05-07-2014 21:11

Ένα σετ και... κατάρρευση

Η Εθνική ομάδα των γυναικών δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο δεύτερο ματς με την Ισπανία για την 5η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Η Γαλανόλευκη ηττήθηκε ξανά με 3-1, και ενώ θα μπορου σε να αποκομίσει κάτι από το ματς.

Πολλά κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όταν βρισκόταν μπροστά με 17-9 και 18-10, αλλά έχασε την μεγάλη διαφορά και τελικά έμεινε πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο σετ και πάλι η ομάδα λειτούργησε καλά και με 52% στην επίθεση προηγήθηκε με 18-13 για να κάνει το 1-0. Η Ισπανία αντέδρασε στο δεύτερο σετ, που ξεκινώντας έδειχνε να είναι ντέρμπι. Όμως στο 13-15 η Εθνική δεχθηκε σερί 10-0 για το 13-25.

Παρ όλα αυτά οι ελληνίδες ξεκίνησαν δυνατά και το τρίτο σετ. Έφτασαν στο 18-10 και το σετ έμοιαζε να έχει τελειώσει. Η Ισπανία ισοφάρισε σε 19-19 και παρότι η εθνική ξέφυγε με 21-19 με μπλοκ της Χαντάβα, αυτός ήταν ο τελευταίος μας πόντος. Η Ισπανία με συνολικό σερί 2-17, πήρε το σετ με 21-25 για το 1-2. Μετά από αυτό ήταν απλά θέμα χρόνου να τελειώσει το ματς...

Τα σετ: 1-3 (25-19, 13-25, 21-25, 16-25)

ΕΛΛΑΔΑ(Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 3 (3/6 επ.), Κιόση 16 (14/33 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/9 επ., 1 άσο), Διώτη 4 (4/22 επ., 32% υπ. – 16% άριστες), Χαντάβα 15 (10/33 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 28% άριστες), Γιώτα 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (72% υπ. – 50% άριστες) / Παπαφωτίου, Γενιτσαρίδη, Λαμπρούση 1 (1/1 επ.), Λαμπρινίδου

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σαουρίν): Κοράλ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πορτέρο 14 (10/29 επ., 4 άσοι, 56% υπ. – 37% άριστες), Κάρο 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλεθ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 25% άριστες), Κογιάρ 11 (7/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σεγκούρα 18 (18/36 επ.), Ροντρίγκεθ –λ (56% υπ. – 19% άριστες) / Κόστα, Ντελγκάδο, Σάντσεθ 8 (4/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ουνθούε