05-06-2016 20:19

«Ανώμαλη προσγείωση» για την Εθνική γυναικών

Η Εθνική γυναικών δέχτηκε την πρώτη της ηττα στο Ευρωπαϊκό Λιγκ, αφού έχασε με 3-0 από τη Σλοβενία για την τελευταία ημέρα του τουρνουά στην Ουγγαρία. Η Εθνική αντιμετωπίσε πολλά προβλήματα στην υποδοχή, κάτι που προδίδουν οι 13 άσσοι της Σλοβενίας. Η Ελένη Κιόση ήταν η μοναδική με διψήφιο αριθμό πόντων.
Πλέον η διοργάνωση μεταφέρεται στην Ελλάδα και τη Μεγαλόπολη το επόμενο Σαββατοκύριακο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ: Νίκος Σάλτας
Με ήττα 3-0 σετ ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα γυναικών βόλεϊ τις υποχρεώσεις της στο πρώτο τουρνουά για το European league. Τρία πανομοότυπα στα οποία η Εθνική δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Σλοβενίας και φυσιολογικά ήρθε η ήττα.

Πρώτο σετ με Στέλλα Χριστοδούλου στο σερβίς και 3-0 η Εθνική. Μας δυσκόλεψε όμως και το σερβίς της Ρέσεκ και οι Σλοβένες ισοφάρισαν σε 4-4. Επιθετικές λύσεις και από τις δυο ομάδες και το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Το καλό μπλόκ των Σλοβένων και η κακή υποδοχή των διεθνών μας τους έδωσε μια διαφορά τριών πόντων στο 6-9 και 7-10. Οι σλοβένες έβγαζαν άμυνες και συντηρούσαν την διαφορά αυτή. Με Βασιλαντωνάκη η Εθνική μείωσε στον πόντο, αλλά χωρίς συνέχεια αφου το σκορ έφθασε στο 12-15 και 13-16. Αποδείχθηκε το καθοριστικό σημείο του πρώτου σετ. Τεχνικό τάιμ άουτ. Η εθνική πολύ δύσκολα κατάφερνε να διασπάσει το πολύ καλό μπλόκ των αντιπάλων, βάλτε και κάποια ατομικά λάθη και το σκόρ στο 13-18. Και κάπως έτσι με καθυστερημένη αντίδραση των διεθνών μας ήρθε το 21-25 και το 0-1 για τις Σλοβένες

Κακό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ για την Ελλάδα και 0-4 για την Σλοβενία και στη συνέχεια σε 3-8. Η αντίδραση ήρθε όταν μειώσαμε στ 7-9, αλλά εκεί που πλησιάζαμε πάλι τα χαλάγαμε. Πολύ δύσκολα καταφέρναμε να διασπάσουμε το μπλόκ τους, που τους έδινε πόντους Το σκόρ στο 9-14 και νέα προσπάθεια να πλησιάσουμε, αλλά το νακυνηγάς συνέχεια δεν είναι και ότι καλύτερο και πιο εύκολο. Η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τέσσερις πόντους 13-17. Ανέβηκε και στους εφτά 13-20. Η ανωτερότητα των Σλοβένων ήταν εμφανής όπως και τα λάθη επί λαθών των ελληνιδων. Το σκόρ στο 14-21. Μειώσαμε με σερβίς της Διώτη σε 18-22, αλλά το μπλόκ των Σλοβένων λειτούργησε ξανά για το 18-25 και το 0-2 σετ

Στο τρίτο σετ εκεί που φάνηκε κάτι να αλλάζει προς το καλύτερο για την Εθνική, η Σλοβενία βρήκε άμεσα τον τρόπο σε άμυνα και επίθεση να αντιδράσει και προηγήθιηκε 4-8. Το σκηνικό διαγραφόταν το ίδιο με τα δυο πρώτα σετ, με την Εθνική να κυνηγα το σκόρ, να μειώνει σε 9-11, αλλά ξανά στο -4 σε 9-13 με λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και κενά στην άμυνα για να χρησιμοποιήσουμε και έναν ποδοσφαιρικό όρο. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες για το 18-25 και το τελικό 0-3 σετ. MVP η Μόνικα Πότοκαρ

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-13, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-15, 25-18