08-01-2024 23:07

Ανέβηκε πέμπτος ο Πήγασος Πολίχνης, 3-1 τον Φοίνικα Σύρου

Την τρίτη του νίκη του πανηγυρίζει ο Πήγασος Πολίχνης στο πρωτάθλημα Volley League και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου όπου έκαναν την εμφάνιση τους πολλοί νέοι Ελληνες αθλητές και μάλιστα κάνοντας πολύ καλές εμφανίσεις. Mε πρωταγωνιστή το Μάκη Κανέλλο που με δύο μπλοκ στο φινάλε του 4ου σετ έβαλε τη σφραγίδα του στην ανατροπή από 22-24, βασικό πασαδόρο τον 21χρονο Χρήστο Γιαμακίδη, ο Πήγασος νίκησε με 3-1 σετ και «απογειώθηκε» στη βαθμολογία καθώς με το τρίποντο ανέβηκε στους 10 βαθμούς έναντι 8 που έχουν Άθλος, Καλαμάτα, Φοίνικας αλλά η ομάδα της Σύρου έχει έναν αγώνα λιγότερο όπως και η Κηφισιά που ακολουθεί με 5 βαθμούς.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος αλλά ο Πήγασος ήταν αυτός που έκανε δύο μεγάλες ανατροπές. Στο 1ο σετ βρέθηκε να χάνει 23-24 αλλά ισοφάρισε και μετά από παρατάσεις πήρε το σετ 35-33 χάρις την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Ποχάνη. Ανατροπή για τον Πήγασο και στο 2ο σετ και μάλιστα από 9-14, αλλά και στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Πήγασος γύρισε το σκορ. Η ομάδα της Πολίχνης με σερί 4-0 (επίθεση του Μίλη, λάθος του Μπαρμπούνη και 2 μπλοκ του Κανέλλου), έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τη νίκη με 26-24 και 3-1 σετ. Στο γήπεδο με το Νο11 βρέθηκε και ο Αυστραλός διαγώνιος Hazelden Hamish o oποίος αποκτήθηκε από τον Πήγασο και αναμένεται να ενισχύσει επιθετικά την ομάδα του Γιάννη Ορφανού.

Να σημειωθεί πως ο Φοίνικας αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Πετσιά και λίμπερο τον Σωνάκη καθώς αποχώρισαν ο Μάρκος Γαλιώτος και ο Βασίλης Καρασαββίδης, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Αναστάσιος Κουτσομύτης που πήρε τη θέση του Μάια Γκόμεζ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρμπούνης με 28 πόντους και ακολούθησε ο Κουτσομύτης με 17 πόντους. Πρώτος σκόρερ του Πηγάσου ήταν ο Μίλης με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Μαυροβουνιώτης με 16 και ο Καπετανίδης με 13 πόντους.

Από το 1ο σετ οι δύο ομάδες έδειξαν τις διαθέσεις τους. Σφιχτό σκορ, με πορεία πόντο πόντο και μεγάλες μάχες στο φιλέ χωρίς καμία ομάδα να ξεφεύγει. Ο Φοίνικας με σκόρερ τον Μπαρμπούνη έφτασε στο 24-23, αλλά ο Μαυροβουνιώτη «έσβησε» το προβάδισμα με επίθεση (24-24) και με το λάθος του Κουτσομύτη ο Πήγασος μπήκε μπροστά (25-24). Είχε το προβάδισμα και στο 26-25 και στο 27-26 αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας είχε τον πρώτο λόγ, με 27-28 που έγινε από τον Μπράιαν, με 28-29 από τον Ποχάνη, με 30-31 από τον Μπαρμπούνη και 31-32 από το λάθος του Αρμενάκη. Ο Πήγασος αποδείχτηκε εφτάψυχος, άντεξε και ισοφάρισε με τον Μαυροβουνιώτη 32-32, προηγήθηκε (33-32) με το λάθος του Μπαρμπούνη και πήρε το σετ από την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Ποχάνη 35-33 και 1-0.

Ο Φοίνικας με Μπαρμπούνη, Κουτσομύτη μπήκε δυνατά στο 2ο σετ και με δύο σερ 3-0 προηγήθηκε 14-9. Με το σερβίς του Μίλη ο Πήγασος κρατήθηκε στο σετ, έκανε σερί 4-0 και μείωσε 13-14. Με το μπλοκ - άμυνα να κάνει πολύ δουλειά και τον Μαυροβουνιώτη να ανεβαίνει στην επίθεση ο Πήγασος προσπέρασε 19-17, κράτησε το προβάδισμα ακόμα και με 23-20. Το χαμένο σερβίς του Κεσεσίδη, άσσο του Ντάκα και επίθεση του Κοτσομύτη ο Καπετανίδης ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Πήγασος και με δύο επιθέσεις του Καπετανίδη στο 23-23 πήρε το σετ με 25-23 για το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας δεν άφησε περιθώρια στον Πήγασο να αντιδράσει. Με το σερβίς του Ποχάνη, καλό μπλοκ και τους Μπαρμπούνη, Κουτσομύτη να μην κόβονται ο Φοίνικας ξέφυγε 15-6 μετά από σερί 5-0 χάρις το σερβίς του πολύ καλού Κουτσομύτη. Η διαφορά άνοιξε κι άλλο μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε 25-16 με επίθεση του Κουτσομύτη.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου πάλι είχαμε μάχες πόντο αλλά τον Φοίνικα να κάνει εύκολα το λάθος. Οι Κουτσομύτης, Μπαρμπούνης έδωσαν και πάλι προβάδισμα +3 (12-9) αλλά και πάλι ο Φοίνικας δεν το αξιοποίησε καθώς ο Πήγασος απάντησε με την εμπειρία του Αρμενάκη και το μπλοκ του Γιαμακίδη καταφέροντας να ισοφαρίσει 13-13. Το ματς έγινε ντέρμπι, ο Φοίνικας με τα μπλοκ του Πετσιά και του Ντάκα πάνω στον Μαυροβουνιώτη πήρε προβάδισμα 24-22, όμως, ο Πήγασος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε με επίθεση του Μίλη και ισοφάρισε με τη λάθος επίθεση του Μπαρμπούνη. Από εκεί και πέρα μίλησε η εμπειρία του Κανέλλου που αρχικά έκανε μπλοκ στον Ντάκα για το 25-24 και μπλοκ στον Ποχάνη για το 26-24 και το 3-1 σετ εν μέσω πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Πασπαλά.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 35-33
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
3ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 16-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 26-24

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (35-33, 25-23, 16-25, 26-24) σε 131'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Γιαμακίδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 13 (12/35 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (16/31 επ., 65% υπ. - 46% άριστες), Κανέλλος 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλης 17 (15/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Τσαλικιάν (λ), Τζιουμάκας, Κεσεσίδης, Λεόν 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Κουτσομύτης 17 (16/27 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 23% άριστες), Ντάτσα 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποχάνης 12 (11/23 επ., 1 άσσος), Μπράιαν 13 (6/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Πετσιάς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Μπαρμπούνης 28 (27/46 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 9% άριστες) / Σωνάκης (λ, 42% υπ. - 21% άριστες), Ρηγούτσος (λ), Τσαρκάτογλου, Μανωλάκης.