23-11-2013 23:34

Όλικη ανατροπή και «ανάσα» για Παμβοχαϊκό, 3-2 την Κηφισιά

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε του ΑΟ Κηφισιάς στο Βραχάτι με 3-2 σετ, κάνοντας την ολική ανατροπή από το 0-2.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη εντός έδρας για τον Παμβοχαϊκό την φετινή χρονιά που συνδυάστηκε με την πρώτη παρουσία του Στέλιου Καζάζη στο Βραχάτι. Με τους  Κράουσε, Παπαδόπουλου, Ασπιώτη κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή στο παιχνίδι και πήρε την νίκη μαζί με βαθιά βαθμολογική ανάσα. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την Κηφισιά, πάλι με 3-2 (όπως είχε γίνει με τον ΠΑΟΚ με τον Στέλιο Καζάζη προπονητή). Με κόκκινη κάρτα αποχώρησαν στο 5ο σετ οι Ταμπουρατζή, Κράουσε για λογομαχία που είχαν μετά από ένα μπλοκ άουτ.

Στο 1ο σετ το 11-8 για την Κηφισιά με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έγινε 16-8 και η ομάδα του Αρσενιάδη έφτασε εύκολα στο 0-1σετ. Στο 2ο σετ και πάλι το ίδιο σκηνικό με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι στην αρχή του δεύτερου σετ με την ομάδα της Κηφισιάς να κάνει το 2-0.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά έφτασε πρώτη στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) και από εκεί και πέρα ξεκίνησε η ανατροπή από τον Παμβοχαϊκό Με συνεχείς αλλαγές ο Στέλιος Καζάζης έψαχνε να βρει το κατάλληλο σχήμα που θα γύρισε τον αγώνα. Τελικά το κατάφερε με την είσοδο των Κράουσε (είχε ξεκινήσει πασαδόρος ο Δρογκάρης), Παπαδόπουλου και Ασπιώτη. Με τα σερβίς του Κράουσε πέρασε μπροστά 19-16 κάνοντας σερί 4-0. Η Κηφισιά μείωσε 21-20 αλλά ο Ασπιώτης και ο Κράουσε τελείωσαν το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε πάλι 17-14 αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε μία ακόμα ανατροπή και προσπέρασε με 21-19. Ακόμα και τότε η Κηφισιά είχε τέσσερα ματς μπολ καθώς προηγήθηκε 24-23, 25-24, 26-25, 30-29 και το σετ τελείωσε για τον Παμβοχαϊκό με υπέρβαση του Νικολάκη (31-31), επίθεση του Παπαδόπουλου (32-31) και επίθεση του Ασπιώτη (33-31).

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 6-3, η Κηφισιά ισοφάρισε 6-6 και μετά τις κόκκινες κάρτες σε Ταμπουρατζή, Κράουσε ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστή τον Ασπιώτη πέρασε μπροστά 12-10. Ακολούθησε το άουτ του Σόουζα, επίθεση του εξαιρετικού και απόψε Κανέλλου και ο αγώνας τελείωσε με άουτ του Γιοβάνοβιτς.

Τα σετ: 17-25, 19-25, 25-21, 33-31, 15-10

Διακύμανση:1ο σετ: 7-8, 8-16, 13-21, 17-25
                  2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 19-25
                  3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-21
                  4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 33-31
                  5o σετ: 5-3, 10-9, 21-10, 15-10

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλου και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλου

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Καραγιάννης 4π (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δρόγκαρης, Γκουστιανιάνο 19 (15/24 επ, 4 άσσοι), Κουζούνης 3 (3/11 επ), Ντουσάρμ 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 12 (12/13 επ) / Ζήσης (λ, 59% υπ- 29% άριστες), Κράους 6 (2/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/17 επ), Μάρκου, Ασπιώτης 19 (17/34 επ, 2 μπλοκ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ(Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 5π (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 12 (9/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 100% υποδοχή), Γιοβάνοβιτς 25 (22/51 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ- 64% άριστες), Μακ Άλμοντ, Κούνας, Μουρούτης