά μπλοκ από Σουλτανόπουλο και Σπίνου. Οι ερυθρόλευκοι με σερί 4-0 προσέρασαν 16-15 και σταδικά άνοιξαν την διαφορά στο σκορ. Εντυπωσιακή ήταν και η αντίδραση των αναπληρωματικών του Ολυμπιακού που πανηγύριζαν έξαλλα κάθε πόντο της ομάδας τους.

Στο 17-21 του 2ου σετ δόθηκε άουτ σε επίθεση του Όγκουρτσακ ενώ ο Ρομπέρτο Πιάτσα διαμαρτυρήθηκε πως η μπάλα χτύπησε στο μπλοκ του Παμβοχαϊκού με αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα που είναι η δεύτερη μετά το ματς με τον Φοίνικα στη Σύρο.

Στα θετικά η επιστροφή του Ντίμα Φιλίποφ που μπήκε αλλαγή στο 1ο και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Φραγκάκης